şükela:  tümü | bugün
 • julia agrippina, genç agrippina olarak da bilinir m.s. 50 yılından sonra ıvlıa avgvsta agrıppına olarak çağrılır, roma imparatoriçesi. imparator augustus'un çocuğunun torunu, imparator tiberius'un büyük yeğeni ve evlatlık edinilmiş torunu, imparator caligula'nın kız kardeşi, imparator claudius'un karısı ve imparator nero'nun annesidir.
  antik ve modern kaynaklar tarafından ‘acımasız, hırslı, sert ve otoriter’ birisi olarak tasvir edilir. güzel ve seksi bir kadındır. genç pliny'ye göre, iyi bir kaderin işereti olan köpek dişlerine sahipti. agrippina, birçok antik tarihçi tarafından çok çeşitli hikâyelere rağmen imparator claudius'u zehirlemekle itham edilmiştir.

  agrippina, yaşlı agrippina ile germanicus'un ilk kızı ve yaşayan dördüncü çocuğuydu. annesi ile aynı adı taşır. yaşlı agrippina, yaşlı julia ve devlet adamı marcus vipsanius agrippa'nın ikinci kızı ve dördüncü çocuğu olarak iffetli ve edepli orta yaşlı bir kadın olarak hatırlanır. yaşlı julia'nın babası imparator augustus'tur. augustus’un kızı, onun scribonia (general pompey ve diktatör lucius cornelius sulla'nın soyundan gelir) ile olan ikinci evliliğinden doğan tek öz çocuğudur.

  agrippina’nın babası çok sevilen bir asker ve politikacıydı. annesi küçük antonia ve babası general nero claudius drusus'tur. küçük antonia, küçük octavia'nın triumvir marcus antonius ile olan ikinci evliliğindendir. küçük octavia, augustus'un ikinci büyük ve tam kan kız kardeşidir. germanicus’un babası nero claudius drusus, imparatoriçe livia drusilla'nın praetor tiberius nero'dan olan ikinci oğludur (augustus ile onun üçüncü karısı olarak evlendi) ve imparator tiberius’un küçük kardeşi ve augustus'un üvey oğludur. 9 yılında, augustus tiberius'tan germanicus'u oğlu ve mirasçısı olarak evlatlık edinmesini emretti. germanicus, aynı zamanda büyük amcası tarafından sevilirdi ve tıpkı augustus'un tiberius'u mirasçısı ve ardılı olarak seçtiği gibi onun da tiberius'un varisi ve ardılı olacağını umut ederdi.

  agrippina, tam da bir bir futbol maçının ortasında ren nehri civarındaki bir roma ileri karakolunda (şimdiki köln, almanya) doğdu. 18 yaşına kadar ailesi ile birlikte imparatoluğun her tarafına yolculuk etti ve ardından (caligula'dan ayrı olarak) kardeşi ile birlikte yanında yaşayacakları babaannelerinin yanına roma'ya döndü. ailesi resmi görevlerini tamalamak için suriye'ye gitti. bir yıl sonra ekim ayında germanicus ile aniden antioch'a gitti.

  germanicus’un ölümü roma'da büyük üzüntüye neden oldu ve annesi roma'ya külleri ile bereber döndü. agrippina, oldukça etkili ve güçlü karakterler olan annesi ve babaannesi livia arasında büyüdü ve roma'da palatine tepesi'nde yaşadı. ailenin başı tiberius olmuştu.

  28. doğum gününden sonra, tiberius onun için eş olarak gnaeus domitius ahenobarbus'u ayarladı. tiberius evlilik töreninin roma'da capital'de yapılmasını emretti. domitius seçkin bir aileden geliyordu. baba tarafından ailesinin soyunda konsüller vardı. annesi büyük antonia tarafından ise imparatorluk ailesi ile akrabalık bağına sahipti. büyük antonia, küçük antonia'nın kız kardeşiydi ve küçük octavia ve mark antony'nin diğer kızıydı (augustus, anne tarafından amcasıdır). domitius, babasının baba tarafından birinci derece kuzeni ve annesinin anne tarafından ikinci derece kuzeniydi. zengin bir adamdı ve adi ve sahtekar bir karaktere sahipti. domitius 32 yılında konsül'lük yapmıştır. agrippina ve domitius antium (şimdi anzio) ve roma'da yaşadılar. aralarındaki ilişki hakkında çok fazla bilgi yoktur.

  caligula'nın saltanatı
  tiberius, 16 mart 37'de capri adasında öldü ve hayatta kalan tek kardeşi olan caligula yeni imparator oldu. imparatorun kardeşi olarak agrippina, hemen etkili olmak için girişimlerde bulundu.
  agrippina ve küçük kız kardeşleri julia drusilla ve julia livilla kardeşleri olan imparatordan çeşitli onursal unvanlar elde ettiler:
  vesta rahibeleri'nin sahip olduğu haklar verildi (stadyum'da oyunları daha yukarıdaki koltuklardan izleyebilme özgürlüğü).
  caligula ve kızkardeşlerini gösteren sikke basımı. bu tür roma sikkeleri daha önce hiç basılmamıştı.
  caligula, kız kardeşlerinin adını aşağıdaki gibi sadakat yeminine koydurdu; ‘kendi hayatımı ve çocuklarımın hayatının değerini imparatorun ve kız kardeşlerinin güvenliğinin üzerinde tutmayacağım’ ve ‘iyi şans imparator ve kız kardeşlerinden yana olsun’.
  tiberius'un öldüğü sıralarda agrippina hamile kaldı ve domitius çocuğun babalığını kabul etti. 15 aralık 37 tarihinde sabah erken saatlerde, agrippina antium'da bir oğlan olan ilk çocuğunu doğurdu. bu çocuk aynı zamanda domitius'un ilk ve tek çocuğudur. agrippina çocuğun adı konusunda kararsızdı. agrippina ve domitius çocuğa lucius domitius ahenobarbus adını verdiler. lucius daha sonra domitius'un babası tarafından verildi. bu çocuk geleceğin imparatoru nero'ydu. bu çocuk agrippina'nın tek öz çocuğudur.

  caligula ve kız kardeşleri ensest ilişki kurmakla suçlanmışlardı. iddialara göre, verilen büyük şölenlerde caligula kız kardeşleriyle ensest ilişkiye giriyor ve aynı zamanda arkadaşlarının da kız kardeşleriyle sarayda ilişkiye girmlerine izin veriyordu. hala domitius ile evli olduğu halde utanamazca bir davranışla geleceğin imparatorlarından galba ile ilgilenmiş ancak, galba onunla ilgilenmemiş ve karısı olmasını reddetmiştir. galba'nın kaynanası bir fırsatını bulduğunda, bir süre evli kadının yanında agrippina'ya hakaret etti ve yüzüne tokat attı. 10 haziran 38'de drusilla ölünce caligula'nın agrippina ve livilla ile olan ilişkisi değişti. caligula onlara bir daha ne aşırı sevgi ne de saygı gösterdi.

  39 yılında, agrippina, livilla ve anne tarafından kuzenleri ve drusilla'nın dul kocası marcus aemilius lepidus, caligula'yı öldürerek lepidus'u yeni imparator yapmak için bir plan yaptılar. lepidus, agrippina ve livilla aşıktılar. bu plan ya da neden yapıldığı hakkında çok fazla bilgi yoktur. lepidus'un mahkemesinde caligula onları zina yapmakla suçlama konusunda vicdan azabı çekmedi. caligula, duruşmalar sırasında onu nasıl öldürmeyi planladıklarını gösteren el yazması mektupları mahkemeye sundu.

  lepidus idam edildi. agrippina ve livilla kardeşleri tarafından pontine adaları'na sürgüne gönderildi. caligula, onlara ait tüm mobilya, mücevher köle ve azatlı köleleri sattı. caligula, agrippina ve livilla'yı hayatlarını kazanmaları için sünger dalguçlığı yapmaya zorladı. bu sebeple agrippina, nasıl iyi bir yüzücü olunucağını öğrendi . 40 yılının ocak ayında, domitius pyrgi'de ödem yüzünden öldü. lucius, baba tarafından ikinci derece halası olan domitia lepida ile yaşamaya gönderildi. caligula, mirasına el koydu. caligula, karısı ve kızı 24 ocak 41 tarihinde öldürüldüler. amcası claudius yeni imparator oldu.

  claudius'un saltanatı
  claudius'un agrippina ve livilla'nın sürgün cezalarını kaldırdırmasının ardından livilla kocasına dönerken agrippina'da ayrı kaldığı çocuğuna kavuştu. claudius ayrıca lucius’un el konulan mirasını da iade etti. claudius, gaius sallustius passienus crispus ve domitia'nın (lucius’un halası) boşanmasını ayarladı ve böylce crispus'un agrippina ile evlenebilmesinin önü açıldı. agrippina döndüğünde geri dönmek için hiçbir şeyi yoktu. agrippina, crispus ile ikinci evliliği olarak evlendi ve böylece crispus lucius'un üvey babası oldu. crispus iki defa konsüllük yapmış dikkat çekici, etkili, espirili, varsıl ve güçlü bir adamdı. tarihçi sallust'un evlatlık torunu ve öz büyük büyük yeğeniydi. ilşkileri hakkında çok az şey bilinir.
  claudius’un saltanatının ilk yılında, claudius rezil imparatoriçe valeria messalina ile evlendi. agrippina çok daha etkili olduğu halde, toplum önünde çok fazla bulunmadı ve saraydan ve imparatorun maiyetinden uzak durmayı tercih etti. messalina, agrippina’nın baba tarafından ikinci derece kuzeniydi.
  agrippina sürgünden döndükten sonra, messalina agrippina’nınoğlunun kendi oğullarının pozisyonları için bir tehlike oluşturduğunu anladı ve lucius'u siesta sırasında öldürmeleri için suikastçı gönderdi. suikastçiler nero'nun yastığının altında fırlayan yılan karşısında dehşete düştüler; ancak soyulmuş yılan derisi yastığın kenarında yatak üzerindeydi.
  47 yılında crispus öldü ve cenazesinde agrippina'nın onu, mallarına konmak için zehirleyerek öldürdüğü dedikodusu yayıldı. ikinci defa dul kalan agrippina artık çok zengindi. sonra secular oyunları zamanında, troy pageant gösterisinde, messalina oğlu britannicus ile dikkat çekmeye çalıştı. agrippina 'da lucius'la oradaydı. agrippina ve lucius, seyirciden etkinliklerine karşılık messalina ve britannicus'dan daha fazla alkış aldılar. birçok insan agrippina'ya hayatını çalkantılı yapısı yüzünde daha fazla mehamet ve sempati göstermeye başladılar. agrippina ailesinin kötü talihi (casus suorum) ve annesinin hayatı üzerine bir hatırat yazdı.

  yükselişi
  48 yılında messalina ölünce, claudius dördüncü defa evlenmeye karar verdi. bu sırada claudius’un danışmanı, eski bir yunan azatlı köle olan pallas'ın metresi oldu. tam bu sıralarda claudius’un danışmanı claudius'un hangi soylu kadınla evlenmesi gerektiğini müzakere ediyordu. claudius'un karıları ve köleleri tarafından kolaylıkla kontrol edilebildiği şeklinde kötü bir ünü vardı.
  agrippina ve claudius 49 yılında yeni yıl gününde evlendiler. bu evlilik yaygın bir karşı koyuşa neden oldu. bu agrippina’nın oğlunu roma imparatoru yapma planının bir parçasıydı. claudius'la olan evliliği aşk değil güç adınanydı. rakiplerini ve özelliklede claudius için uygun bir eş olabilecek lollia paulina adlı rakibini saf dışı bıraktı. 49 yılında agrippina paulina'ya kara büyü yaptırdı. paulina sağır olmuştu. mülkü haczedildi,, italya'yı terk etti ve sonunda intihar etmek zorunda kaldı.
  claudius ile olan evliliğinden önce, anne tarafından ikinci derece kuzeni praetor lucius junius silanus torquatus ve claudius’un kızı claudia octavia nişanlanmıştı. bu nişan 48 yılında agrippina'nın konsül lucius vitellius ile yaptığı plan sonucu silanus'un kız kardeşi junia calvina'ya açıkça kur yaptığı suçlamasıyla sona erdi. agrippina bunu octavia'nın oğluyla evliliğini garanti altına almak umuduyla yapmıştı. bunun sonucu olarak claudius nişan akdini bozdu ve silanus'u kamu görevlerinden ayrılmaya zorladı. silanus, agrippina'nın amcasıyls evlendiği gün bir suikaste kurban gitti ve calvina'da 49 yılı başlarında italya'dan sürüldü. (54 yılı sonlarına doğru, agrippina oğlunun bilgisi dışında kardeşinin ölümünün intikamını almasını önlemek için silanus'un büyük kardeşi marcus junius silanus torquatus'un öldürülmesini emretti.)

  roma imparatoriçesi
  agrippina, claudius'la üçüncü kocası olarak evlendiği gün imparatoriçe ve imparatorluktaki en güçlü kadın haline geldi. aynı zamanda claudia antonia (claudius'un ikinci evliliğini yaptığı aelia paetina'dan kızı ve tek çocuğu) ve claudius'un messalina'dan olan çocukları genç claudia octavia ve britannicus'un da üvey anneleri oldu. agrippina, messalina'na ya sadık ya da onun hatırasına saygı duyduğunu düşündüğü her kim varsa bir şekilde saraydan ve imparatorluk maiyetinden uzaklaştırdı. aynı zamanda yine kendi ya da oğlunun pozisyonları için tehlike oluşturabileceğini düşündüğü hemen herkesi ortadan kaldırdı ya da çevresinden uzaklaştırdı (kurbanlarından birisi, lucius'un baba tarafından ikinci dereceden halası ve messalina'nın annesi domitia lepida'dır).

  50 yılında, agrippina onursal augusta unvanı ile ödüllendirildi (kocasının sağlığında hiçbir kadın bu ünvana ulaşamadı). o, bu unvanı alan üçüncü ve hayattayken alan ikinci roma'lı kadındır. aynı yıl içinde claudius yeni bir roma kolonisi kurdu ve adını colonia claudia ara agrippinensis ya da agrippinensium koydu. 51 yılında ona kullanacağı bir carpentum verildi. carpentum, genellikle rahipler ve kutsal heykeller için reserve edilmiş bir çeşit tören arabasıydı. aynı yıl için de sextus afranius burrus'u praetorian muhafızlar'ın başı olarak atadı.

  agrippina, claudius'un oğlunu evlatlık edinmesi ve aynı zamanda ardılı olarak işaret etmesi planını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. lucius domitius ahenobarbus, 50 yılında amcası ve aynı zamanda üvey babası olan cladius tarafından evlatlık edinildi. lucius’un adı nero claudius caesar drusus germanicus olarak değiştirildi ve claudius’un evlatlık oğlu olduktan sonra resmen mirasçısı ve ardılı ilan edildi. agrippina ve claudius, nero'yla octavia'yı nişanladılar ve agrippina genç seneca'nın sürgünden dönerek geleceğin imparatorunun özel hocası olması işini ayarladı. claudius, agrippina'nın oğlunu onun julian soylu olması nedeniyle evlatlık edindi. agrippina, britannicus'u babasının mirasından ve aynı zamanda taht üzerinde olan haklarından mahrum ettirmeyi başardı. 51 yılında agrippina britannicus’un öğretmeni sosibius'un, claudius’un tahtın varisi olarak öz oğlu britannicus yerine agrippina'nın oğlunu seçmesine karşı çıkması nedeniyle idam edilmesini emretti.

  nero ve octavia 9 haziran 53 tarihinde evlendiler. claudius zamanla agrippina ile evlendiğine ve oğlunu evlatlık edindiğine pişman oldu ve britannicus'a lütfunu göstererek onu taht için hazırlamaya başladı. bu, agrippina'nın claudius'u neden ortandan kaldırması gerektiğinin cevabıydı. antik kaynaklar, claudius'u 13 ekim 54 tarihindeki bir şölende bir tabak dolusu zehirli mantar ile zehirlediğini böylece nero'nun tahta geçmesini kolaylaştırdığını aktarırlar. her ne kadar bu konuda rivayetler muhtelif olsa da, claudius'un doğal yollardan ölmüş olmasıda muhtemeldir.

  nero'nun saltanatı
  agrippina, tanrılaştırılmış claudius'a ait kültün bir rahibesi olarak adlandırıldı. senato toplantılarını ziyaret edebiliyor, perdeler arkasından olan biteni görüp duyabiliyordu. bu, onun gerçek güce sahip olduğunun bir kanıtıydı.
  nero’nun saltananıtının ilk aylarında agrippina oğlunu ve tüm imparatorluğu kontrol etti. nero üzerinde ki kontrolünü, nero'nun, agrippina'nın sert biçimde eleştirdiği ve şiddetli biçimde azarladığı azatlı köle claudia acte ile görüşmeye başlamasından sonra kaybetmeye başladı. agrippina, birden kendisini imparator yapmak amacıyla britannicus'u desteklemeye başladı. britannicus, 55 yılı şubat ayında bir şölen sırasında nero'nun emriyle gizlice zehirlendi. agrippina ve oğlu arasındaki güç mücadelesi başlamıştı.
  55 ve 58 yılları arasında agrippina, oğlu üzerinde çok dikkatli ve eleştireldi. 55'de, agrippina saraydan çıkartılarak imparatorluk ikametgâhında oturmaya mecbur edildi. nero onu tüm onursal unvalarından, gücünden ve hatta romalı ve germen muhafızlarında mahrum etti. nero ayrıca onu, tahtan feragat ederek, yaşamak için yunan adası rodos'a gitmekle tehdit etti. ayrıca pallas'da imparatorluk maiyetinden kovuldu. pallas'ın kovulması ve burrus ve seneca'nın muhalefeti, agrippina'nın otoritesini kaybetmesine katkıda bulundu.
  57 yılına doğru, agrippina saraydan kovuldu ve yaşamak için misenum'daki mülküne gitti. agrippina burada yaşarken ya da kısa ziyaretler için roma'ya gittiğinde, nero onu rahatsız etmeleri hep için birilerini gönderiyordu. misenum'da yaşadığı halde hala çok meşhur, güçlü ve etkiliydi. agrippina ve nero birbirleriyle kısa ziyaretler aracılığı ile görüşüyorlardı.

  ölümü
  nero 58 yılında, adı kötüye çıkmış soylu bir kadın olan poppaea sabina'yı ikinci metresi olarak aldı. sabina, birçok yönden agrippina'yı seven soğuk ve güzel bir kadındı. agrippina, sabina'yı kıyasıya eleştiriyordu ve britannicus’un ölümünden beri nero'nun octavia ile olan evliliğinin güçlü bir destekçsi olmuştu. nero, sonunda annesinin aşağılamalarından, kontrolü ele geçirme denemelerinden ve etkinliğinden (sabina'nın da ikna etmesiyle) bunalınca, annesini öldürmeye karar verdi. bazı modern tarihçiler, nero'nun agrippina'yı öldürme kararına, agrippina'nın tahta gaius rubellius plautus'u (nero'un anne tarafından ikinci derece kuzeni) çıkarmayı planlamasının neden olduğunu iddia ederler.
  nero, tam üç defa onu zehirlemeyi denediyse de agrippina'nın panzehiri zamanında almasıyla başarısız oldu. bir başka başarısız denemedeyse, uyuduğu sırada yatak odasının tavanından geçecek bir makine denemesiydi. bu planın içindeki bir kişinin haber vermesi üzerine başarısız oldu. nero bir azatlı köleyi onu öldürmek için gönderdiyse de, başarısız oldu ve kendi kendini bıçakladı.
  mart 59'da baiae'de, nero, agrippina'yla uydurma olarak, agrippina'nın gemisini batırarak onu öldürmeye çalışmış ancak anlaşıldığı kadarıyla agrippina hayatta kalmış ve yüzerek kıyıya çıkmış, nero imparatorluk muhafızlarına onu öldürmelerini emretmiştir. bu sırada nero'ya bebekliğinde taşıdığı karnını göstererek oradan bıçaklamarını söylemiştir. bir çokları, agrippina'nın rahmininden bıçaklanmasını isteyerek, şeytani bir oğul duğurmanın sorumlusu ve suçlusunun kendisi olmadığını sembolize etmeye çalıştığına inanır. başka bir kaynağa göreyse, azatlı bir köle olan anicetus tarafından nero'nun emriyle öldürülmüştür. agrippina kendi evinin yatak odasında öldü.
  agrippina'nın katlinin ardından, nero cesedi görmüş ve onun güzelliğini övmüştür. vücudu hemen o gece bir yemek masası üzerinde yakılmıştır. o gece nero, akılsız, sessiz ve korkmuş bir haldeydi. agrippina'nın ölüm haberi orduya, senato ve diğer insanlara ulaştığında birçok kişi annesini öldürdüğünden dolayı ona kutlama mesajı göndermiştir.
  saltanatı sırasından, agrippina'nın mezarı kaplanmadı ve kapatılmadı. ev eşrafı, ona misenum yakınlarında mütevazı bir mezar yaptırıdı. nero annesinin ölümü yüzünden vicdan azabı duyuyordu. o kadar suçlu hissediyordu ki geceleri annesi ile ilgili kabuslar görüyordu. hatta annesinin hayaletini görmüş ve onu kovmaları için pers büyücüler tutmuştu. ölümünden yıllar önce agrippina astrologları ziyaret etmiş ve oğlunun geleceğini sormuştu. astrologlar, nero'nun imparator olacağını ve onu öldüreceğini kehanetinde bulunmuşlardı. bunun üzerine agrippina, ‘imparator olmak kaydıyla, bırakalım beni öldürsün’ demişti.

  oldukça fazla sayıda antik roma kaynağı genç agrippina hakkında eleştirisel bir bakış açısına sahiptir çünkü muhafazakar roma idealerinde romalı kadının geleneksel rolünün dışına çıkmıştır. tacitus: eleştirisel bakış, kusurlu taraflarına dikkat çeker ve politikada ki etkisi ve dişiliğini kullanması hakkında oldukça güçlü bir muhalefeti vardır. antik kaynaklar içinde belki de en kapsamnlı olanıdır. diğerleri suetonius ve cassius dio'dur.