şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önce: az sonra aşağıda ne türlü aşağılamalarla, küçümselerle karşılaştığımızı okuyacaksınız. bu ülkenin gençlerinin inançları işte böyle zedeleniyor. "sen hiç bir şey yapamazsın" inanmamızı istedikleri şey bu. böyle çerçevelerle geleneksel dedikleri köhne siyaseti sürdürmek istiyorlar.

  bu ülkenin gençleri olarak siyasetin kirliliğinden bıktık.
  kimlik siyasetinden bıktık.
  etnik kimlikleri öne çıkartan, mezhepleri öne çıkartan siyasetçilerden bıktık.
  kamplaşmadan bıktık.
  siyasette egemen olan nefret dilinden bıktık.
  kaynaklarımızın kötü kullanılmasından bıktık.
  medya ile siyaset arasındaki kirli ittifaktan bıktık.
  bizler hangi tarihten gelirsek gelelim yaşadığımız ülkenin ortak iyisi üzerine düşünüyoruz.

  neden geçmişin günahlarını sırtında taşıyan muhafazakar siyasetçilerle, koltuklarını korumak için her şeyi yapan siyasetçilerle hareket etmek zorundayız, neden siyaseti para için yapan, rüşvetten, komisyondan, ihale almaktan başka bir amacı olmayan siyasetçilere oy vermek zorundayız?

  neden babalarımızın ürettiği sorunları sırtımızda taşımak zorundayız?

  neden küresel sermaye gruplarının bizim için uygun buldukları yeni yönetici adaylarını kabullenmek zorundayız?
  neden işaret ettikleri kişiyi desteklemek zorundayız?

  mevcut siyasi partilerin hiçbirisi çözüm üretmiyor. üretemiyor değil. üretmiyor. çünkü varlıkları bu çözümsüzlüğe bağlı.
  kurdukları retorikler ile birbirlerini besliyorlar. pastayı aralarında paylaşıyorlar.

  yeni bir adım atmalıyız. ve bu işi kendi aramızda halletmeliyiz. kurtarıcı beklemenin anlamı yok. gelecek bizim, geleceğimize bizler karar vermeliyiz.

  bireysel olarak kurtulmaya çalışırken, hep beraber batıyoruz.
  ne zaman çağı okuyamayan, eski düşmanlıklarla bizleri dar gömleklere hapseden, düşmanlığa hapseden siyasetçileri geride bırakacağız?
  ne zaman "yeni bir adım" atacağız?
 • siyaset, para ve/veya mevki olmadan yapılabilen bir şey olmadığı için sonuç alınmayacak harekettir. bunun yanında baro seçimlerinde bile başkan adayları genç ve toy olmakla itham edilirken ülkeyi gençlerin yönetmesini halkın desteklemesi mümkün değildir. büyüsün de öyle gelsin derler.
 • deterjan kapsülü yeme hareketi ile arabadan inip dans etme hareketi benzeri muhteşem bir toplumsal hareket bekliyorum açıkçası. umudumuz(!) bu gençlik!
 • twitter'dan başlatılacak, elektrikler kesilince bitecektir
 • (bkz: yazarlar altı yaşında olsa açılacak başlıklar)

  tamam ama hava kararmadan evde olun.
 • kamuoyunun sosyal medyada şekillendiği bir dünyada, ağların siyaseti şekillendiği bir dünyada internet küçümsenerek yadsınan hareket.
 • en azından bugün için yok öyle bir hareket. gençleri ya da toplumları harekete geçirmek için bir enerji birikimi gerekir ve malesef bırakın birikimi en ufak bir enerji emaresi bile gözükmemekte toplumumuz için. o hareketi oluşturmak için ya gençlerin milli bir medeniyet bilinciyle yetişmesi ve eğitilmesi ya da büyük bir sosyal kırılım yaşanılması gerekir. şuan için ikisi de malesef ufukta gözükmemekte.

  bilgisayar başında neticelerini kaldırıp hareket ettirmekten aciz bu gençlikle toplumsal bir hareket tahayyül etmek kuru avuntudan öteye geçmez dostlar.
 • bu günlerde siyaset adına düşündüğüm tek şey bu. hangi siyasetten olursa olsun maalesef yetiskin heteroseksuel erkeklerin bizim adimiza verdiği kararlarin boyundurugunda ezilip kaliyoruz. aldiklari bu kararlari da en cok çocukları ve "karıları" adina en iyisi olmakla kutsuyor bizi akilsiz ve iradesine sahip olamayan evcil hayvanlari olarak goruyorlar. gencler olarak -ozellikle genç kadınlar- bu gune kadar eriskin heteroseksuel erkeklerin elinde olan bu karar mekanizmasini elimize almak icin kendi ailemizden baslayarak mucadeleye girmemiz gerekiyor. gelecek bizimse günü kurtarmaya calisanlarin gelip gecici cozumlerine alkış tutmak zorunda degiliz. ben asla iyi partiye oy vermeyecek biri olarak meral aksenerin okulda ve is hayatinda esit temsilden yoksun multeciler icin soyledigi "bu günün multeci cocuklari mecburi olarak yarinin kriminal kitlesi olacak" sozune katiliyor ve o kadar rahatsiz oluyorum ki. bu gun bana ideolojik ve ekonomik cikarlari icin mevcut iktidari ve sistemi dayatanlar yarin hayatta olmayacak fakat ben yetiskinlik donemimde sokaklarinda suc orani cok daha yukselmis bir ulkede yasayacagim.
  ya da devlet bahceli askida ekmek projesiyle ulkucu genclerin ne kadarina gelecek vadedebiliyor. tamam ben sağcı olmayan birisiyim lakin universitede sinifimda ulkucu-muhafazakar cogunlukla okudum ve bitirdim. bu çoğunluk yuzde elliden biraz fala bir cogunluk değil, yuzde dosandan daha fazla bir cogunluk. bu gun ben sinif arkadaslarimla birlikte ogretmen oldum. hep beraber haketmedigimiz kosullarda yasiyoruz. hicbir arkadasim gundelik hayatini daha iyi bir yere getirecek bir partiye oy vermiyor. çünkü yok oyle bir milliyetci-muhafazakar parti.
  ayrıca seyahat etmenin kolaylastigi bir devirde ozellikle solda konumlanan genclerin olmadi baska bir ulkeye giderim laflarini cok duyuyorum. acikcasi onlari anlayisla karsilamaktan baska carem yok çünkü burasi esnafin dayak atip ali ismail kormazi öldürdüğü, üç cocuktan ikisinin cinsel saldiriya ugradigi,alaaddin cakicinin herkesi tehdit edebildigi bir ulke. ama malesef artık ic savas ciktiginda yahut acı veren tedbirler alinmadan gundelik hayata donulemeyecek bir ulke haline geldigimizde ne bu ulkeden cikmak kolay olacak ne de bir baska ulke tarafindan kabullenilmek kolay olacak. yogun bir sekilde avrupaya gittiginizde bu gün suriyelilerin turkiye halkindan gordugu cirkinlikleri goreceksiniz. farkinda degilsiniz ama günlük on bes liraya terzilik yapan suriyeli doktorlar var,yirmi liraya fuhus yapan avukat suriyeliler var turkiyede.
  bir sey yapmasaniz bile otekilestirmeyi ve baskiyi kabullenmeyin ve sahiplenmeyin..
  .
  en son da chp. eksi sozluk chp'li, mustafa kemal'in askeri olan genclerin yogunlukta olduğu bir yer. masallah mangalda kül birakmiyorlar. birakmasinlar da. herkes bulundugu yereldeki chp orgutlerine gitsin. desin ki atamin bana biraktigi en buyuk miraslardan ve son kalan miraslardan birisi olan chp 'ye kendi sozumu soylemeye cumhuriyeti ataturk ilke ve inkilaplari uzerine tekrar oturtmaya geldim. siz bu orguttekiler kimsiniz, neden burdasiniz, ne yaptiniz, yapacaksiniz? baslasinlar beraber tartismaya fikir uretmeye. bi baksinlar o orguttekiler kendilerine alan aciyor mu. kac yasindalar ortalama, cinsiyet yoğunluğu ne yönde, amaclari sadece laik hukuk devleti turkiyeyi korumak ve gelistirmek mi? ya da gercekten uzun bazi seyleri dogru mu soyluyor.mesela statukoculuk gibi. bi bakin bakalim halk orada mi. halk o yonetimde olmadigi icin mi chp iktidar olamiyor. ha bunlar yoksa cok güzel harika. orada olun. gelistirin . gencleri gorelim gecleri.
 • böyle bir hareketin somutlaşmasını çok arzulardım ama böyle bir şey olsa bile yukarıdaki gibi kendini komik zanneden bir ton inançsız andaval içinde yaşıyoruz gerçeğini aklından çıkarmayacak kişilerin önderliğinde olabileceğini düşünmekteyim.