şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 18 ile 35- 40 yaş arası plastik sanatların herhangi bir dalında üretim yapan kişidir.

  genel olarak güzel sanatlar fakültelerinden mezun olması beklenmektedir. zaten gsf mezunlarının çoğunluğu mecburiyetten yada bir nedenden ötürü farklı alanlarda yaşam savaşı verdiklerinden, akademiden mezun olmayanların sanatla ilgili genç yaşlarında mesleki olarak üretimde oldukları ender rastlanmaktadır.

  ülkemizde genç sanatçıların en büyük sorunu geçim mücadelesidir. bunun nedenlerinden biri sanat galerilerinin az bir kısmı genç sanatçılarla çalışmalarıdır. çalışanlar ise öncesinde bilinirliği yüksek genç sanatçıları tercih etmektedir.

  genç sanatçıların bilinirliğinin artması içinse bol bol karma sergilere katılarak kendisini keşfettirmesi beklenmektedir. bunun yanı sıra sanatçının intihalci olması, özgünlüğünü henüz yakalayamamış olması yada teknik olarak zayıflığı daha pişmeden oyunun dışına itilmesine neden olmaktadır. bu durumda genç sanatçı zaten sanattan para kazanamayacağına şartlandığından çabucak başka mesleklere yönelmek zorunda kalacaktır. yada en iyi ihtimal ile sosyal ağları kullanarak alıcılara ulaşarak sipariş üzerine çalışma satmak zorunda kalacaktır.

  gsf'yi bitiren gençlerin aileleri şimdi çocuklarının ne yapacaklarını merak etmektedir ? sorunun yanıtını mezun genç sanatçı da merak etmektedir. zaten ülke olarak gerilemekte olduğundan, böylesi bir topluma sanatını nasıl tanıtacağının kaygısındadır sürekli.

  genç bir sanatçının eserleri özellikle de bir kız ise riskli olarak düşünülmektedir (!) zira kadın sanatçıların evlendiklerinde kurumsallaştıklarından, üretime devam etmeyeceklerini kalan eserlerinin ise ya alıcının yada galericinin elinde patlayacağından kaygı duyulmaktadır. resim alan kesmin bir kısmı dekoratif amaçlı
  evine resim alırken bir kısmı ise koleksiyoner olma derdindedir. koleksiyoner alıcı büyük yeteneğin peşindedir ancak sanat tarihi ile ilişkisi zayıftır. doğal olarak galericiye güvenir. galerici ise kolay kolay genç sanatçıya güvenmemektedir. garanti olan ve kendi piyasasını yakalayan gençlerle çalışmaya çalışır.

  genç sanatçı özellikle de pentür resmi yapıp gerçekçiliğin sınırlarını zorluyorsa satması daha kolay olarak görünmektedir. artık büyük ebatlarda resimler yerine daha küçük ebatlarda eserler satılmaktadır. yeni yapılan evler daha ufak duvarlıdır ve galerici bunun farkındadır. her genç sanatçı olabilecek en ufak ebatta eser yapmakla mükelleftir. değeri arttığında daha büyük eserleri üretmesinin de yolu açılacaktır.

  tabi bu arada tek sorun alıcı ve galerici değil aynı zamanda behance, deviantart gibi sosyal çizim paylaşım sitelerinde, farklı sanatçıların çalışmalarından bir kısmını yada tamamını kopyalayan sanatçı da az değildir. yakalanmayacağını zanneder ama ergeç birileri tarafından yakalanacak belki de bir karma sergide başka bir kopyacı ile eserleri pişti olacaktır (istanbul'da bir sergide yaşandı)

  sanat çalıştayına katılıp az çevre edinmesi gerektiğini düşünen kişi genç sanatçıdır. ancak dişe değer bir çalıştaya ilk okul resimlerini bile kapsayan portfolyosunu gönderse kendisine hiç geri dönüş yapılmayacaktır. kendisinden istenmediği halde internette bulduğu galerilerin maillerine de aynı şeyi göndermiş ama yine sonuç alamamıştır zaten. çalıştaya gittiğinde ise olabilecek en boktan boya ile başbaşa kalacak bir yanını hobici teyzeler bir yanını yaşı 70'e dayanmış naif amcalar saracaktır. bol bol nasihat dinleyecek, bir daha aranmamak üzere telefonlar birbirlerine verilecektir.

  öte yandan sanat yarışmaları genç sanatçılar için bir başka umut kapısıdır. ancak jüri üyelerinin her daim gizli favorileri vardır ve ödüller herkese kolayca yar edilmemektedir. ayrıca jüri üyelerinin resim anlayışlarının ortalaması alınıp katılacak eseri ona göre seçmekte yarar verdir. yarışmayı organize eden kurum bu durumlardan anlamaz, çeşitli özel devlet üniversitelerinin dinazor hocalarından rica eder ve gerisine karışmaz. kendi asistanına ödül verenlerden, bir akşam yemeğine bir mansiyon teklif edenlere, borçlu olduğu sanatçıya ödül vererek ödeşmeye çalışana kadar her türlü çakallık mübahtır. nede olsa isim yapmış hocadır, arkasında alıcıları galericileri ve yalaka eleştirmen dostları vardır.

  genç sanatçı bir durup düşünen kişidir. mecburen yüksek lisansa başlayacak, hayatı boyunca çok az resim yapmış hocalarının ensesinde boza pişirmesine izin verecektir. içinde bir gün ünlü olacağı umudu hiç bitmemektedir.