şükela:  tümü | bugün
  • internette gemiler koyu diye bir aratma yaparsanız şu tür ifadelere rastlarsınız:

ölüdeniz dönüşü, hisarönü beldesinden saparak kayaköy’ü gezdikten sonra 5 km toprak yolu takip ederek gemileler koyuna ulaşıyorsunuz.zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrelenmiş bir başka güzellik içinde denize girebilirsiniz.. gemiler koyunun tam karşısındaki st. nicholas (gemiler adası) na bir tekne ile geçebilir ve bizans döneminden kalma kalıntıları görebilirsiniz. 1990 yılında bir japon arkeoloji heyetinin fethiye müzesi ile birlikte başlattığı kazılarda gün ışığına çıkartılan buluntulardan, adanın erken hıristiyanlık döneminde önemli bir ziyaret merkezi olduğu ve denizler azizi nicholas’ın (noel baba) bu adada yaşadığı anlaşılır.... vs...
    --------------
    evet, koy'a giden yol gerçekten güzeldir, manzarası izlemeye değerdir. koyun hemen karşısındaki gemiler adası, tripodla panoramik fotoğraf çekimi için ideal mekandır. ama koya gelirsek...geçen sene temmuz ayında 4 tl giriş ücretini ödeyip girdiğim gemiler koyunu görmek gerçekten yüreğimi acıttı. tüm sahil gemi sintinesi ve çöplerle dolu idi. deniz tek kelime ile berbattı. işin en kötü tarafı cafe yi işleten kadının "siz takılın sahilde 3-4 saat, zaten bu pislik buradan gider, pisliğin olmadığı yerlerden girin bişi olmaz deyip gözümüzün içine utanmadan bakıp bizi keriz yerine koymasıydı.bu anlayışla canım ülkemin turizminin 5-10 sene sonra nerelerde olacağını düşünmek bile istemiyorum...
  • fethiye otogar'dan kalkan ve üzerinde "gemiler" yazan dolmuşlarla bahsi geçen koya gidilebiliyor. dolmuşlar her yarım saatte bir kalkıyor ve hisarönü'den geçerek önce kayaköy'e uğruyor sonra da koya.
    şimdi efendim şöyle ki, dolmuştan indiğiniz anda sizden koya girebilmeniz için kişi başı 5 tl alıyorlar ( eğer arabayla girmek isterseniz araç başına 20 tl ) ve karşılığında wc, duş ve temizlik hizmetlerini kullanabileceğinizi söylüyorlar. içeride piknik alanı var ve piknik masaları 10 tl'ye kiralanabiliyor. şezonglar 10 tl ( bir tanesi ) şemsiyeler de 10 tl'ye kiralanıyor. 1,5 lt su 5 tl.
    denizine gelecek olursak, net bir ifadeyle söyleyebilirim ki, pis. piknik yapan insanımız yüzünden kıyıda pislik birikintileri var. denizin içinde kutu kola şişeleri, plastik torbalar yüzüyor. duş alarak denizin tuzlu suyunu vücudunuzdan akıtmak istediğinizde size duş olarak yine tuzlu su veriyorlar ve duş alma kısmı da pislikten kokuyor. böyle rezil bir yer. biz gittik midemiz bulandı bari siz gitmeyin.
  • tarih itibari araç giriş ücreti 25 tl’dir ve bu paranın nereye gittiği bilinmemektedir. devlet ya da milli parklar almıyor. ulan hani denizler anayasaya göre hepimizindi ve kimse ulaşmamızı engelleyemezdi? 25 tl karşılığında alınan hizmet buram buram mangal kömürü isi ve pislik içinde bir sahildir. uzak durulası.

edit: sahiden burayı kimler parselledi ve en önemlisi yasal mı? verdikleri koçan üzerinde ss gemiler kooperatifi yazıyordu.

edit2: girmemle çıkmam bir oldu. paramı da “hiçbir hizmet almadım, 10 dakika sigara içtim sadece” diyerek geri aldım. ısrarcı ve kararlı olun ki abi iademiz yok ayağına yatamasınlar. bu da benden sonra gidecek ve kazıklanmak istemeyen kişiye nasihat olsun.