şükela:  tümü | bugün
  • sadece bağlamayla çalınan albüm versiyonu çok daha güzel olan şarkı. kral tv'de yayınlanan versiyonu ile "herkese hitap etmeye çalışayım" denmiş. ama şarkının o saf hali de uçuuup gitmiş. sözleri;

parçalandı sabır taşı,
    gelsen de bir gelmesen de
    kurudu gözümün yaşı,
    silsen de bir silmesen de.

yaşadığım bir beladır,
    failin gözü eladır,
    şahidim arş-ı aladır,
    bilsen de bir bilmesen de.

gah ağladım gah inledim,
    gönlün sesini dinledim,
    ben sevdamı kefenledim,
    ölsen de bir ölmesen de.

ister parla ister sabret,
    ister boşver ister cebret,
    olan oldu, artık ibret,
    alsan da bir almasan da.

bilmedin kar zararını,
    bugüne sattın yarını,
    pişman olup (eyvah deyip) saçlarını,
    yolsan da bir yolmasan da.
  • nurullah genç'in olsan da bir olmasan da bir şiirine oldukça benzeyen sözlere sahip şarkı.
  • yiğidi öldür hakkını yeme derler ya hani; hayatımda dinlediğim en baba türkçe şarkılardan biri, hatta bence uğur ışılak'ın müzik kariyerinin nirvanasıdır bu şarkı. uğur ışılak'tan ve siyasi duruşundan ne kadar hoşlanmıyorsam, bu şarkısının bağlamalı versiyonuna o oranda hastayım. hatta bazen diyorum ki; keşke bu şarkıdan sonra müziği bıraksaydı, tası tarağı toplayıp ortalardan kaybolsaydı da hayalimde gizemli ve bilge bir adam olarak edindiği yeri siyasi söylemleri ile sarsmasaydı. kısa, sert ve net cümlelerin oluşturduğu, 5 dörtlükten ibaret şu şarkı hakkında destan bile yazabilirdim ama bu kusursuzluğun üzerine yazsam da bir yazmasam da.
  • osman yüksel serdengeçti' nin bir şiiridir.

artık olan oldu bize
    gelemeyiz biz yüz yüze

hep kendini çektin naza
    yok bahara yahut yaza
    bıktım gayrı yaza yaza

bir candır bu bir andır bu
    giden gelmez bir handır bu
    dağ taş değil insandır bu

göreceğim bir boş kafes
    ceset kalmış çıkmış nefes
    nerde o can nerde o ses
  • yalnız aşkın ateşinde kavrulmuş olan kişilerin diyeceği söz.

uğur ışılak bariz bir şekilde osman yüksel serdengeçti’den esinlenmiş. serdengeçti’nin şiiri birkaç arşın yukarıdadır. serdengeçti’nin şiirini mustafa yıldızdoğan üşüyorum albümünde yorumlamış ama şiirdeki o tat yok. biraz cıvık olmuş açıkçası.