• 5 vakit namaz kılan, orucunu eksiksiz tutan arkadaşlarımdan gördüğüm gerçek.

gerçekte din'de dahil sorgulayan bir kişiyim ve kimsenin inancını sorgulayacak değilim. ortada o kadar çöl zihniyeti varken insanların dine küsmesi çok doğal.
  • dindar yetiştirelim derken baskı ve şiddetle teker teker inançsızlaşan yeni nesil.
    (bkz: islam hoşgörü dinidir.) herkesi hoşgörün ve bunu hatırlayın.
  • gençler dine sırt çevirmiyor.

gençler dini kullanana, çıkarlarına alet edene, kutsaldan prim sağlayana, dilinden "allah-kitap" düşürmeyip haramdan kafasını kaldırmayana, "hiç olmazsa alnı secdeye değiyor" argümanıyla memleketin başına bela edilenlere, inanç ile kandırılmaya, haksızlığa, yolsuzluğa, hırsızlığa sırt çeviriyor.

bunun yan etkisi olarak; bu adamları görüp, suçu dinde zannedip dinden uzaklaşanlar da çıkıyor aralarından.

kısmen yanlış tespit.
  • doğrudur
    20'lik bir delikanlı olarak birkaç senedir ateistim. çevremde gördüğüm kadarıyla z kuşağında inançlara dair eleştiriler var, sorguluyorlar.

yalnız, debedeki entry benim dikkatimi çekti. arkadaş, iktidar yüzünden ateist olduğunu iddia ediyor. evet, bu kısmen doğru olabilir ancak temel sebep şu:

internetin her eve girmesi, biz gençlerin bilgiye kolay ulaşması.

mesela ben efe aydal 'ı, celal şengör 'ü, evrim ağacı 'nı internette tanıdım. bu adamlar düşüncelerimi etkiledi. şimdi diyeceksiniz ki "internette, islam hakkında bilgi veren kanallar da var" evet var, ancak adam "pilot kalem" ile ateizmi çökerttiğini iddia ediyor. bilgi birikimleri yok. tek yaptıkları ezbere konuşmak. bu yüzden o kadar da etkili değiller.
    ben önümüzdeki yüz yılda dinlerin ciddi darbe alacağını düşünüyorum. bin küsür senelik dogmalarla artık devlet yönetilmez, yargı yapılmaz, ahlak belirlenmez. belki o zaman için çok mantıklıydı ancak şu an değil. bilim sürekli ilerliyor, ahlak anlayışı değişiyor dinamik, değişebilir, kendini yenileyebilir olmayan herhangi bir şey yok olmaya mahkum artık.
  • bok yiyen adamı takip edenlerin hak verdiği durum. herkes layığını buluyor şu hayatta.
  • hangi dine dedirtir.
  • bir topluma herhangi bir konuda baskı yaparsan insanlar ona sırt çevirir. korkudan bağıra bağıra söyleyemese hatta ve hatta sözüm ona yapılan o baskıya hak veriyormuş gibi gözükse de bu durum hep böyle olmuştur. sen saçma sapan, ihtiyaç var yok bakmadan her yeri imam hatip okulları ile doldurup insanları baskı altına alırsan, insanların da bundan kaçması kadar doğal bir şey olamaz.
  • ...yaş 60'a geldiğinde ise camiden çıkmıyorlar.

şeklinde devam etmesi gereken araştırma.
  • yazar önümüzdeki 100 yıldan bahsetmiş ama sadece son 4 senede ateizm %32 artmış durumda... yani kısacası bırak bu süreyi 5/10 sene içinde dinlerin biteceği açık ve nettir.
  • bu işin ana sebebi çoğu kişinin dediği gibi akp veya tayyip değil. internet sayesinde insanlar 9.sınıfta din kültürü öğretmeninin dalga geçtiği ateistlerin çok ilginç sıradışı filozoflar ve bilim insanlarından oluştuğunu öğreniyor. evrim teorisi belgeselleri izliyor ve makaleleri okuyor. mesela 2014 gibi youtube ülkemizde şuan olduğu kadar yaygın değilken telif hakları nedeniyla silinen insanın evrimi isimli bir fransız belgeselinin 1 milyon görüntülenme yaptığını biliyorum. 2014 için çok çok büyük bir sayıydı. benzer şekilde şeytanın tarihi isimli bir belgesel felis agnosticus kanalında (telif nedeniyle artık sadece vimeo'da ) 1 milyon izlenmeyi aşmıştı. gençlerin bir kısmı da islam tarihi hakkında meb tarih öğretmenleri ve meb din kültürü öğretmenlerinin asla söylemediği gerçekleri de internet sayesinde öğrenince kendilerini kandırılmış hissederek daha çok sorgulamaya başlıyor.
hesabın var mı? giriş yap