• neşeli formda icra edilen bu türkünün, arka planında hüzünlü bir hikaye var. kulaktan kulağa yayılan tevatüre göre, gemilerde talim var'ı repertura kazandıran bahriyeli recep, kurtuluş savaşına katılır ve şehit düşer. istanbul halkını üzüntüye boğan bu şehadet haberinin ardından gemilerde talim var'ın bir ağıt olarak yakıldığı ve dilden dile dolaşarak anadolu'ya yayıldığı hikaye edilir.

bu rivayetin arkasındaki yaşanmışlığa, kültür hayatımızın ve tarihimizin emsalsiz dikkati reşat ekrem koçu 5 ocak 1955 tarihli milliyet gazetesi'ndeki yazısıyla ışık tutmakta ve bu türkünün kahramanı olan bahriyeli recep üzerindeki sır perdesini aralamaktadır. koçu'nun aktardığına göre, son derece yakışıklı bir genç olan bahriyeli recep kurtuluş savaşı'nda şehit düşmemiştir. 1918 yılının başlarında birkaç günlüğüne izin için istanbul'a gelmiştir.

recep bu esnada istanbul'da aslen avusturya'lı olan blanş isimli bir oyuncuya gönlünü kaptırır. ilk başlarda blanş da recebin meyline karşılık verir. bir iki gece sonra blanş'ı görmeye giden recebin yüzüne apartmanın kapıları kapanır. yakışıklı sarışın delikanlımız bahriyeli recep, bir gece blanş'ın bulunduğu apartmanın kapısında feryad u figâna başlar ve meçhul bir kurşunla cinayete kurban gider.

sinsirella blanş, cinayetin hemen ertesi günü istanbul'u terk eder. 1918 ve devamındaki yıllarda, vurguncu, karaborsacı, istifçi gibi ayrı ayrı tanımlar yerine hepsini birden karşılamak üzere anafor tabirinin kullanıldığını reşat ekrem koçu, bu entrynin kaynağı olan yazıda belirtmektedir. türkü'nün bir mısraında geçen "karakola vereceğim"in aslında "anafor'a vereceğim" şeklinde olduğu ve recebin talihsiz biçimde ölümüne duyulan üzüntünün bu türküyle kolektif bilince yerleştirildiğini belirtmektedir.

kaynak: reşat ekrem koçu, recebim, 5 ocak 1955, milliyet gazetesi.

solist eliz avaroğlu'nun icrasıyla gemilerde talim var

debe editi: teşekkürler
    deprem bölgesindeki yurttaşlarımızın yardım çağrılarını içeren başlıklara dikkat çekmek isterim.

(bkz: kardeş platformu 23 nisan projesiyle hatay'da)
    (bkz: 4-11 nisan haftası deprem bölgesi ihtiyaç listesi)
    (bkz: depremzede engellilere duyuru)
    (bkz: gönüllü eğitimciler platformu)
    (bkz: depremzede öğrencilerin eğitim ve kitap sorunu)
  • "gemi gelir yanaşır, içi dolu çamaşır" kısmına çok güldüğüm türkü. kadın bakış açısını sahiden çok güzel anlatıyor bu dizeler. yanaşan o geminin bir kadın için sadece gelecek bir dünya kirli çamaşır ve günlerce çamaşır yıkanacağı anlamına gelmesini çok çok iyi anlayabiliyorum.
  • bu şarkıyı söyleyen ablanın yari (bahriyeli olan), bahriyeden jandarmaya naklini istemiş ama kendisinden yine kurtulamamıştır.

(bkz: benim yarim cendermede cavustur)
  • vikingler isimli çizgi filmde şu şekilde söylenen şarkıdır

gemilerde talim var
    viking gibi yarim var
    of aman aman

kapıldım gidiyorum
    bahtımın rüzgarına
  • pek bilinmeyen bir dörtlüğüde şu şekildedir ,

gemi gelir mısırdan
    yelkenleri hasırdan
    ben değilmiydim o yari
    sikip sikip osurtan

hani benim receb'im receb'im
    sarı lira vereceğim
    almazsa karakola gideceğim
  • beyaz'in soyledigi bu turkunun aksine, gercek icra edildigi hali ile butun sozleri asagidaki gibidir (dinleyerek cikariyorum bu sozleri, zira tam sozleri internet'de hicbir yerde mevcut degil);

gemilerde talim var
    bahriyeli yarim var
    o da gitti sefere
    ne talihsiz basim var

sari lira verecegim
    almazsan karakola gidecegim

gemi gelir yan verir
    limanlara can verir
    benim sevgili yarim
    memlekete (?) verir

sari lira verecegim

gemi gelir yan yatar
    iskeleye (?) atar
    guzel yarim dururken
    cirkine kim can atar

sari lira verecegim

gemi gelir yanasir
    ici dolu camasir
    istanbul'un kizlari
    receb diye aglasir

sari lira verecegim

karanfil oylum oylum
    geliyor servi boylum

servi boylum gelince
    sen olur benim gonlum

vay benim efendim, efendim
    servi bulendim

karanfil oymak oymak
    olur mu yare doymak

yare doydum diyenin
    caizidir boynun(u) vurmak

servi bulendim

karanfil uzar gider
    yapragi tozar(?) gider

yar yolunu sasirmis
    insallah bize gider

servi bulendim

karanfil olacaksin
    sararip solacaksin

ben kadi'ya danistim
    sen benim olacaksin

servi bulendim
  • süt kardesler'in acılıs sekansında enstrümental olarak calındıgını yeni farkettim. halbuki ben bu filmi kaç kere seyretmiştim..
  • gelmis gecmis en kotu dizilerden biri.
  • güzel türkü.
    - genç armatörler rahatsız.
hesabın var mı? giriş yap