şükela:  tümü | bugün
  • ilk yerli otomobili prototip olarak ürettiğini iddia eden proje veya otomobil.

umarım başarısız bir girişim olarak kalmaz.

ilgili haber
  • -baba dikiz aynası yok! *

iddialı bir tasarım. sevdim.
  • iletişim kısmında veya sitenin herhangi bir yerinde şirket adresi yazmayan web sitesini yapan kuruluş.

insan bir yerlerine en azından il ilçe yazar.

tcbb mi orası da adres yazmıyorsunuz dedirten site.
  • bana yetersiz ve çok boş gelen otomobil ama türk vatandaşı olarak desteklediğim üretimdir. ar-ge departmanı için destek sağlayabilirim.
  • (bkz: tm 480)

motor gücü 150 kw, beygir gücü 203 beygir, menzil 400 km, fiyat 200bin tl.

ve yine yazılım, donanım dahil tamamının, %100'nün yani her şeyinin türk malı ve yerli üretim olduğunu söylemişler.

içindeki tabletin markası merak konusudur..
  • ilk kez sevdiğim bir yerli araba ama olmamış bölümleri var. sanırım bombeli cam imalatında sıkıntı yaşanılıyor arka ve ön camlardan sanki bir şeyler olmamış gibi duruyor. şuradaki sedan modeli baz alırsak arka kapı ve arka cam arasında kalan metal bölge çok kalın. arka cam ve bagaj bölümü çok düz oralarda çok çalışılmamış gibi duruyor. bu arka bölümde mercedes cla dan biraz esintilenmiş olsa fena olmazdı ön tarafla iyi bir uyum sağlardı. ön tarafa eleştiri yok çok harika duruyor.

sanırım 200 bin liralık satış fiyatı ilk yatırım maliyeti yüksek olduğu içindir. seri üretime geçilse daha ucuz olabilir.
  • buradaki youtube videosunda izlemek suretiyle haberdar olduğum, elektrikli yerli araç seri üretimine geçmek üzere olan firmadır.

5 yıl süren ar-ge çalışmaları için 6,5 milyon dolar harcandığı ve %90 yerli olduğu anlatılmış.

firmanın arkasında kimler vardır, iş ciddi midir, bilen biri bu başlıkları şenlendirirse memnun oluruz.

(bkz: ilk yerli elektrikli otomobil)
  • devletin 5 firmayla beraber yaptigi projenin disinda uretilen yerli otomobil olarak bahsediliyor.
    devlet ve diger buyuk firmalarin destegi olmadan, regulasyonlara uyup onlardan once piyasaya surebilirlerse buyuk basari olur.

konu hakkinda bilgisi olanlar yesillendirsinler.
  • sonunun (bkz: evt s1) ve (bkz: devrim arabaları) gibi olmamasını umduğum elektrikli otomobil modellerini seri üretime hazırlayan bir otomobil firmasıdır. menzil bakımından evt s1'den daha başarılı gibi gözüküyorlar. tasarım bakımından eleştirmek gerekirse arka stop lambaları çok küçük olduğu için diğer sürücüler uzak mesafelerden bu araçları pek göremeyecektir, özgünlük konusunda zayıf çünkü başka firmaların otomobillerine benziyor.(dacia stepway, fiat egea, biraz da opel havası var.) derdim firmayı küçümsemek değil ancak ne bileyim biraz daha iyi olabilirdi sanki. rakiplerine göre daha çok satması için gerekli olanlar:

1-) daha güzel bir tasarım
    2-) güvenlik ekipmanlarının en üst düzeyde olması
    3-) şehir şebekesiyle 12 saatte şarj olması yerine bu sürenin 6 saate indirilmesi.
    4-) araç içi telefon şarj istasyonu
    5-) düzgün çalışan ve az enerji tüketen bir klima
    6-) bagaj hacmi minimum 380 litre olmalı, türk kullanıcılara 380 litrenin altı hitap etmez.

üretim mühendislerine not: ille bir firmaya özenecekseniz, ille birisinden kopya çekecekseniz bari gidin volvo firmasına özenin biraz :)

ekleme için edit: a sütununda kullanılan eğimin derecesi çok iyi, kazalarda hayat kurtaracaktır. ön tamponla kaputun birleştiği yerde parmak girecek kadar boşluk var olmamış.