şükela:  tümü | bugün
60 entry daha
  • katıldığım açıklama. bundan 4 sene önce babamın göbek deliğinin kenarındaki şişi farketmesiyle akşam vakti apar topar acile gittik. bezelye tanesi kadar olan şişiğe "deri altında iltihap var" diye teşhisini koydu genç, havalı ve dövmeli doktorumuz. dolayısıyla antibiyotik yazdı. denizci olan babam seferdeyken ağrısı olunca abanmış antibiyotik ve ağrı kesiciye. seferden dönünce bezelye tanesi kadar olan kitle nohut boyutuna gelmiş. uzman ve tecrubeli bir doktara gittik. koyulan teşhisi söyledik doktor "saçmalamışlar bu fıtık! boşu boşuna antibiyotik kullandırtmış" dedi. yani genc doktorların deneme tahtası olmak hiç mantıklı degil. tecrübeli doktorların da gereksiz operasyonlarını bertaraf etmek gerekiyor.
  • valla ben dahil çoğu arkadaşım kendine güvenmiyor. geçen gün babamla konuşurken odamda, tus kitaplarını gösterdim dedim ben bunların hepsini nasıl bileyim? o da ben hukuk fakültesinden mezun olduğum zaman sudan çıkmış balık gibiydim, hukukun, "h"sini bile bilmezdim demişti. şimdi tatava yapmayın. her meslek tecrübe edinerek ve daha çok okuyarak öğreniliyor. biz de elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. ayrıca intörn doktorluğu ek hemşire kapasitesi olarak görmeyip tıp fakültesi son sınıf öğrencilerine hekimliğim pratik yönlerinin öğretildiği bir dereceye de acilen getirilmesi gerekiyor.

"hata yapmak tıbbın doğasında var. birilerini öldüreceksin. eğer bu gerçeği kaldıramıyorsan, başka bir meslek seç veya tıp okulunu bitir ve öğretim görevlisi ol."

(bkz: house md.)
  • öncelerde önyargı olduğunu düşündüğüm fakat artık katıldığım ifade.

bir önceki kış iş çıkışı üst üste 3 akşam ateş ve öksürük şikayeti ile gittiğimde, memorial ataşehir'de üstelik, ağrı kesici ile eve gönderilmişliğim var. eşim bu nasıl doktor çocuk gibi demişti ve ben o'nu susturmuştum, bir de önyargılı olduğunu söylemiştim.

daha sonra işyeri hekimine allahtan denk geldim de bronşit olduğumu öğrenip doğru düzgün tahliller ile tedavi oldum.

edit: uyarı üzerine imla düzeltme.