şükela:  tümü | bugün
  • küçükken çılgınlar gibi oynadığım, genel kültür edinmek namına aşırı yararlı bir bilgisayar oyunudur.
    logomotif firmasına ait bir oyundu. link olup da vermeyenin... :(
  • evde hala oyun cd'si bulunan ama ne yazık ki hiçbir bilgisayarımın çalıştırmadığı oyun.
    keşke açılsa yine oynasam. gözümde efsane olan nadir eğitici-öğretici-eğlenceli oyunlardan. zamanının ötesinde.
  • çocukluğum. annem sağolsun küçükken lokomotif firmasının bir sürü cd'sine sahip olsam da bunun yeri hep ayrıydı. oyunla ilgili hala aklımda kalan detaylar ise sidney opera binasının üzerine tıkladığınızda çıkan bağırma sesi, oyun başlangıcında hazırladığınız pasaport ve nedense tac mahal.

evimde bir yerlerde hala cd'si var ama çalışır mı bilmem.

şu da nette bulduğum bir ekran görüntüsü: https://pbs.twimg.com/media/cmelhouxaaa0pq5.jpg
  • hala bu oyundan ogrendigim vocabulary ile ingilizce konusuyorum. allah razi olsun yapanlardan.
  • başka bir başlığa yazdığım bir entryde bahsederken, sözlükte başlığının olduğundan habersiz bir şekilde linkini verdiğim oyun. sonra kendi yazdığım şeyi okurken tıklayınca fark ettim, çok mutluyum ya. kime anlatmaya çalışsam tam tarif edemeden pes edip vazgeçiyorum anlatmaktan. çünkü çok farklı bir oyundu. yani her şeyiyle. bak yine anlatamadım. ay çok mutluyum ama ben. şimdi hemen bulmaya çalışacağım, umarım bulabilirim de mutluluğum bine katlanır. yabancı bir ülkede türkçe konuşan insan görmüş gibiyim şimdi, dur entryleri tekrar okuyayım.
  • logomotif'in dijital eğitim serisinin en nadide parçasıydı.

fakat bir oyun değildi. içinde minik oyunlar da olan bir eğitim aracıydı.

ve zamanının çok ötesinde bir vizyona ve grafiklere sahip olduğu için bilgisayar başına kitlerdi çocukları. bu sayede dünyayla ilgili bir çok ilginç bilgi mıh gibi aklımıza kazındı. bir ülkenin neyiyle meşhur olduğunu ta çocukken öğrenmiştik. ve bunun gibi pek çok başka bilgi...

2000lerin başında böyle eğitim cdleri, setler falan çok meşhurdu; işlevini yerine getirebilen ise sadece buydu gördüğüm kadarıyla. genel kültürümde önemli katkıları vardır.

çocukken buna rastgelmiş olan bizler son derece şanslıyız bence.
  • eğer 3 günde 1 skyscanner'a girip bir yerlere bilet kovalıyorsam bunun sayesindedir.
  • bu oyunla ilkokulda bilgisayar dersinde tanıştım. oyunun ismini öğretmenden alır almaz hemen tabi satın alıp, evde oynamak için bildiğin sabırsızlıktan ölüyordum. sonra babam eve cd'yi getirdiğinde sürekli bunu oynardım. özellikle bu oyundan sonra antarktika'ya ilgim inanılmaz artmıştı. hala ilgim var ve oraya çok gitmek istiyorum. ama -10 derecede bile aşırı soğuk deyip ağlamış bir insan olarak benim için oldukça ütopik bir hayal.

günümüzde mutlaka bu tipte oyunlar vardır çocuklar için, bilmiyorum, ama bilgisayar oyunu aşığı çocuklara alınması gereken oyun tipinin bunun gibi oyunlar olmasını şiddetle tavsiye ediyorum.