şükela:  tümü | bugün
  • beklenen bir durum belki, pek sasirdigim soylenemez. yine de bu ritueller hic tanidik degil. seni musalla tasinda bir basina birakip gidesim yok iceri. mevsim yaz ama disarda deli yagmur.. ya usursen?

oradaki yuzlerce yabanci elden biri kavriyor kolumdan. kafami yukarda tutacak halim yok oysa, ne guzel yaslamistim tabutuna. ne demeye bolerler ki o son, kisa anı?..

herkes iyi niyetli elbet ama, biraz da kendilerine yontuyorlar orada farkindayim. avludakilerin cogu anlamini bilmedigi bir suru kelimeyi tekrarliyor. sonrasi yok..

islak, serin bir kabrin icinde verdiler yukunu bana. yasarken cok daha hafifmissin meger, yoklugun ne kadar agir?.. tarifi yok.. o cukurda gecirilen her an, koca birer yil gibi kazinmis zihnime. sanirim oraya cansiz girene dek silinmesi mumkun degil bu anlarin.

en sevdiklerini topraga verdigi icin boynu bukuluyor herhalde insanin. gozunu emanetinden alamiyor.. ne zaman basini goge kaldirsa, gozlerinin oraya ait olmadigini hatirlatiyor omuzlarindaki sizi. bir koseye koyup dinlenmenin munkun olmadigi bir yuk biniyor o kabirde insanin omuzlarina..

ne olacak peki bundan sonra diyorsun? cevap, zamanin artik cok daha hizli akmaya baslamasinda sakli. birkac dunyevi basarisi oluyor insanin elbet, kalan isleri hallediyor, kendini iyi hissediyor. ama hep yavan, hep eksik.. daha saclarin beyazlamasina alisamamisken sakallarina ak dusuyor, kambur sirttan once insanin yureginde cikiveriyor. yakin, uzak, herkesin gordugu bir aci corekleniyor gulusune bile..

evin ogluna yuklerin en buyugu erkenden baba, hami, abi oluvermek herkese galiba. bu yuk, acitiyor insanin omzunu. erken yaslandiriyor. yasinin insani olmaktan cikiyor kisi. alinan, satilan, yapilan her seyde egreti duran bir babalik sifati cokuyor insanin ustune kabus gibi! bambaska, kimsenin anlamadigi, anlamlandiramadigi kaygilarin oluveriyor birden.

ogrenir mi insan boyle yasamayi, yoksa bulur mu bir baska ben yaratmanin yolunu, hatirlar mi kendini?.. gorecegiz..
  • bazı zaman insanın boğazını düğüm düğüm, omurgasını büklüm büklüm yapar.