şükela:  tümü | bugün
 • türk deniz kuvvetleri'nde bahriye adeti olarak sürdürülen bir gelenektir. özellikle pazartesi gününün seçilmesi ve pişen yemeğin kuru fasülye olmasının ise iki temel nedeni vardır. birincisi, gemilere erzak haftalık olarak pazartesi günü alınır. çünkü pazartesi tornaçark günüdür ve haftalık mesainin başlangıcıdır. her günün yemeği için de bir önceki günden hazırlık yapılır (bkz: baklagillerin bir gece önceden ıslatılması şartı). pazar günü yemek hazırlamak için yeteri kadar taze erzak kalmamış olduğundan, ertesi güne pişirmek için kuru bakliyat kullanılır ve hazırlaması diğerlerine göre daha kolay olan, kolay hazmedilen ve kolay kolay bozulmayan kuru fasülye bu noktada en mantıklı seçenektir. eskiden gemilerde buz dolabı olmadığından dolayı da etsiz pişirilmiş ve küçük taneli olanı en geleneksel olanıdır.

  ikinci neden ise, savaş gemileriyle haftalarca, hatta aylarca süren uzun seyirlere çıkılmasından dolayıdır. uzun süre denizde kalmak zaman algısını zayıflattığından personele hafta başını hatırlatmak için pazartesi günleri kuru fasülye çıkarılır. ayrıca sürekli açık denizde bulunmak belli bir noktadan sonra taze su tüketimini azalttığından, suni olarak damıtılmış su tüketimi artar. saf su, mineral bakımından zengin olmadığı için, personel hazımsızlık çekebilir. işte bu noktada, kuru fasülye hem hazmı kolaylaştıran bir yemek olduğundan, hem de protein ve lif kaynağı olduğundan pazartesi günlerinin vazgeçilmez ve geleneksel yemeği haline gelmiştir.

  https://www.dzkk.tsk.tr/…e_kuru_fasulye_yenmesi.pdf
 • başlık askeri gemilerde diye düzeltilmelidir. zira, ticari bahriyede kuru fasulye pazar günleri yenir.
 • pazartesi değil pazardır. *
 • bu gelenek aslında dünya çapında pek çok donanmada farklı günler ve farklı yemekler ile tezahür eder. mesela japon donanmasında (jmsdf), daha önce imparatorluk donanmasında olduğu gibi her cuma curry çıkar.
 • türk gemilerinde her pazar (pazartesi değil) öğlen yemeğinde kuru fasülye çıkar. pazar günü brunch yapılırsa şayet yine pazar günü akşam yemeğinde ya da en geç pazartesi öğlen yenir bu meret.

  türlü türlü rivayetler vardır bununla ilgili. bir tanesi eski zamanlarda fasulye değerli olduğu için armatörlerce haftada bir statü gereği fasülye çıkartılır ve personele değer verildiği hissettirilir. bir diğeri ise teknolojinin düşük olduğu zamanlarda günleri takip etmek için haftada bir fasülye yenmesidir.
 • iskorbüt hastalığı sayısız denizcinin yaşamına mal oldu. ünlü kaşif james cook da buna lahana turşusu ile çözüm buldu ve sonrasında dünya ile beraber bize de geçti bu uygulama.

  lahana turşusu ile ne iyi gider?
  tabi ki kuru fasulye.

  kuru fasulye de pazartesi değil pazar günleri çıkar.
  gerçi gemi de her gün pazartesi o yüzden çok da önemli değil.

  eyyorlamam bu kadar.
 • tcg geleneğidir. yalnız, amiral gemilerinde, yani fırkateynlerde bu gelenek pek uygulanmaz. vaktiyle poyraz rıhtımında komodorlukta askerlik yaparken, pazartesi günleri birkaç arkadaş, fırkateynlerde dalyan köfte yemeye gittiğimiz anlar bugün bile capcanlı aklımda. o yüzden askerliğimin bir kısmını çok kıyak yaptığımı söyleyebilirim. tabi, dalyan köfte de bir tcg geleneğidir ve çok da güzel yapılır çünkü amiral gemilerinin aşçıları hep pro aşçı erattandır.
 • talim var o zaman ak. kuru pişiriyordum.
  (bkz: paso bridge'de dolanan chief engineer)