şükela:  tümü | bugün
 • sendikalılaşın. örgütlü mücadele her zaman iyidir.
 • "elektronik" adı verilen bir zımbırtıya "müzik", metal müzik icra eden kişilere "anıran adamlar" diyen yazarımsılardan tavsiye almayın.
 • ergenliğin dibine vurup sonra kendinizden utanıp, bruce dickinson'ın eleştirdiği gibi "o zamanlar küçüktük" diyerek müziği ve geçmişinizi küçümseyecekseniz; özenti olacaksanız, bir şey sırf çok sert uhaayaa tutumunuzdan "zamanla" vazgeçmeyecekseniz, hiç başlamayın. öncelikle unutmayın dinlediğiniz size "keyif" vermeli. genel olarak müziği kulağınıza güzel geldiği için dinlemelisiniz, tarz olmak için değil. ardından bu müzik tipinin yaşam tarzınızı da her alanda etkilediğini fark edeceksiniz. şu kesin metal müzik bir müessesedir, bir komündür, bir yaşam şeklidir.

  açıkçası bara gittiğimde görmekten en mutlu olduğum kesim artık bana keyif vermese de çok bilinen bir metallica parçasında deli gibi headbang yapan bir ergeni görmek oluyor. o asosyal genç orada sosyal oluyor. böyle 18-19 yaşında, heavy-metal kültürüyle yeni tanışmış, çevresinde benzer bir çok kişi var. mutlu oluyorum çünkü onun hissettiğini net olarak biliyorum. özellikle ileri seviyede wacken'a katılanlar bunu daha iyi bilir. yalnızım sanıyorsunuz fakat sizin gibi yüzbinlerce kişi orada ve sadece odanızda veya kulaklıkla dinlediğiniz bir şarkıyı 10binler bir ağızdan söylüyor. işte bu hissi yaşamanın pek bir tarifi yok. bunun da en büyük sebebi 70lerde ki hippi akımının rock ve metali derinden etkilemiş olmasıdır * bu kültür hiç değişmedi. hala bir bara gittiğinizde herhangi bir masaya (mümkünse kadın olmayan) bira koyduğunuzda ve selam dediğinizde sıcak bir tavırla karşılaşırsınız, bunu alakasız bir barda yapsanız "çek oradan biranı" tepkisini alırsınız.

  bir kere metal müzik dinleyicisi 2'e ayrılır. hava atmak/farklı görünmek için dinleyenler(sonrasında müzikten bile vazgeçenler) ve gerçekten dinlediği anda iyi hisseden, kendine gelen, enerjisi yükselen, yüzü gülenler. akıma kapılmayın, moda sizin işiniz değil, zaten çoğu dinlediğiniz şey muhtemelen 20-30 sene önce bestelenmiş parçalar olacak. en yenisi ise muhtemelen 10 senelik olacak fakat metal müzik böyle bir şey. şarkılar tüketilmiyor. hit olarak hep kalıyorlar. yeri dolmuyor. bir metal fana sorsanız, 20 sene önce dinlediği testament-the legacy albümü, hala bir dönüm taşı. o albüm hala dünyanın en iyi albümü. onu dinlediğinde hala mutlu ediyor. bir de en sevdiğim olay albüm kültürü. metal müzikte albüm kültürü var arkadaşlar, şarkı kültürü yok. playlist metalcisi olmayın. (tabii ki yapabilirsiniz ama amaç bu olmamalı.)

  çevreniz bir şeyi seviyor diye siz de seviyor gözükmeyin. gerçekten keyif aldıklarınızı dinleyerek başlayın. çoğu ergen metalcide şu trip oluşuyor. "bu yeteri kadar sert değil, hatta melodik, gitarlar soft, o zaman kesin kötüdür, çünkü ben sert dinlerim" bunu yaptığınız anda şekilci olmuş oluyorsunuz, popu o dönem popüler diye dinleyenden farkınız olmuyor. kendiniz olun, gazoz olmayın. bu arada şunu not edeyim, metalciyim çok sertim diye diğer müzik türlerini hiç dinlememek tam bir mallıktır. öncelikle müzik dinlemeyi öğrenin. unutmayın klasik-rock döneminin etkilendiği en önemli akım neo-klasik, barok dönemi biraz da bluesdur. ardından atonal yaklaşımlar ve kuralsız gruplar olsa da çıkış noktamız bu.

  hard-rock/heavy-metal/thrash-metal vs. türevi dinleyenler genellikle enstrümana ve müzisyenliğe de iyi kötü ilgi duyan kişiler olur, bu sebeple başka müzik türlerini de analiz etmek de başarılı olurlar. bunu kullanın. başka şeyleri deneyimlemeden ve "sevmekten" kaçınmayın. ben türkiye'de mainstream diyebileceğimiz mor ve ötesi, şebnem ferah, duman vs. albüm çıkarttığında bile mutlaka 1 kere olsun dinlerim. iyi-kötü demem mutlaka dinlerim.

  iyi grupları mutlaka tecrübe edin. sevmem demeyin. evanescence, linkin park metalcisi olmayın. ben 30 yaşımda bile yeni akımlar keşfettim. geçmişten başlayarak babaları ve tahtını bıraktığı grupları mutlaka dinleyin. black sabbath, deep purple, rainbow, iron maiden, dio, pantera, testament, overkill, kreator, megadeth, gojira, iced earth, whitesnake, malmsteen, skid row, white lion, savatage, judas prirest, dream theater, helloween, queensryche vb. grupların en iyi albümlerini mutlaka edinin ve dinleyin. emin olun bir yerden sonra hele ki şu bilgi ortamında öyle gruplar keşfedeceksiniz ki öyle bir müziğin yapıldığına bile inanamayacaksınız. kendi açımdan son dönem dinlediğim grupları last.fm dahi bulamıyor. son olarak gothic takılıp siyahlar içinde pis-metalci moduna girmeyin, komik oluyor. *

  fondan bir kesit:
  pantera - domination
 • ben 40'ım, iş yerindeki müdürüm amirim 55. hadi ben yine orta yaş üst limitinde kıyıya vuruyorum diyelim ama o direkt dede. sözlük anlamıyla dede yani torunu neyin var. ve hala aktif müzik yapıyor, gitarist, grubuyla sahneye çıkıyor vs... iş için bi yere toplantıya falan döpiyesler, topuklu ayakkabılar, jilet gibi takımlar giyinmiş halde iki yaşlı arabada cayır cayır thrash dinleyerek gidiyoruz.
  hemen yaşlanıp yaşlı metalci olun o yüzden ve "gençken biz de dinlerdik de artık kafa kaldırmıyor"culara soda iç deyin.
 • çekilin 5 yaşımdan beri metal dinliyorum.

  hacı abi/abla. bak şimci. zamanında bir arkadaşım vardı, sürekli metal çalan bir kafemiz vardı orda tanışmıştık onunla. bunu niye söylüyorum böyle bir yerde tanıştığın insanın metalci olduğunu düşünürsün. öyleydi de, fakat bir gün aramızda şöyle bir konuşma geçmişti:
  - kumdan kale şu adamı görüyor musun?
  -hea
  - hah o adam yanlız başınayken bile metal dinliyor.
  - !"^$^%^$% ne dinliycekti başka
  - insanlar tek başına kalınca metal dinlemez sevdiği şeyleri dinler, sen ne dinliyorsun?

  bu konuşmadan habersiz adam gibi olmanızda sakınca yok. fakat sevmediğiniz bir şeyi sırf ortamda bulunmak adına dinliyorsanız yapmayın etmeyin, sevdiğiniz şeyi dinlemeniz ayıp değil. sizinle aynı zevke sahip olmayanlar belki aşağılar ama boşverin onları.

  rock kazanı diye enfes bir dergi vardı zamanında. orda da adını unuttuğum bir dallama vardı. "sen şu şu grupları dinliyorsun o yüzden yanıma gelipte bilmemne metal dinleyemezsin" gibi enfes laflar ediyordu. bu dallama gibi de olmayın.
  yok x metal haricindekileri dinlemeyin falan, geçin bunları. neyi seviyorsan dinle, diğerlerine de kulağını tıkama, arada enfes şeyler yakalarsın.

  metalcinin beyinsizi hiç çekilmiyor. öyle olmayın.
 • hatunlarda yeniden gothic akımını tetikleyin. bizim nesilden sonra bitti. çirkini değiştirmiyor da güzele çok yakışıyor. içinizden rol model olacak 2 3 hatun çıkarsanız yeter. gerisi gelir.
 • illa siyah giyineceğiz diye kasmayın. en baba metal gruplarını dinleyip fuşyalar, pembeler, morlar sarılar giyip kokoş kokoş konserlere giden biri olan aplanız söylüyor bunu size.
 • reign in blood u en son dinleyin. çünkü sonrakiler sizi kesmeyebilir.
 • "yol yakınken bırakın zaten yaşlanınca dinlemeyeceksiniz" diyenlere aldırmayın. onlar müziği bir araç olarak görenler, amaç değil. 30'lu yaşlarına yakınsamış bir kişi olarak hala lisede keşfettiğim grupları açar dinlerim, kimsenin dönüp bakmadığı deathcore, metalcore gruplarını (özgün olanları) keyifle dinlerim.

  eğer içinizde bu tarz müziğe karşı ilgi varsa zaten yaş almak gibi nedenlerle dinlemeyi bırakmazsınız, muhtemelen günün modasına uymuş ve sıkılmışsınızdır.
 • kendinizi ayrıcalıklı hissedin ve diğer insanların dinledikleri müzikleri aşağılayın. bunu yapmadıktan sonra metalciliğin ne keyfi kalır ne de anlamı. metalcilik marjinalliktir. ileride bu size her şeye karşı kuşkucu bir bakış açısı sağlayacak. en marjinal, en leş metalci arkadaşlarım bile, belki iyi bir iş ve kariyer sahibi olamadıysa da, aykırı bakış açısını hep korudu. 3 tane çocuğu olan adam bile çocuklarına metal dinletti, beğendiremediyse bile çocuğuna marjinalliği aşıladı. müziktir, sanattır vs. üzerinden kurulan marjinallik faydalıdır. bu marjinalliği veremediğin çocuk belki de ileride bunu alperen ocaklarında filan bulacak. bir de sanırım artık çoğumuz kabul etmişizdir ki toplumun geneli aptaldır. kişi kendini bu genelde yer edinmeye adamasındansa marjinal görmesi ve egoist olmasını yeğlerim açıkçası.
hesabın var mı? giriş yap