şükela:  tümü | bugün
 • sozde, "vincent ewing" tarafindan yazilan ve nihal yeginobali tarafindan cevrilen, halbuki ny'nin (17) yasindayken yazmis oldugu mor kapakli, her genc kizin basina gelen turden bir kitap. bu duruma: "fictitious translation," denir (bkz: gel basicam).
 • körpe hatun organizmalarına denir, yerine göre üstünde adına ayva tüyü denen bi takım tüyler bulunur,yumuşacık ve az ellenmişliğin daha bi tatlı yaptığı pürüssüs ciltleri ince ya da az dolgun el ve ayak bilekleri olur,kolsuz askılı bluz, body ve şort ile çok cazip ve savunmasız bi hedef haline gelirler, yaz günlerinin değerlendirimi için iyi bi seçim bence.bunlar biraz kararsız biraz ürkek, birazda versem mi acaba komleksine geçişi sağlayan evrimi yaşamadıklarından mıdır nedir biraz narin ve hercai bi metabolizmaya sahiptirler; cazip yemlere hemen tav olur, seni seviyorum felan diyebilirler korkmayın
 • gideon toury'nin erek-odakli ceviri kuraminda yer verdigi "sozde ceviri"ye ornektir bu kitap.
 • kitapta adı geçen kitap aslında arnavutköy kız lisesidir. hatta nihal yeginobali bir hata yaparak müzik ögretmeninin adını değiştirmeyi unutmuştur.
 • beatrice karovanın okuldaki karizmatik öğretmenine aşık oluşunu anlatan kitap.
 • nasil her cocuk kucukken cocuk kalbi iskencesinden gecmekle yukumluyse, bu kitap da ergenlik cagindaki genc kizlara bir takim romantik ruhlu yetiskinler tarafindan verilir, ahhh oku artik buyudun cok seveceksin diye dayatilir. kitapta bol bol kilik kiyafet tasviri vardir oncelikle adeta stil hissiyatimiz gelissin kaygisiyla yazilmistir ve her nedense surekli herkesin sac modeli bahis konusu olur, mesela okulun flas kizi turuncu saclarini ortaya cikartan dar ve yesil bir kazak giymistir, veya beatrice hanim kuzguni siyah saclarini daha da parlaklastiran mor bir elbiseye burunmustur. beni en cok iskillindiren ise beatrice isimli kizimizin yuzunun surekli yurek bicimli olarak tasvir edilmesidir, o zaman da cozememistim nasil oldugunu halen de emin degilim ne demek istenmisti.

  koca kitaptan bir bunlar kalmis aklimda.
 • konusu bir türk filmine de uyarlanmıştır bu kitabın. öğretmeni ediz hun, beatrice'i türkan şoray, beatrice'in arkadaşını da hülya koçyiğit oynuyordu. film, romana göre fazla terbiyeli kalıyordu doğal olarak. izlerken az gülmemiştim. ediz hun'un filmdeki adı iskender iskit mi neydi.
  jane eyre ile zambaklar açarken'in de türk filmi versiyonları mevcuttur ve en az genç kızlar'ın türk filmi versiyonu kadar komiktir.
 • ayni isimli turk filmi ayni zamanda turkan soray ile hulya kocyigit'in birlikte oynadigi tek filmdir.