şükela:  tümü | bugün
 • içerisine dahil olduğum grup. hiçbir şey yapmayan nüfusa +1'imle dahil olmaktayım.

  edit: aöf'ü saymıyorum.
 • gerçek oranın kesinlikle yüzde yirmi olmadığı durumdur. en az 30-35 arasıdır diye tahmin ediyorum.
 • efektif olabilecekleri ve asıl gençlik enerjilerini yansıtabilecekleri, kalıcı ve uzun vadeli meslekleri olarak tanımlayabilecekleri bir işte çalışmayanların da girmesi gereken kategori.
  insanların enerjisini boşa harcamada ve etkisiz kullanmada da dünya sıralamasına gireriz herhalde.
 • işsiz olanlar ve aileleri dışında kimsenin umursamadığıdır.

  milletvekili, bakan, başbakan ya da cumhurbaşkanının yakınıysan işi kaptın. iktidar partisinde belirli gücü olan bir yakının varsa işi kaptın. bu ikisinden birini sağlayabilen bir kişi bu ülkede kolay kolay aç kalmaz. muhalefet partileri için bunu sağlayabilmek daha zor olsa dahi gücünü geçirebildikleri kadar yapıyorlar. önemli olan iş bitirici birini tanıman.

  kpss sınavına bu sene toplamda altı milyon küsür kişi başvurdu. şu an alınacak olan iki bin küsür kişi. sınavla devletteki bir kuruma girebilmek oldukça zor. hadi yüksek puan aldın, iş geldi mülakata. kimi alacaklar? iktidar partisinden olanı. şansın en baştan beri sıfırdı.

  özel sektöre gelelim. bu konuda çok konuşamıyorum, çünkü bir bilgim yok. sağ olsunlar, cv'me hiçbir zaman geri dönmedikleri için gözlemleme fırsatım olmadı. sadece zaman zaman tanıdıklarımın tanıdıkları yardımıyla işe girdiğine şahit oldum.

  tabii asıl olay bu işsizlik oranının ekonomik krizin kanıtlarından birisi olması. yıllardır işsiz olan biri olarak, bu krizin 2017 esintisini bir yerlerinde hissedecek olanları zevkle izleyeceğim. kendi hakkıyla bir yerlere gelmiş olanlar hariç, umarım onlar işlerini koruyabilir.
 • anlaşılan gençler için sorun yok.
  itiraz edin. sorunu kişisel olmaktan çıkartın.
 • herkesin üniversite okuması gerektiğine inanan sistem nedeniyle her geçen gün artmaktadır. üniversite bitirmenin artık bir anlamı olmadığını anlamamız gerek. her yere açılan üniversite görünümlü apartmanlar sayesinde oran olarak üniversite mezunu artar ancak nitelik olarak aynı hızda azalır.
 • mezun olduktan sonra, 4 yıla yakın bir şirkette çalışıp aralarına katıldığım gruptur.
 • türkiye’nin en önemli sorunlarının başında işsizlik geliyor ve bundan en çok da gençler muzdarip oluyor. 2016 yılı için iş arayan yüksek öğretim mezunlarının yaklaşık %12’si iş bulamıyor.

  mezuniyet alanlarına göre bakarsak hukuk ve sağlık mezunları en çok iş bulabilenlerin başında geliyor. örneğin; hukuk fakültesi mezunu olup aktif olarak iş gücünde olan her 100 kişiden sadece 6’sı iş bulamıyor.

  eğitim durumuna veya mezuniyet alanlarına göre iş gücüne katılım ve işsizlik oranlarına buradanulaşabilirsiniz.
 • tüik iş gücü istatistikleri'ne göre türkiye'de 15-24 yaş arası genç olarak kabul edilen ve yüksek öğrenim görmüş kişilerin işsizlik oranı %34,1. yani tüik raporuna göre, her üç gençten birinin işsiz statüsünde olduğu görülüyor.

  http://dogrulukpayi.com/…er-dort-gencten-biri-issiz
 • kabaca 4 gençten 1'i ne işte ne de okulda diyebiliriz.

  oecd veri tabanına göre, 2016’da türkiye’de 15-29 arası yaş grubuna mensup ve herhangi bir işte çalışmayan ya da eğitim görmeyen gençlerin oranının %28,2 ve türkiye, oecd ülkeleri içerisinde en yüksek orana sahip. ayrıca tüik verilerinde de oecd gibi 15-29 yaş arası genç nüfusun içinde ne istihdamda ne de eğitimde yer almayan gençlerin sayısı 4,9 milyonu aşmış durumda ve oranı %27,5. ancak tüik "genç" vurgulu çalışmalarını 15-24 yaş aralığı için yaptığından, bu kitleye odaklanmak daha mantıklı olabilir. türkiye'de 2017 yılında 15-24 yaş arası insanların %24,2'si ne eğitimde ne de istihdamda yer alıyor.

  detay: http://dogrulukpayi.com/…tu-konumumuzu-surduruyoruz