• internette gemiler koyu diye bir aratma yaparsanız şu tür ifadelere rastlarsınız:

ölüdeniz dönüşü, hisarönü beldesinden saparak kayaköy’ü gezdikten sonra 5 km toprak yolu takip ederek gemileler koyuna ulaşıyorsunuz.zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrelenmiş bir başka güzellik içinde denize girebilirsiniz.. gemiler koyunun tam karşısındaki st. nicholas (gemiler adası) na bir tekne ile geçebilir ve bizans döneminden kalma kalıntıları görebilirsiniz. 1990 yılında bir japon arkeoloji heyetinin fethiye müzesi ile birlikte başlattığı kazılarda gün ışığına çıkartılan buluntulardan, adanın erken hıristiyanlık döneminde önemli bir ziyaret merkezi olduğu ve denizler azizi nicholas’ın (noel baba) bu adada yaşadığı anlaşılır.... vs...
    --------------
    evet, koy'a giden yol gerçekten güzeldir, manzarası izlemeye değerdir. koyun hemen karşısındaki gemiler adası, tripodla panoramik fotoğraf çekimi için ideal mekandır. ama koya gelirsek...geçen sene temmuz ayında 4 tl giriş ücretini ödeyip girdiğim gemiler koyunu görmek gerçekten yüreğimi acıttı. tüm sahil gemi sintinesi ve çöplerle dolu idi. deniz tek kelime ile berbattı. işin en kötü tarafı cafe yi işleten kadının "siz takılın sahilde 3-4 saat, zaten bu pislik buradan gider, pisliğin olmadığı yerlerden girin bişi olmaz deyip gözümüzün içine utanmadan bakıp bizi keriz yerine koymasıydı.bu anlayışla canım ülkemin turizminin 5-10 sene sonra nerelerde olacağını düşünmek bile istemiyorum...
  • fethiye otogar'dan kalkan ve üzerinde "gemiler" yazan dolmuşlarla bahsi geçen koya gidilebiliyor. dolmuşlar her yarım saatte bir kalkıyor ve hisarönü'den geçerek önce kayaköy'e uğruyor sonra da koya.
    şimdi efendim şöyle ki, dolmuştan indiğiniz anda sizden koya girebilmeniz için kişi başı 5 tl alıyorlar ( eğer arabayla girmek isterseniz araç başına 20 tl ) ve karşılığında wc, duş ve temizlik hizmetlerini kullanabileceğinizi söylüyorlar. içeride piknik alanı var ve piknik masaları 10 tl'ye kiralanabiliyor. şezonglar 10 tl ( bir tanesi ) şemsiyeler de 10 tl'ye kiralanıyor. 1,5 lt su 5 tl.
    denizine gelecek olursak, net bir ifadeyle söyleyebilirim ki, pis. piknik yapan insanımız yüzünden kıyıda pislik birikintileri var. denizin içinde kutu kola şişeleri, plastik torbalar yüzüyor. duş alarak denizin tuzlu suyunu vücudunuzdan akıtmak istediğinizde size duş olarak yine tuzlu su veriyorlar ve duş alma kısmı da pislikten kokuyor. böyle rezil bir yer. biz gittik midemiz bulandı bari siz gitmeyin.
  • şu şekilde drone görüntüleri olan cennetten köşe bir koy. karşısındaki ada ise noel baba adası da denilen st. nicholas adasıdır. görüntüler için tıklayınız…
  • gelmeden birkaç yüz metre geride aracınızı sağa parkedip 15-20 dakikalık yürüyüşle çok daha güzel bir yer olan darboğaz'a gidilebilen koydur.
  • fethiye'de, kayaköy'e 8 km uzaklıkta kalabalıktan kaçmak isteyenlerin sığındığı koy.

bizim fark etmemiz kayaköy'e giderken tabelasını görmemizle olmuştu. önce gemiler'e gidelim dönüşte ören yerini gezeriz demiştik ama iyi mi yaptık kötü mü yaptık bilemedim. antalya'dan örnek verecek olursam topçam'ın daha bir sakin hali denebilir. zamanınız kısıtlıysa bizim gibi acaba burda ne varmış diye girişte 35 lira verip iki çay içip dönersiniz ama şöyle bir haftalığına giderseniz kesinlikle bir gününüzü burada geçirebilirsiniz, gittiğinize değer. korsan gemilerinin bass drum kafa sikmesini göze alırsanız tabii*

kendi aracınız yoksa ulaşım hem dolmuş hem de deniz taksilerle sağlanıyor. kumburnu'ndan sonra siz de benim gibi sakinlik arıyorsanız ilaç gibi gelecek koyumcuk.

( kamp atmak isteyenler için net bir şey söyleyemem ancak içerde çok sağlam bir karavan vardı, içimizde kaldı bay karavan sahibi! )
  • bu koyla st. nicholas adası arası gayet temiz ve mavi bir su vardır. hatta su o kadar berrak ki yüzen balıklar net bir şekilde görülür.
  • harika manzaraya sahip başka bir koy ile karşılaşmadım. görsel
  • yaklaşık ilk 20 metresi insanlardan ve sebep oldukları pislikten dolayı bulanık ama sonrası berrak olan denize sahip koy. koya arabayla giriş haracı 35 tl. bir adet kafe-restaurant mevcut. kendi halimde takıldığım için şezlong ve kafe fiyatları hakkında bilgi edinmedim. sezon dışında az insanlı bir zamanda gidilirse güzel vakit geçirilebilir.
  • (bkz: gemile koyu)

işletmeciliği daha iyi olabilir, arabaların park ettiği yerleri keşmekeş, öğleden sonra 3 gibi gidildiğinde denizin pisliği diz boyu, bir de 2 sene evvel oradan sıradan bir lay’s cips aldığımda yaklaşık 16 tl vermiştim, o kazığı unutamıyorum
hesabın var mı? giriş yap