şükela:  tümü | bugün
  • fatih altaylı'nın köşe yazısında dile getirdiği tespit.

gerekçe ise kronik yüksek enflasyon, gelecek belirsizliği, düşük maaş, mobbing gibi sıkıntılar.

üniversiteyi bitirmiş ve meslek sahibi olmuş çoğu genç çalışmaya değmediğini, elde ettikleri kazancın emeklerine karşılık gelmediğini, mobbing gibi durumların stres yarattığını ve bazı durumlarda çalışmamanın daha karlı olduğunu belirtmiş.

şöyle demiş fatih altaylı:

--- spoiler ---

birkaç gün önce gazetede bir grup gençle oturduk sohbet ediyoruz.

20’li yaşların ortalarında, üniversiteyi yeni bitirmiş, pırıl pırıl, her şeye rağmen neşeli ve keyifli gençler.

hepsinin bir işi var.

kimi 1 kimi 2 yıldır çalışıyor.

ne yapmak istediklerini soruyorum.

bir ikisi hariç yanıtları şaşırtıcı:
    çalışmamayı ve evde oturmayı düşünüyorlar.
    nedenini soruyorum.

“çok daha rahat ve daha az masraflı” diyorlar.

aldıkları maaşlar asgari ücretin biraz üstü.
    aldıkları ücret iş yerine gelip gitme ve işyerinde yemek masraflarını ve giyim masraflarını karşılamıyormuş.

“evde oturunca ailemize daha az yük oluyoruz” diyorlar.

biri “abim 32 yaşında 4 senedir evde oturuyor.

süper rahat etti. ben de ona katılacağım” diyor.
    ilerde maaşlarının artacağına dair beklentileri yok çoğunun.

“abi de ki dayandık. şirket batıyor. hop kapı önüne. yeniden iş bulmak zor. bulsan da aldığın maaş yine başa dönüyor. gerek yok çalışmaya” diyor biri.

bazı arkadaşları partiye kaydoluyormuş. onların iş bulması daha kolay oluyormuş ama daha torpilli bir partili gelince onların da işi garanti olmuyormuş.

birkaçı şansını yurt dışında denemek istiyor.
    “abi iş önemli değil. üniversite bitirdim ama benzincide de çalışırım. 2-3 bin euro kazanırım” diyor.

“evlilik, aile kurmak” diyorum.

hep beraber gülüyorlar.

“abi ne evliliği. parasız evlilik mi olur.”

“peki ilişki?”

“o da yok abi.

haftada bir dışarı çıkıyoruz.

iki bira.

kız erkek aynı kafadayız. seks ortak ihtiyaç.

yaparız, kaçarız.

iki bira parasını zor bulan adam nasıl evlensin.

böyle iyi.”

“peki bira içmeyenler?”

“onlar da nargileci.”

ilginç olan keyiflerinin gayet yerinde görünmesi.

iki gündür bu çocuklarla yaptığım sohbeti düşünüyordum.

genç işsizliği olmuş yüzde 27.4.

asgari ücret yeni olmuş 2 bin 324 tl.

iş bulmak mı daha iyi yoksa bulmamak mı gençler bunu hesaplamaya çalışıyor.

dünün sorusu ise “gençler niye evlenmiyor?”

müesseseye saygı yok diye mi?

zihinlerinde kaygı çok diye mi?

--- spoiler ---

https://m.haberturk.com/…da-sengor-aslinda-ne-diyor
  • adam yıllarca okumuş yüksek lisans yapmış gidip inşaatta amele mi olmak istesin? tabii ki masa başında iş isteyecek at penisine bak.

bende 1 yıl işsizlik çektim ne iş olursa yaparım kafasındaydım hep ve sonunda çok şükür güzel bir işim var.

kimse masa başı iş istemiyor, eğitimini aldığı alanda çalışmak ve hak ettiği maaşı almak istiyor. ülkemizdeki çoğu şirket 5 işi 1 kişiye yaptırıp asgari ücret vermek istiyor lisans mezunu insanlara bile. doğal olarak insanların kafasında da “hak ettiğim maaş” düşüncesi oluyor ister istemez.

götü rahat, tuzu kuru olan yavşaklar gelip burda işsizlik ile alakalı yazmasın hiç üşenmeden tek tek söverim.
  • (bkz: ironiye aşina olmayan nesil)
    aptal gibi görünüyorsun.

alaka editi: ll. entry “herkes masa başı iş istiyor, aslında işsizlik yok” tarzında ironi içeriyordu. lll. entryde buna sallanmıştı. entryler yok olunca ben de çay demler pozisyonuna düştüm.
  • bence en büyük sebebi gelir adaletsizliğindeki uçurumun artık tahammül sınırlarını aşması...

gecelik 50-100 bin lira eğlenceye harcayanlara karşılık bir sene boyunca her sabah altıda kalkıp metrobüse binip bir saatte işe gidip akşama kadar çalışıp akşam aynı trafği aynı metrobüsü kullanarak evine varıyor.. bir yıl boyunca bunu yapıp anca 25bin lira kazanıyor.. yani üsttekinin bir gecede harcadığı paranın dörtte birini...

üstelik bu genç çalışıp onu daha da zenginleştiriyor..

asgari ücret 10k olsa hemen her şey değişir çünkü yanılıyor muyum ?

işin bir de tembellik boyutu var tabi ama adalet tesis edilsin, tembeller arada kaynar gider.. hepimiz mavi şirin oluruz..

edit : asgari ücretin artmasının yaratacağı enflasyonu tabi ki biliyorum.. ama bu yazıyı asgari ücretin artması gerekiyor gibi algılayanlar için yazının ana fikrinin gelir adaletsizliği olduğunu söylemek isterim.. bir futbolcunun senede aldığı 4 milyon euronun karşılığı 26 milyon tl yapıyor.. 26bin tl kazanan asgari ücretliye karşılık onun bin katını kazanan bir futbolcu.. üstelik sadece bir senede.. üstelik çok kalbur üstü biri olmasına da gerek yok..

avrupada bu paranın onda birini kazandığı için çoğunlukla futbolcuların aldıkları paralar avrupada konuşulmuyor. türkiyede konuşmamızın sebebi de bu uçurum.. umarım bu örnekle daha iyi anlamış olursunuz..
  • masa başı iş aramıyorlar belki ama gerçekten çok rahat bir iş arıyorlar. filmlerde görünen hayatı yaşamak bunu yaparken çalışmak ve aynı zamanda instagram hayatlarına devam etmek istiyorlar. ben çok okudum harika bir meslek sahibi oldum diyenlerin büyük kısmı özel üniversite mezunu ya da iyi bir devlet okulunu bitirmiş olsa bile kendini yetiştirmeyen kişiler.

malum iş ilanı sitesine girin ve bakın. mavi yaka olarak bir dünya iş var. ama sürekli yakınan ve kendini asla geliştirmeyip şikayet eden gençlerimizin çoğu hep rahat, mesai saatlerini kafalarına göre çizebileceği ve en az 6000 tl kazanacağı bir iş aradığı için bu isyan hiç dinmiyor.

evet işsizlik var ama hırsızın gerçekten hiç mi suçu yok ?

edit: asla ve asla problem sunup,çözüm bekleyen biri olmadım o yüzden mesaj atan değerli dostlar dahil olmak üzere sizlere hitaben edit yapma ihtiyacı duydum. bakın sevgili dostlar ülkemin güzel gençleri eğer şu an halinizden memnun değilseniz henüz dijital çağ gelmediğine göre sadece yazıyla(bir) dil öğrenerek,şikayet ettiğiniz hayattan kurtulmak adına çok büyük bir adım atabilirsiniz. ingilizce dışında fransızca olur,ispanyolca olur yahu beğenmediğimiz arapça bile aylık 4-5 bin getirir yeterli olacaktır. ama buna rağmen hala işsizlik vay efendim tanıdık diyorsak suç bizdedir. kendim dahil son 2 yıldır yabancı dil öğrenmek isteyip bir türlü başlamadım ve dönem dönem bende durumda şikayetçi oluyorum. kusura bakmayın ama en azından önümüzde böyle bir çıkış yolu varken hala bunun için çaba göstermiyorsak suçu kendimizde aramak gerekir.
  • şu sıralar kafamdaki düşünceleri ve durumumu güzel yansıtmış. tebrik ediyorum.

çalışmak istemiyor lafına saldırmadan düşünmek lazım.

tanım: bir tespit.
  • işsizlik başlığını takip ediyorum, az önce şöyle bir yazı geldi; (bkz: #100459025)

bu entry yeterince açıklayıcı bence...
  • dünya ortalamasından haftada 5 saat fazla mesai yaptır

işe gidip gelmek için günde ortalama 3 saat yol yaptır. hem de nefes alacak yer olmadan

aldığı maaşla dünya ortalamasından çok daha az et alabilsin, tatil yapması imkansız olsun

sonra gençlerin hayali çalışmamak, evde oturmak
  • zengin ve fakirin arasında yaşadığı hayata dair uçurum olması. fakiri işsiz parasız zannetmeyin artık asgari ücret alan insan da fakirdir! adam bir telefon almak için 12 aya böldürürken başka insanlar hele bir de “torpilli ilkokul mezunları” asgari ücretin 5 katını kazanırken, okumuş insanın bunları yaşaması koyuyor. bu yüzden de her yeni mezun oldukça o işsizlik daha da fazla artacak. firmaların ve devletin umrunda değil onlara göre illa ki asgari ücreti kabul edecek birileri çıkar ve nitekim çıkıyor da.
  • sömürülmek istemiyorlar diyelim.