şükela:  tümü | bugün
  • the economist dergisinin türkiye hakkındaki yorumu. link

diyanet işleri başkanı ali erbaş'ın geçtiğimiz haftalarda bir cuma hutbesinde dile getirdiği "tüm kötülük ve salgın hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığı" ifadeleri sonrası başlayan tartışmaları haberleştiren ingiliz the economist dergisi, "türkiye'nin dindar nesil yetiştirme girişimi ters tepti, genç türkler dine sırt çeviriyor." yorumunu yaptı.

türkiye homofobiye karşı çıkanları soruşturuyor' başlıklı yazısında the economist, kutsal kitapta yazılanlara bakıldığında diyanet işleri başkanı erbaş'ın dayandığı bir nokta bulunduğunu, kuran'da eşcinselliğin iyi görülmediğini yazdı. birçok ülkede eşcinselliğin yasak olduğunu ve hatta bazı ülkelerde bunun ölüm cezasına çarptırıldığı belirtilen haberde, türkiye'de ise seküler anayasası nedeniyle bunun suç olmadığı hatırlatıldı.

türkiye'de lgbt gruplarına yönelik toplumda olumsuz bakış açısının olduğunu yazan dergi, "2012 yılında yapılan bir araştırmada türklerin yüzde 85'inin eşcinsel bir komşu istemedikleri ortaya çıkmıştı. daha yeni bir araştırmaya göre bu oran yüzde 47'ye düştü. toplumdaki bakış açısı yumuşarken, yetkililer nezdindeki bakış açısı sertleşiyor." dedi.

kaynak: https://www.economist.com/…who-object-to-homophobia

(bkz: istanbul’un fethi hadisinin gerçekleri)
  • gençler dediği ekşici piçlerse doğrudur, ekşici piçler de zaten burayı türkiye ortalaması zannediyor ondan sürekli yanılıyorlar,

burada eşcinsellik, ateizm, pkk övülmesi nin önüne geçilmesi gerekiyor artık.
  • ne mutludur ki o gençlere doğru yolu bulmuşlar.
  • yalanlara o kadar inanmışlar ki bu haberle bile dalga geçiyorlar.

gayet doğru bir haberdir. sen çocukları ve gençleri karanlık geleceğe doğru götürürken bir de üzerine allah, kitap diye bağırırsan kimseyi dindar olmaya yönlendiremezsin. aksine soğutursun.

nasıl mı?
  • valla 21 yaşındayım. üç yaşımdan beri iktidar aynı. bu yobazların sayesinde felsefeye yöneldim. aydınlandım. 13 yaşından beri deistim.
    teşekkür ederim siyasal islamcılar.
    beni siz var ettiniz.

edit: bana kuran oku şu duayı oku falan yazmışlar. ben bunları küçük yaşlardan beri araştırıyorum. sizin dininizi sizden iyi biliyorumdur muhtemelen. arapça bi şeyler okuyup ağlamaya devam. aman bakmayın türkçesine :d

11 ay alkol içip 1 ay oruç tuttuğunuz ramazanınız da mübarek olsun :)

edit2: ilk defa linç yiyorum bu gurur hepimizin arkadaşlar.
    cidden araştırıp mantığına yatırıp inanan arkadaşlarla saygı çerçevesinde konuşup, tartışabiliriz.
    ama adam gelip bana seni kim yarattı anneni babanı kim yarattı diye soru soruyor. sonra neden küfür ettim. acaba neden?

edit3: anneme babama küfür eden hadsizler de var. hepiniz cennetliksiniz arkadaşlar. işte gerçek islam bu. inanmayanlara küfür etmek (!)

yok mu zülfikarla kellemi alacak delikanlı :d

edit 4: @seyh bati bati seyh annemi ve beni sikecekmiş. babam da kameraya çekecekmiş. böyle fantastik hayalleri var. normalde ifşalamam ama mesaj atıp atıp, mesaj kutusunu kapatıyor. yazık.

edit5: lan ne sövdünüz ne anam ne bacım kaldı :d neyse oruçlarınız gitti hacılar haberiniz olsun, benim için günaha girmeye değer miydi he allah sormaz mı 'bunun için mi bozdun orucunu' diye. bence sorar. bari aç kalmayın yiyin için yiğitlerim nasılsa gitti orucunuz. afiyet olsun, seviyorum sizi.

edit6 : ben hiçbirinize gelip müslümansınız diye ananızı sikeyim yazmadım amk. bu hangi dinin ayini buradan anama küfredenlerin ben de topluca anasına küfür ediyorum. bayram öncesi iyi temizlik oldu.

eşek gibi öğreneceksiniz lan saygı duymayı!

türkiye cumhuriyeti islam ülkesi değildir. kimse müslüman olmak zorunda değil.
    türkiye cumhuriyeti laiktir ve laik kalacaktır!
    kudurun çomarlar.

zorunlu edit: siz çok güzel insanlarsınız gerçekten. o kadar güzel mesajlar aldım ki :)
    kimi abla demiş kimi kardeşim demiş. dertleştik, konuştuk. benimle aynı dönemlerden geçmiş veya geçme aşamasında olan ne kadar insan varmış. telefonu elimden düşüremedim bugün. hepinize teşekkür ederim.
    bilimin ışığında güzel ve sağlıklı bir gelecek diliyorum hepinize.
    saygılar :)
  • insanların olduğu gibi toplumların da kaderi vardır. türk halkı dini yerine nefsini seçti. sonuçlarına da katlanacağız. allah'ın hakkımızda hem bu dünyada, hem ahirette yazdığı yazı neyse ona razı olacağız. herkes önce kendi aile efradını ateşten korumakla mükellef. sonra yapacağı şey allah'ın dinini hayatı boyunca her şeyden ve her şarttan üstün tutmak. işte bu, sınav bu, ödev bu. bunu yapan kurtuldu, gerisi kibriyle birlikte cehennemin dibini boylayacak.

sanmayın ki dine sırt çevirmenin en büyük sebepleri internetin gelişmesi ya da bilgiye kolay ulaşma, sadece şeytanın cephesi genişledi, askerlerinin sayısı arttı ve enstrümanları çeşitlendi. inanmayan nasipsizler hep vardı ve hep olacak. bunun tam olarak modern zamanlarla ilgisi yok.

elbet bu gençler de zamanı gelince öğrenecek, zira zaman ve hayat ne isyankarları, ne cahilleri, ne kibirlileri zımpara gibi yıprattı, çekiç gibi ezdi. onlar da zaman geçtikçe ve cehaletleri azaldıkça öğrenecekler, vicdanlarının sesini dinleyecekler, her şeye muhalif kalpleri yatışacak, hayat tecrübesi ve islam'ın işaretleri ile akılları başlarına gelecek, gözleri açılacak ve kalpleri yumuşayacak.

şimdi bu güruha bugün ne deseniz boş. nefisleri coşmuş, şeytanın oyuncakları ile sarhoş olmuş, kendisini çok akıllı ve çok bilgili sanan, iki kitap okumayla evrenin sırlarını çözdüğüne inanan, sorguluyorum sanarak zamanın kölesi olan bir güruh bu. kızmıyorum acıyorum. çünkü bilmiyorlar, hissetmiyorlar, beyinleri var ama kalpleri yok. boş, bomboş robot gibi bir hayatları var ve aslında hayattan, insanlardan ve her şeyden korkuyorlar. bakmayın hava atar gibi ateistim deistim dediklerine, ölüm anı, ölüm sonrası ve allah hakkında sürekli şüphedeler ve sürekli olarak korkuyorlar ve devasa bir endişe ve huzursuzluk içindeler. alkole ve anti depresanlara sığınmaları bundan. bunalımları, huzursuzlukları ve mutsuzlukları bundan.

bilirim bu duyguyu, yakar bitirir tüketir insanı. ben neyim, kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, ya ailem? ya sevdiklerim? ya sahip olduğum dünyevi şeyler? ne zaman bitecek bunlar? ben ne zaman öleceğim? köpeğim, kedim, kardeşim, annem, babam, sevgilim? kim kimden önce ayrılacak bu dünyadan? ne olacak bana, onlara? nereye gideceğiz? karanlık? hiçlik? yokluk? ama ben yok olmak istemiyorum. sonsuza kadar karanlıkta kalmak istemiyorum. sevdiklerim? onlar nerede? onlar da mı yok oldu? onlar da mı karanlıklarda kalacak sonsuza kadar? ne olacak?

kalpleri sürekli bu sorularla kavruluyor ancak onlar içlerine atarak, unutmaya çalışarak bir hayat yaşamaya çalışıyor. bu sorular ölene kadar bitmeyecek. insan, hakikatı aramak ve yaşamak üzere yaratılmıştır. ister evrim de kaç, ister tesadüf de kaç, yalnızca kaçarsın, başka hiç bir şey yapamazsın.

allah hidayete erenlerden eylesin.
  • yanlıştır. sırtını döneni bıçaklanmak veya sikilmek gibi nahoş sonlar beklediği için gençler genelde dini karşısına almayı tercih ediyorlar.*
  • dinlerin uydurma olduğunu anlamak çok basittir. eğer ki içinde doğruya ulaşma, kuşkuculuk ,hakikate ulaşma iç güdüsü varsa daha çok basit gelecektir.
    diyanet, tarikatlar, dinci iktidarlar vs.vs. bu gibi oluşumlar yüz yıllardır islam dininin tanrıdan gelme olduğunu kuran ın tanrı sözü olduğunu millete yutturmaya çalışmıştır ve başarılı da olmuşlardır. fakat artık bunun önüne geçemeyecekler. bilimsel araştırmalar da göstermiştir ki semavi dinlerin hepsi ortadoğu din geleneklerinin bir sonucudur ve hepsinin kaynağı sümerlerdir.
  • insanlar dine manevi ve vicdani bağımlılık duyduğu, çocukluklarından beri empozeye maruz kaldıkları için objektif bir şekilde sorgulayamıyorlar, korkuyorlar.
    ya da çoğu inanç sahibinin dinini bile bilmemesi durumu mevcut.
    her dini inanç sahibi topluluğa baktığımızda herkeste dinine manevi bağımlılık, saygı, vicdan durumları mevcut.
    umarım insanlar sorgular, yönetilmelerine ve susmayı öğreten kurallara inanmaz, kendilerini savunabilirler.