şükela:  tümü | bugün
  • okuyun muhteşem
  • mektuplardan oluşan bir goethe romanı.
    acaba lotte kimdi, nasıl biriydi?
  • 26 kasım

“ bazen kendime şöyle diyorum: yalnızca senin bu türden bir yazgın var; diğer insanların mutlu olmalarına sevin- hiç kimseye senin gibi acı çektirilmemiştir.
    - sonra da eski zamanların bir ozanını okuyunca, kendi yüreğimin içini görür gibi oluyorum. o kadar acı çekiyorum ki! ah, insanlar benden önce de böylesine perişan olmuş mudur?”
  • "sen, bulamayacağı şeyleri arayan bir ahmaksın"
    bu söz o kadar uygun bir zamanda karşıma çıktı ki okuduktan sonra boş boş karşıya baktım acı bir farkındalıkla
  • insan olarak insana yakışanı yapan bir karakter barındıran kitap. haklı olan aklını susturup merakını cezbeden duygularını dinleyen her insan bir şeyler bulacaktır bu kitapta.
  • mr.robot adlı dizide bol bol bulunur.
  • havsalam almıyor bazen. ben onu böylesine yürekten, çılgıncasına severken; gözüm başka kimseyi görmezken o nasıl oluyor da bir başkasını sevebiliyor, anlamıyorum.
  • goethenin gençlik yıllarında yazdığı alman edebiyatında sturm und drang epoche (fırtına ve coşku dönemi)içerisinde aufklaerung (aydınlanmanın) felsefesine(akılcılık ve nesnellik) tamamen karşı çıkan romantik unsurlar(melankolie, sehnsucht, fernweh, liebe und selbstmord begegnen) barındıran bir romandır.
    intiharlar hiçbir dönemde bu dönemde olduğu kadar sık görülmemiştir.
    siz almanları her zaman rasyonalist, realist mi sandınız. zamanının en büyük aşk romanlarını yine almanlar yazmıştır. eserleri dünyada edebi dönemleri kapayıp, yeni dönemler açmıştır. goethe- schiller.(sturm und drang-romantik-klassik)