şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye için konuşacak olursak (bkz: can bartu)'nun kesinlikle dahil olması gereken listedir. aslında dünya çapındaki listeye de yedeklerden girebilitesi yüksek.
  • (bkz: roger federer)
    (bkz: lionel messi)
    (bkz: michael jordan)
    (bkz: usain bolt)
    (bkz: aleksandr karelin)

esas başarı istikrardır. hep zirvede kalmaktır. en iyi olarak kalmaktır.
    michael phelps listede yokmuş. (bkz: kalan arda) uyardı. altıncı olarak ekliyorum.
  • sporcu diye belirtildiğinden benim kriterim yazılan kişilerin inanılmaz atlet olması ve yaptığı spor dışında diğer sporları yapmaya fiziksel ve mental açıdan uygun kişiler (bkz: versatile) olmasıdır.bu sebeple şöyle bi sıralama yapacağım;
    (bkz: lebron james)-goat değil ama nba tarihindeki en atletik oyuncu olabilir
    (bkz: bo jackson)- çok kısa süren nfl kariyeri ve mlb de yaptıkları ortada
    (bkz: cristiano ronaldo)- lionel messi hayranıyım ama fiziksel olarak ronaldo eşsiz bi sporcu
    (bkz: usain bolt)-futbol kariyerine aldanmamak gerekiyor,istese olimpiyatlardaki neredeyse tüm müsabakalara katılıp podyum zorlayabilecek biri adeta freak
    (bkz: muhammad ali)-anlatmaya gerek bile yok,tüm zamanların en iyisi
  • sporcu zeki, çevik ve ahlaklı olmalıdır hipotezini takip edersek ve bu denkleme çalışma ve azim gibi iki temel parametre daha eklersek benim listem şöyle:

(bkz: michael jordan)
    (bkz: muhammed ali)
    (bkz: naim süleymanoğlu)
    (bkz: michael phelps)
    (bkz: tsubasa) => spor tarihinin en fazla ilgi çeken dallarından biri olan futbolu da bir sporcunun temsil etmesi gerekiyordu ama benim nazarımda hiç bir futbolcu yukarıdaki arkadaşların sahip olduğu karakteristik özellikleri hep birlikte taşımıyor. tsubasa hariç.
  • 1- muhammed ali
    2- michael jordan
    3- roger federer
    4- sergei bubka
    5- naim süleymanoğlu
  • bi tane de kadın yazın be abiler.

şu ablaların olmadığı liste düşünülemez.

(bkz: serena williams)
    (bkz: yelena isinbayeva)

sonra yaz, michael jordan, michael jackson, michael phelps...
  • (bkz: michael jordan)
    basketbolun bana göre tartışmasız en iyisi.

(bkz: michael schumacher)
    formula 1’in bana göre tartışmasız en iyisi.

(bkz: roger federer)
    duygusal olabilirim. 20 grand slam rekoru kırılabilir. ki bunu yaparsa djokovic yapar, nadal toprak olmasa bu kadar grand slam alamazdı.

(bkz: usain bolt)
    bencesi sencesi yok, tartışmasız dünya tarihine gelmiş geçmiş en iyi sprinter. rekorlarının kırılması çok zor. kendisi daha iyilerini yapabilirdi ancak. daha iyisinin geleceğini sanmıyorum.

(bkz: lionel messi)
    en tartışmaya açık sporcu messi. maradona, pele diyenlere saygı duyarım ama günümüz futbolu eskiye göre çok daha zor ondan messi dedim.

edit: bu listeye muhammed ali’yi yazmak isterdim ama boks bilgim kısmen üstteki dallara göre az olduğu için pas geçtim ama ali’de boksun en iyisiydi bence.
  • at yarışı da bir spor olduğu için gelmiş geçmiş en iyi sporcu olan secretariat'ın da ilk sıradan gireceği liste. at yarışı izlemediginiz ya da spor olarak görmediğiniz için onu yazmiyorsunuz. hem at yarışını hem diğer sporları takip edenlerin çoğuna göre secretariat.

sırıkla atlama isimli götten uydurma spordan birisi de bu listeye giremez. sprint hıza, uzun mesafe dayanaklıliga, uzun atlama atlama ve hıza, yüksek atlama zıplamaya, atmalar güce, dekatlon çok yönlülüğe dayanır. sırıkla atlamaysa hiçbir temel atletik yeteneğe dayanmayan , diğerlerinde yetenekli olmayanların kaydığı kırma bir branştır. diger branşlarda kaç koştuğunu, attığını, atladığını bilmediğin için rekorları kıramazsin, sırıkla atlamada bilinçli olarak santim santim kırdığın için daha çok gündeme gelirsin. bubka katıldığı 4 olimpiyatta 1 altin aldi zaten.

secretariat'ın insan versiyonu da michael phelps. ikisiyle aynı seviyede bir sporcu gelmedi daha. top 15'e girebilecek sporcular arasındaki en zekisi, hırslısı, karakterlisi, hatibi olduğu, jordan, roy keane, stoiçkov gibi en ünlü winner, lider, hırslı, agresif sporcuları bile karşısında konuşarak yumruksuz da ağlatacak birisi olduğu için üçüncü muhammad ali'dir. her şey sportif yetenek değil, bunlar da belirleyici olmalı. onun arkasından da phelps'ten sonraki en başarılı ve rekortmen sporcu olan wayne gretzky gelir. sonra da 13 yıl maç kaybetmeyen karelin gelir.

1) secretariat
    2) michael phelps
    3) muhammad ali
    4) wayne gretzky
    5) aleksandr karelin

bolt, messi, maradona, jordan, carl lewis, mark spitz, federer, navratilova, katie ledecky, babe ruth, jesse owens, marciano, hermann maier, joe montana gibiler de ikinci beş için yarışırlar.

secretariat #86160402