şükela:  tümü | bugün
  • uefa kupasında ilerlemesinde önemli pay sahiplerinden biri de sanırım as kalecilerinin sakatlanması sonucu kaleyi devralan damir botonjic di. pek kaleci tipi olmadığı gözlenen bu kaleci özellikle blackburn deplasmanında panter kesilmişti. yine valencia maçını da uzatmaya taşıyan faktörlerin başındaydı.

ayrıca gençlerbirliği'nin bahsi geçen sezonda şampiyonlar ligi yerine uefa'ya katılması ise o zamanların yazılı olmayan kanunlarına dayanır. son 3-4 haftaya şampiyonluk ihtimali olan bir takım olarak girmişlerdi ama bir şeyler olmuştu işte... sonrasında o sezon avrupa'da en başarılı takımımız oluvermişti.
  • gençlerbirliği'nin parmayı elediği maçta oynayan futbolculardan bazıları: gilardino, mateo ferrari(ki kendi kalesine gol atmış ve maça kaptan olarak çıkmış), frey.
  • ikinci valencia maçında, uzatmalarda 2. gol de geldikten sonra skoko nun kaçırdıgı bir gol vardı. yüz yaşıma gelsem unutamam.nolurdu sanki gol olsa, gençlerbirligi valencia yı elese.kupa istemedikki be bilader bi sükse yapıp geri döncektik.

bu arada gençlerbirligi taraftarı degilim.o kupanın tek sahibi biziz akıllı olun.
  • (bkz: gençlerbirliği 3-0 parma) ve (bkz: gençlerbirliği 1-0 valencia) maçlarını ankara 19 mayıs stadında yerinde canlı izlediğim sezondur.

gençlerbirliği taraftarının sayısı az olduğundan iç saha maçlarına ankaragücü hatta bursaspor (teksas) taraftarının bursadan otobüslerle desteğe geldiğini hatırlıyorum. ama gelmemiş olsalar bile ankaradaki üniversite öğrencileri memleket takımı atkılarıyla stadı dolduruyorlardı. valencia maçı şölen gibiyidi her renkten takımdan kaşkol görmek mümkündü trabzonspor, ankaragücü , karşıyaka , fenerbahçe, galatasaray, ....

ben ise maça girerken 5 tl ye bir adet gençlerbirliği atkısı satın almıştım.
    (bkz: filip daems) ve (bkz: souleymane youla) nın rakip defanslara korku dolu anlar yaşattıkları sezondu. phillip deams türkiyeye transfer olurken belki de galatasaraydan başka başarılı takımı olmayan futbolu zayıf oryantal bir ülkeye transfer oldum diye düşünmüştür kim bilir...

ama 4 .turda o dönemin aymarlı valenciasına galibiyet golü atmak ona nasip olmuştur. transfer olurken sen 4. turda valenciaya galibiyet golü atacaksın deselerdi adam gülerdi...
  • gençlerbirliği oftaşlı arkadaşlardan dinleyince, insanı çok güldüren sezondur.

valencia ile oynanacak rövanş maçı için ispanya'ya gidecek kadroda epey bir eksik vardır. aynı zamanda gençlerbiriği futbolcusu gözüken oftaş'tan 2-3 genç, bu maç için kadroya alınır. bu gençlerden biri de yakın arkadaşımdır. (prosedürü tam bilmiyorum, oftaş 3. ligdeydi o zaman ve gençlerbirliği'nin a2 takımı olarak gözüküyordu)

maçtan sonra ayala, navarro, carboni, angulo, albelda gibi futbolcuların formalarını alan, onlarla resimler çektiren, akşam valencia başkanının misafiri olarak kulüpçe yemeğe giden arkadaş; dönüşte esenboğa'ya oradan da kulüp otobüsüyle beştepe cav cav tesislerine gelir.

''ulan 5-6 saat önce valencia başkanı ile yemek yiyordum, albelda, ayala falan masada; şimdi beştepe'den minibüse bindim 2 lira para verdim para üstünü kovalıyorum amk.''

(gerçektir)

1 yıl sonra edit'i:

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/263041.asp maç tarihi 25 mart 2004'müş, neredeyse 10 sene olacak. gençler gümüş golle yenilmişti, yine de helal olsun. valencia'nın kadro kalitesine dikkat.

bu arada valencia tribününden bir atmosfer ile ilgili birtakım resimler, hani buralara nerelerden geldiği açısından:
    http://www.flickr.com/…0/1717606163/in/photostream/
  • bu sezonu çok net hatırlıyorum. ankaraya üniversite okumaya gittiğim ilk seneydi. ve gençlerin ankarada valenciayı philip daems'in penaltısı ile 1-0 yendiği maçta 3 kankamla beraber stadta kale arkası tribünündeydim.

şimşekler tezahüratı ve meksika dalgası ile desteklemiştik gençleri.

kale arkası tribünü olimpiyat pisti nedeniyle şükrü saracoğlu ve inönüye nazaran daha uzak kalıyor sahaya. tribünden seçebildiğim valencialılarmista, roberto ayala ve platin rengi saçlarıyla santiago canizaresti. hatta bir canizares hayranı olduğum için baya heyecanlanmıştım görünce. o zamanlar canizaresin milli takımın ve valencianın 1. kalecisi olduğu en formda dönemleriydi. bir de şunu hatırlıyorum, o maçtan önce canizares elini kesmişti ve o nedenle maçta yedek kulübesindeydi, yerine de andrés palop geçmişti. ancak 2.maçta kaledeki yerini almış ve harikalar yaratmıştı.

bir de hatırladığım okuldan direk stada gitmiştik, elimizde eldiven yoktu , çok üşümüştük. stad çıkışı kerane tatlısı yemiştik ısınmak için.

bu da ankara 19 mayıs stadına ilk ve son gidişim olmuştu.

ne yazıkki deplasmanda çok da güzel mücadele etmesine rağmen uzatmada vicentenin golüyle elenmiştik. hatta maç yine ispanyanın yerel saati nedeniyle gecenin bir köründeydi, ve ben ankaradan gece otobüsüyle memleketime döerken cep telefonuma gelen gol mesajıyla kahrolmuştum. keşke bu turu da geşebilseydi gençler, en azından neler olabilieceğini merak ediyordum, bi görebilseydik.

o sezon takımda souleymane youla, ali tandoğan, damir botonjic,filip daems gerçekten çok iyiydiler. ancak tam bir takım oyunu hikayesiydi bu, bireysel yeteneklerin değil.
  • gençlerbirliği, malatyaspor, denizlispor ve sakaryaspor'un uefa kupası'nda mücadele ettiği efsane sezonlardan biridir.
  • denizlispor'un uefa kupası'ndaki efsane sezonu'ndaki gibi eleyen takımın o sezon uefa'yı, teknik direktörün ise ertesi sezon şampiyonlar ligi'ni kazandığı sezon.
  • bu sene fenerbahçe nin de katıldıgı efsane sezonlar listesinin en başarılı olanı