şükela:  tümü | bugün
  • işsizlik çeşitleri'nden biri
    arap bahari'nin tetikleyicilerinden biri
    turkiye icin %20'ler iyimser tahminler...
  • işsizlik verileri yuzde olarak oecd icindeki bazi ulkeler icin soyle

ulke - 2010 verileri - (2005 verileri) - 2010 genel verileri
    ispanya - 41.6 - (19.7) - 20.1
    yunanistan - 32.9 - (26.0) - 12.6
    italya - 27.9 - (24.0) - 8.4
    fransa - 22.5 - (20.3) - 9.8
    ingiltere - 19.1 - (12.2) - 7.8
    abd - 18.4 - (11.3) - 9.6
    almanya - 9.7 - (15.2) - 7.1
    japonya - 9.2 - (8.6) - 5.1

bu veriler sonrasinda japonya'da iş aramak farz oldu demeyin...
  • a.k. partisi icin birincil onemde olmayan...
  • 12 yılda kendi çocukları için havuz doldurmak ile meşgul olanlar elbette ki bu gençlerin vebalini almıştır ve havuzlarını doldurmaya devam edeceklerdir.

- 20-24 yaş arası 6 milyon 214 bin genç var. (wikipedia)

- 25-29 yaş arası 6 milyon 286 bin genç var.

- okul çağında 18 milyon 857 bin genç var.

- üniversiteye girebilmek için 2014 ocak yılında ygs sınavına 2 milyon 7 bin 69 öğrenci başvurdu. (egitim tercihi.com)

- değişik puan türlerine göre, 518 bin ila 218 bin arasında aday barajı geçemedi bu sınavda. (ösym)

- her yıl liselerden 730 bin, 143 üniversiteden 430 bin genç mezun oluyor.

- genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 17,5 !!! (yine tuik)

- 15-64 yaş grubunda bulunan çalışma çağındaki nüfus, toplam nüfusun yüzde 67'sini oluşturuyor. (tuik)
  • türkiye'de resmi verilerden çok daha yüksek bir orandadır aslında. kimi askerden kaçmak, kimi diplomalı olmak için yıllarca yüksek öğrenimi uzatıyor da uzatıyor.

etrafta gördüğüm ne kadar işsiz güçsüz varsa ya açık öğretim üniversite okuyor ya da ikinci öğretim. tabii ki bu şekilde okuyanlar işsiz güçsüz demiyorum, tersi doğru değil yani.

sözün özü, türkiye'de okuyorum ayağına gizli işsiz olan çok büyük bir kitle daha var.
  • kayıtlı olan genç işsizliği %18 ise kayıt dışı ve iş arayıp bulamayan ve umudunu kaybedenleri de eklerseniz en az %25 oranında bir genç işsizliği durumu vardır. her yere üniversite açmakla işsizlik son bulmuyor tam tersine bizim gibi niteliksiz üniversiteleri yüksek olan ülkelerde işsizlik gittikçe artıyor. siz bakmayın %4 büyüdük yalanlarına, tüketerek büyüyen bir ekonomi ancak evlatlarını yer(!)
  • girilen entrylere bakıldıgında bir hayli yüksek olan durum.
  • kadınlar iş aradığı için işsiz sayımız bu kadar arttı diyen akepeli büyüklerimiz görmesin bu entry i . hiçbirimiz iş aramazsak işsizlik diye bir şey kalmaz bunu bir düşünelim derim sevgili arkadaşlar.
  • haziran 2017’de işsizlik oranı %10,2 seviyesinde ancak genç işsizliği oranı (15-24 yaş arası yani) ise %20,6 oldu.

ne okula gide ne de çalışan gençlerin oranı da %24.

kaynak