şükela:  tümü | bugün
  • ilgili paylaşım: https://eksiup.com/p/oc71505yv5c7

yakınlık durumuna göre düğün öncesi onca işe koş, düğünde takıyı tak, yeni ev hediyesi al, çocuk olunca altın al, çocugun doğum günlerinde yine hediye al ama sosyal medyadan böyle göndermelere maruz kal.
    zaten internette bu gibi durumlarla karşılaşıyoruz ama bizzat bir yakının eşinin böyle saçma sapan paylaşımlar yapması insanı zor bir duruma düşürüyor. yarın birgün evine gelecek kişileri aptal bir disiplin altına sokup, kendini küçük düşürmekten başka bir anlamı yok.
    kadınlar doğum yaptıktan sonra acayip şımarık ve itici bir karaktere bürünüyor. ondan sonra da kafayı yiyorlar zaten. hemcinslerime kolaylıklar dilerim.

edit: yolda, markette, otobüste, asansörde gördüğümüz değil, yakınlarımızın bebeklerinden bahsediyoruz. ayrıca bunun bebeğin sağlığına olumsuz bir etkisi olabilme ihtimalini değil, görgüsüzce sosyal medyadan yakınlarının gözüne sokulmasından bahsediyorum. yani " off yaa neden bebegi sevemiyorum" diye bir dert yok. hatta ben bebekli bir eve gittigimde sırf anne - baba' ya ayıp olmasın diye seviyorum. eve geldi de bebegin yüzüne bakmadı olmasın diye. ak bizim düşündügümüz şeylere bak milletin dediklerine bak. çok meraklıydık sizin çocuklarınıza.

edit 2 : kezbanın biri kadın düşmanı yazmış, argümanı da anne-baba degil, sadece anne demiş olmammış. evet, bunu anneler yapıyor çünkü. gece - gündüz bebeginin yüzünü emojilerle kapatıp nazar degmesin diye 80 fotograf, 150 tane story atıyor, ardından yarın evine gelecek yakınlarının duyacagı rahatsızlıgı umursamadan " bebegime dokunmaaaaaa" yazabiliyor.
    kuzenimin bebegi herhalde 6 aylık falandır. kendisinin ve eşinin bir kere böyle bir tribe girdigini görmedim. her gittigımde ellerimi yıkarım çocugu alır severim. ama ben bunu sadece çocuk sevecegim zaman degil, toplu taşımadan indikten sonra, eve girdigimde, yemekten önce - sonra, telefonla fazla oynadıgımda, bilgisayar başından kalktıgımda, sigara içtikten sonra yapıyorum. herkesi kendiniz gibi pis zannetmeyin. yok bebege dokununca mikrop kapabilirmiş yok biri dokunmuş bebek ölmüş yok biri üflemiş bebek uçmuş yahu bırakın bu hikayeleri. şizofren olmuşsunuz haberiniz yok. sosyal medyadan mesaj vereceginize gelen misafire üsturuplu bir dille anlat sonra kim alınırsa alınsın. bunu diyen anneleri de en çok ellerinde bebek arabasıyla avm de görürsün. aynen mikrop..
    burada bebegin saglıgının olumlu - olumsuz etkilenmesinden degil, annenin yaptıgı kezbanlıktan bahsediyorum. sosyal medyada bunu paylaşmak nedir? bunu ancak hayatta evlenip, o boktan ruhunu dünyada sadece bir çocukla teselli edecek kezbanlar ve kezban kocaları ( feminist abla üzülmesin) yapar.

son edit: dügün, takı, dogum günü hediyesi diye örnek vermekten kastım aradaki yakınlıgı anlatmak içindi. dügün oncesi yaptıgı takı hesapları tutmayacak diye 10 yıldır görmedigi arkadaşlarını dügününe çagırmak için aradaki arkadaşlarından telefon numarası dilenen fakirlerin olayı maddiyata bağlayacagını düşünememişim.
    sürekli mesajla taciz edip, hakaret eden anneler; yazdıklarımın birebir sizle örtüşmesi o sapkın, anlamsız nefretinizi körüklüyor biliyorum ama saglıgınızı kaybettiginizle kalmayıp kendiniz gibi embesil bireyler yetiştireceksiniz. dünya için bir defaya mahsus bir şey yapın ve nefretinizi içinize gömün. çocugunuz var diye kimse size savaş açmadı, kimse çocugunuzu sizden almak istemiyor, kimse onu hasta etmek istemiyor sakin olunuz.
    ısrarla anlamak istemeyenlere; buradaki mevzu bebegi sevip sevmemek degil, anne - baba' nin gösterdigi anlamsız tavır. degil bebegin, yetişkinlerin bile birbirini öpmesi saçma ve anlamsız zaten. elalem gelip elini agzına yüzüne de sürmesin tabii burada da sorun yok. baktın ki karşıdaki bir dangoz o zaman uyarını yap elbette ama daha olayın başında ulu orta sosyal medyadan atar yapmak neyin nesi? 1500. defa söylüyorum ki burada olay çocuk degil, anne - baba uslûbu.

sapkın annelerden gelen mesajlardan sadece bir tanesi; https://eksiup.com/p/h67211986gzr

yahu senin yetiştirdigin çocuga yazık be. kime laf anlatıyorsak..

ertesi gün editi: kezbanlar, hakaret mesajlarinizi keyifle okuyorum. arada kufur olanlari ayikliyorum çünkü lazım olacak. akıl saglıgınızı yitirdiginizle kalmayıp ekonominize de zarar vereceksiniz bak şimdi.

pediatrist arkadaşın yazısını da şuraya iliştirelim : #93595287
  • bekar bir erkek olarak haklı bulduğum kadınlardır.

mk kim neye dayanarak pis elleriyle benim bebemi elliyor.

bunun tenhada sikini kaşıyanı, burnunu karıştıranı var.

kimseyi bebemin yanına hayatta sokmam lan .
  • (bkz: mal beyanı)

niye dokunuyorsun milletin bebeğine? çocuğumun başını okşama demiyor, bebeğime (0 - 2 yaş arası) dokunma diyor.

bağışıklık sistemi tam olarak gelişmeden maruz kalacağı bir virüs ömür boyu o çocuğa eziyet çektirebilir. özellikle 1 yaşına kadar çocuğa birçok ilacı veremiyorsun zaten. şimdi sen taktığın altının karşılığını isteyeceksen altın da takma milletin bebeğine de mikrop bulaştırma.
  • elini yıkama alışkanlığı olmayan yurdum insanının en kıymetlimize dokunmasını istememek gayet doğaldır.

şımarıklık, henüz bağışıklık sistemi tam oluşmamış sabiye el temasıyla mikrop/bakteri bulaştırma riski pahasına sevgi kelebeği rolü oynamaktır.

ilave: mesajdan yürüyenler hemcinslerimi üzeceğim ama genç babayım.
  • kadın haklı. bir başkasının çocuğuna dokunman yanlıştır.
  • şımarıklık asla değildir.
    ben 9 ay karnımda taşıyayım, ömrümde duymadığım hassasiyeti gostereyim sagligima; sırf içimde o canlı var diye, atın ölümünü arpaya değer görüp tükettiğim tüm zarar ziyan yiyecek ve içeceklerin verdiği zevkten feragat edeyim, sonra sen gel nikotin kokulu parmaklarinla, virüslü nefesinle, ellerini yıkamadan tuvaletten çıkma alışkanlığının neden olduğu bakteri faunanla benim yavrumu muhattap et.

o eli afedersin ama götüne sokarım.

(bkz: neden anne olmuyorum)
  • valla kusura bakma birader ama ben bir baba olarak 6 aylık kızıma elleyecek elleri pis ve kirli erkek veya kadının o ellerini götüne sokarım. zaten burada bahsedilen bebeklerin gelişmemiş bağışıklığı yüzünden olacak hastalıklar. buna tepki koyacak insan sadece 1 gece hasta bebeğinin başında beklediğini düşünsün. ondan sonra gelsin böyle başlıklar açsın.
  • çocuk sahibi olmayan bekar birisi olarak diyorum ki, haklı olan söylem. bizim için önemsiz olan uçuk virüsü bir bebekte kalıcı sakatlıklara sebep olabiliyor mesela, böyle bir haber görmüştüm yakın zamanda. ayrıca spor salonunda olsun, umumi tuvaletlerde olsun ellerini doğru düzgün yıkama alışkanlığına sahip insan sayısı 10 kişide 1-2 kişi diye görüyorum oralardan gelecek bakteriler de çok zararlı olabilir. bağışıklık sistemleri oturana kadar elalemin bebeklerinden uzak durun.
  • şımarıklık olarak değerlendirmediğim, annenin son derece haklı olduğunu düşündüğüm olaydır.
  • gerçek hayatla en ufak alakası olmayan talep. dünyanın binbir türlü hali var. savaşlar, kıtlık, hastalıklar, anne-baba kayıpları. çocukları ruhen ve fiziken sonsuza dek vitrin üstünde duracak hassas vazolar gibi yetiştirmek mümkün tabi ama o çocukların tam da bağışıklıklarını kazanmaları ve ileride tek başlarına hayatta kalabilmeleri için sosyalleşmeleri, çamurda ve doğada oynamaları, insanları tanımaları gerekli. hem böyle bir ileti okuduğumda içimden diyorum ki 'çok da meraklıydık senin çocuğuna'. tuhaf bir soğuma ve o aileden kaçma duygusu yaratıyor bende. dünya yeni doğmuş hayvan ve insan yavrularıyla dolu. ne ilk annesin, ne ilk baba, ne de çocuğun dünyadaki ilk bebek. kaç milyar insan varsa o kadar bebek vardı, haddini aşan bir hassasiyet bu. başlıktaki düsturla yetişen çocukların 20 yıl sonra nasıl iletişim kuracaklarını düşünmek lazım...