şükela:  tümü | bugün
 • "sen, bulamayacağı şeyleri arayan bir ahmaksın"
  bu söz o kadar uygun bir zamanda karşıma çıktı ki okuduktan sonra boş boş karşıya baktım acı bir farkındalıkla
 • havsalam almıyor bazen. ben onu böylesine yürekten, çılgıncasına severken; gözüm başka kimseyi görmezken o nasıl oluyor da bir başkasını sevebiliyor, anlamıyorum.
 • sikerim werther'ini
  hem milletin karısına nişanlısına yaz hem karşılık vermiyor diye iki hafta mektup yaz. türkiye'de yaz o mektupları da gör ebenin şeyini. sonra almanya'da gençlere mavi ceket sarı pantalon giydir, intihar vakalarını patlat. sen de ordan yürü, ünlen dünya efsanesi ol.
 • isa'nın son sözleri - son sorusu:

  "tanrım, tanrım, beni niçin terk ettin?"
  (bkz: eli eli lema şevaktani /@hanging rock)

  werther'in sorusu:

  "varlığının derinliğine bir türlü ulaşamadığım, yüce tanrım! ruhum seninle doluyken şimdi bana neden yüz çevirdin?"

  sonuç: werther de çarmıhını omzunda taşıyan yahudi sisifos isa gibi kendi ölümüne yürür. yürek burkucu ölümlerdir bunlar. ama gerçekleşmesi gerekir. tanrının sessizliği ölümün diğer adıdır çünkü.
 • bu kitabı okuduktan sonra her sabah, doğan güneş güzel yeni bir günü vaat ettiğinde, " işte yine insanların birbirlerine zehir edebileceği bir nimeti bağışlıyor gökyüzü!" diye haykırmaktan kendimi alamamıştım.
 • kitabı ilk döneminde yarattığı intihar mevzusu için merak ederek okudum yani kitabın çıktığı dönem herkes werther gibi giyinip intihar etmiş. dedim bu kadar ses getiren bir kitap çok iyi olmalı fakat insanoğlu böyle olmamalı, bile bile lades gibi bir durum. karşısındaki kadının hayatında zaten biri var, imkansız olduğu belli. insanların bazı yerlerde kendine dur demesi gerek. yarattığı etkiyi baz alarak konuşursam o kadar da değil diye düşünüyorum.
 • bir, (bkz: goethe) kitabı. aşkı uğruna intihar eden bir gencin hikayesini anlatır. kitap, almanya'da yayımlandıktan sonra toplu intihar vakaları yaşanmıştır.

  bu olaylar salgın durumuna gelince, bu durumu ifade için literatürde "(bkz: werther fever) " kullanılmış.

  1974 yılında intiharın bulaşıcı olduğunu iddia eden (bkz: david phillips) , goethe'nin kitabında, genç werther'in aşkı uğruna intihar etmesi ve sonrasında başka gençlerinde intihar etmesinden hareketle "(bkz: werther etkisi) " tanımını kullanır.

  (bkz: marilyn monroe) 'nin ölümünden bir yıl sonra intihar oranı %10 artarken, (bkz: murat kekilli) "(bkz: bu akşam ölürüm) " şarkısını 90'ların sonunda çıkardıktan sonra 19 genç intihar etmişti.

  werther etkisinin isim babası david phillips'e göre bir intihar vakası medyada yayımlandıktan sonra intihar oranlarında %12 artış meydana geliyor.

  yani, insanların kendilerine ve başkalarına zarar verdiği içerikleri yaymamak lazım. siz yine de genç werther'in acılarını okuyun.
 • ---spoiler---
  merktupları alan (hayali arkadaşı )wilhelm adam akıllı bir mektup yazsa harika olurmuş.

  sevgili werther;
  sikerim böyle aşkın ızdırabını. adam ol la biraz. çeki düzen ver kendine. intihar etmek de neyin nesi? bir kadına aşık olduğunu söyleyip, homoseksüeller gibi mektuplar yazıp yolluyorsun. değer mi oğlum bi kız için, ha değer mi? hem evli kadın la bu, hayvan, ırz düşmanı, arsız pezevenk.

  en içten dileklerimle, wilhelm.
  ---spoiler---
 • 1774 yılında, iki haftada, mektuplar halinde ve şiirsel bir dille yazılmıştı. goethe 27 yaşındaydı ve kendi hayatından esinlenmişti.
  yayımlandığında alman toplumunu etkilemişti. melankoliyi tetiklediği ve intiharların artmasına neden olduğu iddia edildi.
  kitap, romantizm akımının erken biçimi ve fransız ihtilali ile avrupa'ya gelen aydınlanmanın ayak sesleri olarak yorumlanıyor. goethe'nin alman aydınlanmasının öncüsü olduğu söylenebilir.
  eserin imkânsız bir aşkı anlattığı malum. romantizmin bu başyapıtı, alman edebiyatındaki realizmin yerini almış olsa da ahlak, vicdan, aşk kavramlarını sosyal ilişkiler ve sınıfsal bağlantılarıyla reel bir temele oturtarak, kahramanı werther'in silahla intiharıyla sonlanıyor.
  freud, intiharın başkasına duyduğumuz öldürme arzusunu kendimize yöneltmek olduğunu henüz söylememişti; yüz yıl, hatta daha da uzun bir zaman sonra söyleyecekti. freud'dan sonra schilder ve bernfeld tarafından geliştirilen ve bernfeld ile nihayetlenen intihar tanımına göre; intihar eden kişi gerçekte başka birini öldürmek ister. bu eylemi kendisine yöneltmesi için karşısındaki o kişiyi güçlü bir biçimde özdeşleştirmiş olması gerekir. ancak o zaman kişi, bu ikinci kişiyi de kendi ölümü ile ortadan kaldıracağına inanır. ayrıca, öldürme isteğinden ötürü duyduğu suçluluğun karşılığını da ödemiş olur.
  werther, lotte'ye yazdığı intihar mektubunda şöyle der;
  "bak lotte, bana ölümün sarhoşluğunu tattıracak olan o soğuk ve korkunç kadehi elime alıyorum. onu bana sen uzatıyorsun, ben de alırken hiç tereddüt etmiyorum. hayatımın bütün istekleri ve ümitleri yerine geldi. ölümün çelikten kapısını vurmak öylesine titretici ve çetin ki... silahlar dolu. saat on ikiyi vuruyor. alınyazısı bu, önüne geçilmez artık. elveda lotte! elveda!"
 • "her şeye rağmen, anlaşılmamak, bizim gibilerin yazgısı." (s.24)