şükela:  tümü | bugün
 • insan psikolojisi, bazı durumlarda genlerin bencillesmesine izin vermedigi (kısmen) durumdur. veya üstün ırk teoremlerine fazlasıyla kapılmıs kisilerin "bende su genetik hastalık var" gibi bir sebeple cocuk yapmama istemi gibi durumlar da bu kategoriye sokulabilmektedir.

  '"gen bencildir" düsüncesini sadece insan haricindeki hayvanlarda vardır' düsüncesi de, hayvan psikolojisinin daha tam anlamıyla irdelenemedigi icin, genlerin bencil olup olmadıkları da bir tartısma konusu olabilir.

  ancak her canlının, genlerini yine bir o kadar düzgün baska genlerlen karıstırıp yeni jenerasyonlar yaratma icgüdüsüne sahip oldugu da bir gercektir.

  (ne dedim simdi ben ya?)
 • gen bencildir!yani,
  -her kim;bir geni taşıyorsa o kişi hem bencil hemde mendebur olabilir.
  -her kim;gene bir başka genide taşıyorsa bu kişi kesin salaktır.
  -her kim;üçüncü bir gene daha sahip ise, bu kişi mongoldur.allah ıslah etsin.
  (üç genden daha fazlasını taşıyan tipler yeni modellerdir.hala durumları hakkında ayrıntılı bir blgiye ulaşamadık...)
 • genin hep kendini sağlamak yönünde sonuçlara neden olduğunu öne süren bir iddia.

  "bencil olmak ne ki, gen potansiyel olarak ölümsüzdür de." diyip kontraatak yapabilirsiniz:
  (bkz: volvox/#12256667)

  edit: kitabı okumadan 'kontraatak yapmak' da nasıl bir dangalaklıktır... adam daha kitabın başında genin bencilliğini ölümsüzlük olarak ele alıyor yahu. ders olsun kendime.
 • anne ve babaların koruyucu ve kollayıcı olmalarının sebebini gözünüzün önüne koyar.misal:anne ve babaların sürekli bizim yemek yememiz,üşütmememiz,güçlü olmamız,iyi bir eşe,iyi bir işe sahip olmamız ile ilgili kaygıları üzerimizde bulunan %50&%50 gen'e sahip olmalarından kaynaklanır.ikisinin ortak beklentisi genlerinin devamını sağlayacağımız sağlıklı çocuklar dünyaya getirmemizdir.gelinleri/damatları beğenmeme çocuklarına kendi istedikleri hayırlı kısmetleri bulma çabası,bencil gen'in devamlılığı içindir.ebeveynler sahip oldukları gen'in baskın olması için savaşır dururlar birbirleriyle.
 • (bkz: gencil)
 • türkçe ekitap'ı aşağıdaki linkten indirilebilir. evet korsan ama baskısı yapılmıyor biz ne yapalım.

  http://www38.zippyshare.com/v/89614585/file.html
 • the selfish gene, richard dawkins'in insanlarda bireyin kendisine faydası olmadığı halde neden bulunduğu anlaşılamayan, özveri olarak nitelendirilen davranışları gen çerçevesinde açıkladığı kitabı. dawkins bu davranışları açıklarken bencilliği bireyden gene indirgiyor ve bireyin(1) davranışın genin bulunduğu diğer bireyleri(>1) kurtarıcaksa gerçekleşeceğini söylüyor. örnek olarakta kısır olan işçi arının tehlike sezdiğinde düşmanını sokarak ölmesi ve diğer bireyleri tehlikeden kurtarması gibi bir dolu örnek veriyor.
  kitabın doğal hayattan bolca örnek içeren ve matematiksel ifedelerle netleştirilmiş rahat anlaşılan bir dili var. ayrıca "meme" kavramını da kitabın son kısımlarında açıklıyor.
 • internet absurdluklerine verilen meme ismi bu kitaptan bulunmustur.