• koca sanat galerisi hakkında neden hiçbir halt yazılmaz da doğrudan google'ın sanal müze turuna yönlendirilir anlamadım. gitmeseniz de olur mu demek oluyor bu?

berlin sanat galerisi. bi national gallery, bi louvre olmasa da önemli eserler barındırır. caravaggio'nun amor vincit omnia temalı şu eserine ev sahipliği yapıyor mesela.

her neyse, edit gelecek buraya daha kanlı canlı görünce.

ekleme: doğal olarak kuzey avrupa'dan eserler ağırlıkta. italyan rönesans ve sonrası biraz ufak kalmış. ama fra angelico ve sandro boticelli'nin fazla fazla yapıtı sergide.

tek giriş 14 euro, bir günlük tüm kulturforum müzeleri bileti 16 euro. gemaldegalerie dışında dekoratif sanatlar, baskı eserler ve modern sanat* müzeleri kulturforum bünyesinde.

(bkz: kulturforum)

onun dışında bir de devlet müzelerinde 3 gün geçerli 24 oyroluk museum pass ile de girebilirsiniz.

girişte ücretsiz audio guide da veriliyor. foto flaşsız serbest.
  • 30 haziran'a kadar "mantegna and bellini: masters of the renaissance" sergisine ev sahipliği yapan galeri. national gallery ve british museum'dan gelen eserlerle harika bir sergi çıkmış ortaya. "bellini plus" diye ayrı bir bölüm de var ve burada eserlerin nasıl bulunduğu, restorasyon ve sergiye çıkacakları güne kadar geçirdikleri süreci görebiliyorsunuz. tek kelimeyle harika.

ayrıca "mantegna and goethe" için de bir oda ayırmışlar. mantegna'nın "the triumphs of caesar" döngüsündeki dokuz eserinden üçü sergileniyor. bahsettiğim oda da goethe'nin elindeki kopyalar (dokuzu birden) ve eserler için yorumlarını bulabilirsiniz. tek kötü yanı bu yorumları ingilizce'ye çevirmedikleri için almanca bilenler tadını çıkarabiliyor.

kalıcı sergi de takdire şayan, oldukça tatmin edici. benim için galleria borghese her zaman bir numara olacak ama kuzey rönesansını görmek istiyorsunuz gitmeniz gereken yerlerden biri kesinlikle gemäldegalerie. dünyanın en geniş rembrandt koleksiyonu bu galeride. jan van eyck, pieter bruegel, albrecht dürer ve jan vermeer'in eserlerini görebilirsiniz. yazarken bile heyecanlanıyorum. benim açımdan tek eksiği bazı eserlerin sadece almanca anlatımlarının olmasıydı. bir iki satır da ingilizcesi yazılmış olsa harika olurdu.
hesabın var mı? giriş yap