şükela:  tümü | bugün
 • çok ayrıntılı parametrelere dayanan ve uzun mesajlar sonucunda anlaşmaya varılan gemi kiralama yazışmalarının zamanında telexle yapılması ve telexle yazılan mesajların harf başına ücretlendirilmesi nedeniyle kullanılan kısaltmalar. çok fazladırlar çoook...

  http://www.shipbrokering.com/shippingterm.html
 • ilk başlarda görüldüğünde aynı karınca duası gibi görünen, sonradan alışınca kolay bile gelen kısaltmalar. tabii ki her bir harfin bile genelde önemli, seferin kaderini değiştirebilecek, hatta duruma göre tarafları inanılmaz zararlara bile sokabilecek kelimelerin kısaltmaları olduğu düşünülürse iyice çalışılması ve iyi öğrenilmesi gereken kısaltmalardır. böyle kısaltmalarla yazılmış gemi kiralama yazışmalarına küçük örnekler vermek gerekirse:

  - load rate: 1500 mts pwwd of 24 consec hrs satshex eiu

  yani diyor ki:
  laod rate: 1500 metrıc tonns per weather working day of 24 consecutıve hours saturdays sundays holidays excluded even if used.

  - disch rate: 1500 mts pwwd of 24 consec hrs shinc

  yani diyor ki:
  discharge rate: 1500 metrıc tonns per weather working day of 24 consecutive hours sundays holidays included.

  - fdedanrsaoclonl

  yani diyor ki:
  freight deemed earned, discountless and non-returnable (refundable) ship and or cargo lost or not lost

  işte böyle...
 • hem yazarken zamandan kazanmayı hem de aynı şeyi defalarca yazmayı önlemeyi amaçlayan kısaltmalardır.brokerler , armatörler , kiracılar ve acenteler bu kisaltmalari iyi bilmek zorundadırlar.
  not : kira sözleşmesi içinde kısaltma kullanılmaz , sadece bu sözleşmeyi oluşturmaya yönelik yazışmalarda kullanılır.
 • doktorların yazdığı reçeteleri hastaların okuyamayıpta eczacıların tek bakışta çözmesi misali, başkalarına anlamsız harfler gibi gelenler aslında brokerlar için anlaşma şartlarıdır.
  işe yeni başlayan birisi için ızdırap kaynağıdır ama kısaltmaları öğrenmek anlaşma şartlarını ezberlemekten çok daha kolaydır.
 • bu konuda (shinc, shex, uu, eiu) gibi terimlerle ilgili ve demuraj, dispeç hesaplamaları ile ilgili bir kaç sorumu cevaplayıp bana biraz vakit ayıracak sözlük yazarı var mıdır acaba ?