şükela:  tümü | bugün
  • croosfire'dir. half life'in bir bölümü olan değil. z8games yapımı olan bilen bilir. eagle eye da en eglenceli bölümüdür tabi prisonun tadi ayrı. ayrıca bu konuya dair fikir sunmak bir anlamda yanlış. çoğunluğun oynadığı oyun en iyi online oyun olacak bu kadar basit bu iş.
  • (bkz: ultima online)

dönemine göre müthiş bir oyundur
  • sozlukteki mmorpgcileri ininden cikarmis olan baslik. ama benim gibi anasinin karnindan fps ile dogmus biri icin en iyi online oyun tabikide (bkz: cod2)dir. black ops2'ye kadar cod serisinin butun multiplayerlarini oynadim ama hicbirinden bu oyundan aldigim zevki almadim. entryi girerken toujane, tunisada damlardan atlayip havada attigim noscopeleri hatirlayip duygulandim resmen.
  • yere düşen kutu pırıl pırıl parladığında "içinden sosun çıkarsa ilk maaşımla hepinize davşan alıcam la." diye guild üyelerine artistlik yaptıktan sonra on iki level som donla karşılabileceğiniz müthiş oyundu silkroad online. içliklerimizle jangan'dan dw a koşardık dayak yiye yiye.

rudolph'a ilk bindiğimde nasıl mutlu olmuştum, canım rudolph.

tiger girl'ü tenhada kıstırmıştım ama maalesef 18 leveldım. harcadı beni zalımın kızı. yerde reeeessss diye bağırırken başkasına yar oldu. sonradan aldım intikamımı ama." helal ekmek tatlıdır tiger girl. "dedim

çinli karakterlerle ve botsuz oynadığımız günlerin anısına herkese sosun set benden...
  • milyoruncu defa da söyleniyor olsa, ultima online'dır.

loot mekaniği olsun, crafter karakterler olsun, dungeon ve pvp sistemi olsun, 20 senelik bir miladı olmasına rağmen diğer tüm mmorpg oyunlarında kat kat ileridedir.

mmorpg yapımcılarının örnek alması, derslerinde görmeleri gereken bir oyundur.

(bkz: hail lord blackthorne)
  • (bkz: knight online)

yıl 2005-2010 arası

neresinden başlayayım, o muhteşem paramun parti muhabbetleri mi? sabaha kadar süren boss kovalama mı? moradonda pazarcılık yapmak mı? flood yapmak, item kovalamak mı?

her şey kopyalanır bu oyundan, lvl sistemi, farm düzeni, karakterler, itemler aklına gelebilecek her şey ama combo, o minor o skill kaçırmama o "playerlik" mevzusu hiç bir oyunda yok, hiç bir oyunda da olamayacak. hiç bir şekilde de kopyalanamayacak bir şey.

diğer oyunların tutmama sebebi bu çünkü, ne olursa olsun diğer bütün oyunlarda lvli iyi olan, itemi iyi olan %95 ihtimalle daha güçlü ve daha başarılı olur ama knightta item, lvl her şey değildi, premium her şey değildi, sıradan itemlerle iyi oyuncular çok güzel sonuç alırdı. efsane olurdu. +8 cleaver +7 chitin set görev takılarıyla ardream'da isim yapanlar vardı. 7 shard 8 shell setle czde terör estirenler vardı.

clanca girdiğin cswler, clan buluşmaları, drop savaşları, cz kapışmaları, ventteki muhabbetler, upgrade sırasındaki heyecan, char yatması, kalması, % sayarak level almak için beklemesi. kaç paramun kessem %1 alıyorum hesabı.

o amınakoduğumun kareli simgesinin çıkması bile meseleydi sağ taraf sıfırlanır sıfırlanmaz cz çıkardık, parti ile sabahlar, pk atıp, vslerde 1000 soul yerdik.

değişik bir oyundu knight online, çok küfür ederdin, çok sinirlenirdin, çok klavye yumruklardın ama hiç bir zaman alt+f4 yapmazdın. oyunda olmadığın zaman kötü hissederdin, karakterine, arkadaşlarına, kendine kötülük ediyormuşssun gibi gelirdi.
    dışarıda işini gücünü bırakırdın, yarım yamalak hallederdin, ya da hiç halletmeden gelir başına otururdun. ihanet ediyormuşssun gibi hissederdin. çünkü knight senin için bir oyun değildi, bir zorunluluk bir mesele, bir gereklilikti.

çünkü knight hayata dair her şeyi sunuyordu sana, para kazanıyordun, paranı geliştiriyordun, gelişiyor, saygınlık duyuyordun, saygınlık kazandıkça daha da bağlanıyordun.

bunları yaşatabilecek hiç bir oyun gelmedi. gelemeyecek. 20 yılda çıkan hiç bir oyun o 2005/2010 yılındaki saflığı ve hevesi sunamayacak bize.
  • (bkz: ultima online)

birçok farklı online oyun oynadım ama bu oyun bir başkaydı. 97 yılında çıkan uo için bu oyunun hayranlarının hep söylediği bir söz vardı "ultima bırakılmaz sadece ara verilir" diye. gerçekten de öyleydi artık uo'yu bıraktım deseniz bile bi bakardınız aylar sonra ya da 1 2 sene sonra eski arkadaşlarınız yine toplanıyor ve sizi de çağırıyorlar. ben biraz takılırım çok oynamam diye yeni sunucuya başlardınız ve saatleriniz bilgisayarın başında geçerdi. savaşçı ve büyücü karakterlerin yanı sıra, zanaatkar karakterlerle oynayabiliyor olmak bu oyunu gerçek bir rpg yapıyordu. kimi zaman savaşçı karakterinizle oyuna girer loncalar arası savaşlarda savaşırdınız. 1-2 saat sonra ise zanaatkar karakterle girer, az evvel savaştığınız düşmanlarınızdan birinin zanaatkar karakteriyle kendinizi muhabbet ederken bulurdunuz. evinizde dostlarınızla sohbet ederken bir anda katiller gelip evi basabilir ve sizi öldürebilirdi.

yazının başında bu oyun bırakılmaz demiştim evet ama ben artık gerçekten bıraktım. en son 2012 yılında ünlü nebula sunucusunda oynuyordum ve bir daha da oynamadım. güzel zamanlardı tabii ama bize geriye bıraktıkları artık sadece, anılar ve bazı güzel dostlar.
  • şahsi fikrimce knight online’dır. vermiş olduğu heyecanı hiçbir online oyunda görmedim. özellikle karuslar ve humanlar arasındaki ırk savaşları, town basmalar vs. okuldan kaçıp az gitmedik internet kafelere.
  • (bkz: efsane ejderhalar mirası)

basit arayüzü ve web tabanlı olması benim gibi online oyun özürlü bir insan için bile çekiciydi.. web tabanlı bir online oyun için çok fazla emek ve oyun bilgisi istiyordu.. yaş ortalaması yüksekti hanlık sistemiyle çok arkadaş edinirdik .. göründüğünden çok daha geniş ve oynaması zor bir oyundu ama seve seve vaktimi çöp etmişimdir..
  • (bkz: ogame) diyecektim ama diyenler olmuş. sevindim gördüğüme o dönemin efsanelerindendir.
    alternatif olarak ise (bkz: world of warcraft)