şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kapitalizmin becermeyi en çok sevdiği kitle. vasıf gerekmeyen ufak işler bu insanlara 3 kuruşa yaptılır. yemeklerimizi getirirler, konfeksiyonda ortacı olurlar, berberde masaj yaparlar, ayda da sigortasız 200 liraya eyvallah derler. çünkü hayattan tüm beklentileri günü kurtarmaktan başka bir şey değildir.

  oysa 30 yaşında evli bir insanın hayattaki sorumlulukları, beklentileri farklıdır. ona bu işleri 3 kuruşa yaptıramazsın.

  kapitalizm bu yüzden "genç nüfus" diye ağlar, ucuz iş gücü elinden gitmesin diye. o nedenle en az 3 çocuk yapmalıyız.
 • erken ölen insanlar topluluğu.
 • türkiye'nin özellikle ab ile olan iliskilerinde ve diger dis politika ataklarinda sikca kullandigi ici bos silah. öncelikle genc nüfus neden degerli ve önemli, deginmek gerek. genc nüfus bir ekonominin isleyen, isildayan demiri. calisan ve üreten genc nüfus, calisma ve üretme yasina henüz ulasmamis, 0-14 yas, ya da bu yasi gecmis, 65 yas ve üstü, kesimin devlete olan yükünü vergiler yolu sirtlanir. özellikle pek cok avrupa ülkesinde emeklilerin finansmani giderek zorlastigindan bu ülkelerin genc, calisan, üreten, katma deger saglayan nüfusa olan ihtiyaclari da artmakta. tam da bu noktada türkiye'nin argümani devreye giriyor; yaslanan kita avrupasina ivme katacagiz, derdinize derman olacagiz zirvasi. koca bir balon bu söylem, cünkü türkiye'nin genc nüfusuna yatirim yapilmadi, yapilmiyor.
  iyi egitilmemis bir genc nüfusun icindeki enerjiyi is, güc, ahlakli calisma, üretme, kazanma yoluyla degil, bir günde zengin olma hayalleriyle disari cikartacagini düsünüyorum. yani ekonominin yükünü hafifletmesi beklenen genc nüfus, egitilmedigi, üretme becerisini kazanmadigi, belli bir hayat standardina kavusturulmadigi sürece, hele ki serbest piyasa ekonomisi icinde, ilac degil zehir olabilir. bir cok asya ülkesi konunun önemini coktan kavrayip, egitime yatirim yaparken, türkiye hala helikopter ve f-16 almaya devam ediyor. o helikopterler 20 sene sonra ic savaslarda kafanizda patlarsa, genc nüfusun ne kadar da genc ve dinamik oldugunu hatirlarsiniz belki....
 • 'genç nüfus potansiyeli' safsatasına farklı bir yaklaşım:
  http://www.kuralciplak.com/buyu-de-gel-potansiyel
 • birleşmiş milletler'e ve avrupa birliği'ne göre 15-24 yaş arası grup.
 • ayrıca "abazan nüfus" anlamına da gelir ki patlama yapması kaçınılmazdır.
 • okul ister, iş ister, sınırsız özgürlük ister, adam gibi hayat ister, internetime sansür getirme ister, neyi yeyip ne içtiğime karışma ister, sevgilimle arama devlet olarak girme ister.

  bunları sağlayamayacaksan nüfusum genç olsun diye mızmızlanmayacaksın.
 • sermaye sahiplerince iştah kabartan bir potansiyel olarak algılanır. genç nüfus "havuzu" olması yeterlidir, o anda aktif olması gerekmez. gelecekte iki yol var:

  1. ya otomasyon, insan gücünü ve genç nüfusu atıl bırakacak,
  2. ya da daha az teknolojik, daha çok ekolojik yaşayıp nüfus planlamasına gideceğiz.
 • genç nüfus nasıl hiç edilir, hep beraber izliyoruz.