• melodik şeyler dinleyin.

melodik olmayan metal çöptür.
  • - o lanet tişörtlere o kadar para verme kardeşim, hepsi el bezi olacak ya da atılacak.

- metal müziği hayatının merkezine alarak yaşıyorsun, şimdilik lafım yok; ancak yarın hayatın merkezinin çok farklı şeyler olduğunu anlayacaksın ve başın yavaştan ağrımaya başlayacak.
  • ruhunuzu kaybetmeyin, bu müziğe ölene kadar sahip çıkın. insan taklidi yapmayı bırakın, kişilere maddi-manevi zarar vermediğiniz sürece her türlü hayvanlığı ve barbarlığı yapın. nezaket barındıran bir felsefesi yok bu müziğin.

biraz saçma olacak ama metalcilerle de takılmayın, çünkü çoğu ya geçici heves olarak bu müziğe sahip çıkıyor ya da kendini bu müzikle ön plana çıkaran boş beleş sikiğin teki oluyor.

müzik zevki olarak değil ama zihniyet olarak kendiniz gibi insanlarla arkadaş olun. saçı sakalı da mümkün olduğunca salın gitsin. başkasının beğenmesi değil, sizin beğenmeniz önemli. siz beğeniyorsanız gerisini siktir edin. ha beğenmiyorsanız da sizin bileceğiniz iş.

siyahtan vazgeçmeyin. asil renktir. kirlendiğinde de temizlemesi kolaydır.

renklere olan açlığınızı 2 faktörden faydalanarak bastırın:
    1-alkollü içkiler
    2-kadınlar
  • bu müziği yıllarca kulaklıkla walkman ve discman gibi o dönemlerin kişisel müzik çalarlarıyla dinledim. şuan kulaklarım ağır işitiyor farkındayım. siz gençler bu hataya düşmeyin 30'lu yaşlarınızda sağır olmayın. birde bu müziği ömür boyu bırakamam gibi büyük laflar etmeyin. orta yaşlara gelince ciddi ciddi çok tahammül edemiyorsunuz.
  • savatage dinleyin.
  • ergenliğin dibine vurup sonra kendinizden utanıp, bruce dickinson'ın eleştirdiği gibi "o zamanlar küçüktük" diyerek müziği ve geçmişinizi küçümseyecekseniz; özenti olacaksanız, bir şey sırf çok sert uhaayaa tutumunuzdan "zamanla" vazgeçmeyecekseniz, hiç başlamayın. öncelikle unutmayın dinlediğiniz size "keyif" vermeli. genel olarak müziği kulağınıza güzel geldiği için dinlemelisiniz, tarz olmak için değil. ardından bu müzik tipinin yaşam tarzınızı da her alanda etkilediğini fark edeceksiniz. şu kesin metal müzik bir müessesedir, bir komündür, bir yaşam şeklidir.

açıkçası bara gittiğimde görmekten en mutlu olduğum kesim artık bana keyif vermese de çok bilinen bir metallica parçasında deli gibi headbang yapan bir ergeni görmek oluyor. o asosyal genç orada sosyal oluyor. böyle 18-19 yaşında, heavy-metal kültürüyle yeni tanışmış, çevresinde benzer bir çok kişi var. mutlu oluyorum çünkü onun hissettiğini net olarak biliyorum. özellikle ileri seviyede wacken'a katılanlar bunu daha iyi bilir. yalnızım sanıyorsunuz fakat sizin gibi yüzbinlerce kişi orada ve sadece odanızda veya kulaklıkla dinlediğiniz bir şarkıyı 10binler bir ağızdan söylüyor. işte bu hissi yaşamanın pek bir tarifi yok. bunun da en büyük sebebi 70lerde ki hippi akımının rock ve metali derinden etkilemiş olmasıdır * bu kültür hiç değişmedi. hala bir bara gittiğinizde herhangi bir masaya (mümkünse kadın olmayan) bira koyduğunuzda ve selam dediğinizde sıcak bir tavırla karşılaşırsınız, bunu alakasız bir barda yapsanız "çek oradan biranı" tepkisini alırsınız.

bir kere metal müzik dinleyicisi 2'e ayrılır. hava atmak/farklı görünmek için dinleyenler(sonrasında müzikten bile vazgeçenler) ve gerçekten dinlediği anda iyi hisseden, kendine gelen, enerjisi yükselen, yüzü gülenler. akıma kapılmayın, moda sizin işiniz değil, zaten çoğu dinlediğiniz şey muhtemelen 20-30 sene önce bestelenmiş parçalar olacak. en yenisi ise muhtemelen 10 senelik olacak fakat metal müzik böyle bir şey. şarkılar tüketilmiyor. hit olarak hep kalıyorlar. yeri dolmuyor. bir metal fana sorsanız, 20 sene önce dinlediği testament-the legacy albümü, hala bir dönüm taşı. o albüm hala dünyanın en iyi albümü. onu dinlediğinde hala mutlu ediyor. bir de en sevdiğim olay albüm kültürü. metal müzikte albüm kültürü var arkadaşlar, şarkı kültürü yok. playlist metalcisi olmayın. (tabii ki yapabilirsiniz ama amaç bu olmamalı.)

çevreniz bir şeyi seviyor diye siz de seviyor gözükmeyin. gerçekten keyif aldıklarınızı dinleyerek başlayın. çoğu ergen metalcide şu trip oluşuyor. "bu yeteri kadar sert değil, hatta melodik, gitarlar soft, o zaman kesin kötüdür, çünkü ben sert dinlerim" bunu yaptığınız anda şekilci olmuş oluyorsunuz, popu o dönem popüler diye dinleyenden farkınız olmuyor. kendiniz olun, gazoz olmayın. bu arada şunu not edeyim, metalciyim çok sertim diye diğer müzik türlerini hiç dinlememek tam bir mallıktır. öncelikle müzik dinlemeyi öğrenin. unutmayın klasik-rock döneminin etkilendiği en önemli akım neo-klasik, barok dönemi biraz da bluesdur. ardından atonal yaklaşımlar ve kuralsız gruplar olsa da çıkış noktamız bu.

hard-rock/heavy-metal/thrash-metal vs. türevi dinleyenler genellikle enstrümana ve müzisyenliğe de iyi kötü ilgi duyan kişiler olur, bu sebeple başka müzik türlerini de analiz etmek de başarılı olurlar. bunu kullanın. başka şeyleri deneyimlemeden ve "sevmekten" kaçınmayın. ben türkiye'de mainstream diyebileceğimiz mor ve ötesi, şebnem ferah, duman vs. albüm çıkarttığında bile mutlaka 1 kere olsun dinlerim. iyi-kötü demem mutlaka dinlerim.

iyi grupları mutlaka tecrübe edin. sevmem demeyin. evanescence, linkin park metalcisi olmayın. ben 30 yaşımda bile yeni akımlar keşfettim. geçmişten başlayarak babaları ve tahtını bıraktığı grupları mutlaka dinleyin. black sabbath, deep purple, rainbow, iron maiden, dio, pantera, testament, overkill, kreator, megadeth, gojira, iced earth, whitesnake, malmsteen, skid row, white lion, savatage, judas prirest, dream theater, helloween, queensryche vb. grupların en iyi albümlerini mutlaka edinin ve dinleyin. emin olun bir yerden sonra hele ki şu bilgi ortamında öyle gruplar keşfedeceksiniz ki öyle bir müziğin yapıldığına bile inanamayacaksınız. kendi açımdan son dönem dinlediğim grupları last.fm dahi bulamıyor. son olarak gothic takılıp siyahlar içinde pis-metalci moduna girmeyin, komik oluyor. *

fondan bir kesit:
    pantera - domination
  • (bkz: ekmeği azaltın)
    illaki enstrümanla ilgileneceksiniz. ilk enstrümanınızı alırken mutlaka yanınızda işi bilen ve güvendiğiniz bir olsun.
    hızdan ve efektten çok müzikaliteye, çok sesliliğin kullanılmasına ve armoniye önem verin hem dinlerken hem çalarken.
    sizinle aynı müziği dinlemeyen insanlara zorla bir şeyleri sevdirmeye uğraşmayın, anlamayacaklardır.
    ve yine söylüyorum
    (bkz: ekmeği de birayı da azaltın)
  • sendikalılaşın. örgütlü mücadele her zaman iyidir.
  • kendinizi sadece metal dinlerim o sikik pop şarkılarını dinlemem diye şartlamayın. müzik müziktir. metal müzikte de çok leş şarkıları olduğu gibi pop müzikte de var. tam tersi çok güzel metal şarkılar olduğu gibi çok güzel pop, rock, elektronik vs her tarzda şarkılar var. kendinizi sınırlamayın.

bir de gitar çalanlarınız sadece metal çalmasın. sonra power chorddan başka birşey basamıyorsunuz. yarın birgün iş çıkar. gitar çalarak para kazanabilirsiniz. oturun gerekirse akor basmayı ritim atmayı öğrenin.

hepiniz bir john petrucci, marty friedman, randy rhoads olacaksınız diye birşey yok.
  • "bu yaşa geldin hala mı metal yheaaaa" diyenleri duyacağınız yaşta bile eğer gerçekten zevk alıyor ve hissediyorsanız metal dinlemekten asla vazgeçmeyin. "bi bitmediniz eamuagoyum" deyin ve kulaklığı takın, devam edin...
hesabın var mı? giriş yap