şükela:  tümü | bugün
 • olsa olsa ilk genclik sanrisidir..yeni nesil ilk defa duymakta ve şaşırmaktadır. bir önceki nesil duymuş olabilir ama güler geçer..annelerimiz iyi bilir*. babaannelerin çoğu hala inançlıdır.
 • (bkz: bakire gelin arayışı) bahsinde etraflıca irdelenmiş bir konu.
 • bekaret takintisi hastaligi geciren bir kisinin dusuncesi
 • efendim her zaman boyle nostaljisi kandilli cumlelere denk gelemiyoruz artik, hazir denk gelmi$ iken aciklamakta faide var, eski donem genc kizlari icerisinde ceyiz safligi, temizligi simgeleyen, genc kizin hayatinda cok onemli yer tutan bir olgu idi. agirlikli olarak beyaz cali$malar yapilir, el emekleri, goz nurlari dokulerek olu$turulurdu ve genc kizimiz kendisini hayatinin kalanini beraber gecirecegi ki$iye dogru giden yolda hazirlar idi. o zamanlar kutsalligi cok daha temiz, cok daha saf olan evlilik kurumu, beraberlik, bir yastiga ba$ koyma olgulari oncesinde mendil du$urmeler, goz suzmeler ya$anir, zaman zaman serenatlara varan kur donemleri ya$anirdi. genc kizlar ceyizler hazirlarlar, etrafta cocugu olmayan kom$ular kendi kizlari gibi gordukleri bir genc kiza ceyiz duzmesinde destek olur onu kendi kizlari yerine koyarak avunurlar, genc kiz onlardan gelen ceyizleri kabul ederek onlari onore ederdi. hanimlar birbirlerine gezmeye gittiklerine genc kizin ceyizine bakilir ma$allahlar soylenir "tu tu tu" denerek nazardan saklanirdi. ceyizine bakilan genc kizin guzelligine ili$kin maniler soylenerek safligi ve temizliginden dem vurulur, alnindan opulurdu.

  zamanimiza geldigimizde ise genc kizlarimiza soylenen "orospu mu olacaksin" laflarindan tutun ya$am derdine du$en insanlarin ceyiz olarak "aman evlenirken masraf olmasin elime para gectikce bir kenara koyayim" mantigi ile aldiklari cama$ir makinalari, televizyonlar ile ku$anmi$ bir evlenme cagi genc kizi profili gormekteyiz. artik hayatin gercegi midir, kara mizah midir, ulke gercegi midir, takdir sizin.-vay be..-
 • dogru oldugu takdirde yakin zamanda ceyiz kavraminin ortadan kalkacagina isaret eden onermedir. cunku birakin opulmemis dudak, oksanmamis gogus bile yoktur.***
 • tam hali şöyleymiş: "bir kızın en güzel çeyizi, öpülmemiş dudakları ve çalınmamış kalbidir."
 • ulan bi plazma televizyon kaç para çamaşır makinesi, kurutma makinesi, buzdolabı, fırın, mikro dalga ne biliyim yatakodası, oturma odası televizyon ünitesi haberin var mı kamil diye sorulabilir bunu söyleyecek hırta. alır çarşıya götürülür ardından bi de emlakçı gezdirilir bakayım hala alt dudak üst dudak öpülmemiş diye mi tutturuyor. zitmişim öpülmemiş dudağı sana bi sey olmasın ama yani bu zamanda bu cümleyi sarf edebilecek çok az hırt kaldı o yüzden neslini koruma altına almalıyız. (bırakın dudakları öpülmemiş-yersen- bi kız bulsun çoğalsın)

  (bkz: olsa tükkan senin)