*

şükela:  tümü | bugün
  • okuyun muhteşem
  • okunulduğunda bir çok kişinin intihar ettğini duyduğum ve bu yüzden çok okumak istediğim roman.
  • mektuplardan oluşan bir goethe romanı.
    acaba lotte kimdi, nasıl biriydi?
  • 26 kasım

“ bazen kendime şöyle diyorum: yalnızca senin bu türden bir yazgın var; diğer insanların mutlu olmalarına sevin- hiç kimseye senin gibi acı çektirilmemiştir.
    - sonra da eski zamanların bir ozanını okuyunca, kendi yüreğimin içini görür gibi oluyorum. o kadar acı çekiyorum ki! ah, insanlar benden önce de böylesine perişan olmuş mudur?”
  • "sen, bulamayacağı şeyleri arayan bir ahmaksın"
    bu söz o kadar uygun bir zamanda karşıma çıktı ki okuduktan sonra boş boş karşıya baktım acı bir farkındalıkla
  • insan olarak insana yakışanı yapan bir karakter barındıran kitap. haklı olan aklını susturup merakını cezbeden duygularını dinleyen her insan bir şeyler bulacaktır bu kitapta.
  • bir aşk acısı bir erkeğe ne kadar ızdırap verebilir.. işte bunu anlatan güzel kitaplardan birisi..
  • havsalam almıyor bazen. ben onu böylesine yürekten, çılgıncasına severken; gözüm başka kimseyi görmezken o nasıl oluyor da bir başkasını sevebiliyor, anlamıyorum.
  • mektup kitap olarak bilinen bir klasik. lakin tamamlanmamış bir kitaptır. rivayetlere göre kitabı bitirmeden intihar eden yazarın, daha sonra odasında bulunan eskizleri kitaba eklendi ve öyle yayımlandı.