şükela:  tümü | bugün
 • muhafazakarlaştıkları iddiasıyla tezattır. bir taraftan dinimiz, düzenimiz, ailemiz, değerlerimiz diyorlar; bir taraftan yurtdışına (tabii ki gavur ülkelerine) topuklama hesabına giriyorlar. demek ki muhafazakarlık ya da başka bir kollektif irade yalan. gençlerin muhafazar sanılması akp'nin iktidar olmasından. yarın chp'nin gelmesine karar verilsin; hoop herkes chp'li. çünkü insanlar ideolojinin değil, kendi götlerini kurtarmanın peşinde. çünkü bu ülkede kökleşen tek şey, bireycilik, gemisini kurtaran kaptan'cılık oldu. yani özalizm kazandı.
 • siktirsin gitsinler afedersin zihniyetinin doğal tezahürüdür.
 • (bkz: usmle)
 • minimum 2027'ye kadar bu iktidar tarafından yönetilip, hayatının baharında askere gidip, elin teröristi tarafından öldürülüp, iki günlük yas sonrası -ailesi dışında- unutulmak istemeyen gençlerin düşüncesidir.

  böyle bir düşüncesi olana siktir çekmek nasıl bir akla hizmettir gerçekten anlamıyorum. ben gidebilirim arkadaşım sana mı batıyor bu? imkanım olabilir; imkanımın olması suç değil. başka insanlara da imkan yaratıyor olabilirim veya sikeyim, yaratmıyor da olabilirim. sen bunları bilmeyerek nasıl bana siktir çekebilirsin? demek ki içinde bir şey var söyleyemediğin canını acıtan.

  burada üniversite oku -ki yurtdışındaki üniversite eğitimine göre ülkemiz emin ol sürünüyor-, askere git-gel 30 yaşına geliyorsun lan zaten. ne öğreniyorsun oğlum sen üniversitede? çok mu bir şey katıyor bu memleketteki bazı belli başlı üniversiteler dışındaki diğer üniversiteler? sen okurken kattığını sanıyor olabilirsin ama bak sana yemin ediyorum iş hayatına atıldığın zaman bir bok bilmediğini anlayıp harcadığın onca seneye, uğraştığın o kadar sınava, yolsuzluğa, orospu çocuklarına lanet edeceksin.

  bak güzel kardeşim benim bahsettiğim yurtdışına hayranlık değil. ülkene ihanet de değil. sen bunları böyle anlayacaksın ama değil. belirli bir çevrenin etrafında dönen bir ülkede ben gençliğimi yaşamak, yarım yamalak kendimi geliştirmek istemiyorum. geliştirmek mümkün değil zaten.
  o yüzden istediğim adam gibi bir eğitim alıp, kendimi tam anlamıyla geliştirip, tam donanımlı bir biçimde iş hayatına girmek, hayata atılmak. ondan sonra orada çalışma veya yaşama fırsatın olursa kalırsın, ya da türkiye'ye dönüp bu şerefsizlerin sıçıp batırdıklarını düzene sokmaya çalışırsın. orası sana kalmış.

  ama sen bana sadece yurtdışına gitmek istiyorum, veya senin sik sok tabirinle "kaçmak" istiyorum diye, siktir çekemezsin. çünkü emin ol ben yurtdışına "kaçıp" adam gibi adam olduğumda bu memlekete senden fazla yararım olacak.

  haydi şimdi; sen siktir git.

  edit:imla.
 • homeless olurmuş da, pompacılık yaparmış da teyteytey. burada bana pompalayacaklarına gider abd'de pompacılık yaparım diyen gencin bakışıdır. keşke gitmek isteyen herkes gidebilse beğenmezse döner zaten.
 • lise yıllarında inkılap dersimize giren hoca sayesinde yaşadığım vahim durum.

  bahsi geçen hoca her pazartesi ilk iki ders gelir sürekli ülkedeki problemlerden söz ederdi. yok şu kadar işsiz var ve birşey yapılmıyor, yok başa gelen siyasiler sadece kendileri için rant alanları yaratıp gidiyor, yok bu ülkedeki okumamış nüfus fazla, ne olacak bu memleketin hali, yok avrupada böyle değil falan filan diye anlatır anlatır ders bitince de giderdi. evet sadece giderdi. ortaya bir çözüm önerisi atmaz, sadece sorunları döker giderdi. belki düşünmemiz için yapmıştır ama her düşündüğümde ;

  "yok lan olmaz bu memleketten birşey" sonucuna varmışımdır. ve bu düşünme seansları da öyle 10-15 dakikalık değil, saatleri buluyordu. kadın ruh sağlığımla oynadı resmen.

  bir süre sonra her pazartesi ikinci dersten sonra yurtdışına gidip orada yaşamayı düşünüyordum. hayır yani ben anlamıyorum ki arkadaşım, ne hakkın var senin bana bunları yaşatmaya. söylediklerinin hepsinin de var olduğunu bilmek ayrıca koyuyordu zaten, çözüm önerisi olmaması da bir başka koyuyordu.

  ancak her ne kadar şikayet ediyor gibi görünsem de görüşlerim hiç değişmedi. aslında hocaya içten içe teşekkür ediyorum bazı şeylere uyanmamı sağladığı için. adam kayırmaları, fakir halkın durumunu, siyasilerin yaptığı rant hesaplarını, eğitim sistemini, fakirin sırtından geçinen zenginleri, birilerinin kıçını yalamadığı için yerinde sayan nitelikli insanları, sırf mevki veya para sahibi diye baş tacı edilen içi boş insanları, bu sorunlar üzerine hiç düşünmeyip sadece günlük olaylar hakkında düşünen boş gençliği gördükçe midem bulanıyor. ve ne yazık ki ben de aynı o hoca gibi bir çözüm önerisi bulamıyorum.

  aslında bir çözüm yolu var ama o da çok zor olduğu için görmezden gelmek zorundayım, o da zihniyetlerin değişmesi.

  yalnız bu kadar bencil bir toplumda bunun değişmesi de ne yazık ki imkansız.
 • yok az gelişmiş ülke yok kapitalizm bondageı diye burada yaşamasının veya eğitim görmesinin zorunlu olmadığının farkında olan gençlerin içinde bulunduğu durumdur.

  yurtdışında yaşamış ve sürekli gidip-gelen bir insan olarak, bilmeden ve yaşamadan yorum yapan gençlere seslenmek isterim ki; sen "doğru" biriysen gayet mutlu bir hayat yaşayabilirsin oralarda. sen burada iş veren, vergilerini ödeyen ama "onların" siyasi düşüncelerine katılmadığın için paran dahi olsa huzursuz ve mutsuz bir hayat yaşayacağına gidip orada gayet mutlu bir biçimde yaşayabilirsin.

  bak güzelim, orada yaşamak kolay vs. demeye getirmiyorum olayı. hiç bir şey toz pembe değil, hiç bir yerde. sadece orada kendini kanıtlama şansın var, yükselme şansın var. insan muamelesi görme şansın var. tabii almanya'daki türkler gibi yaşamazsan. asimile olursan demiyorum ama ayak uydurman lazım. bunları anlamayacaksın çok iyi biliyorum ama napalım işte, belki biri okur da anlar anasını satayım.

  ben "kaçmak" istiyorum.

  "sen" otur oturduğun yerde..
 • (bkz: count me in)
 • bir defada geleceğin hayatta gençlik yıllarını baskılar altında yaşamaktansa rahat yaşamayı isteyen insanlara siktir git diyen organizmalar da varmış.vay anasını
 • her haber bülteninden sonra içimden gelen bu oluyor.ayrıca ülkemizde yapılan her ösym sınavından sonra da. mesele sadece ekonomik değil,onca yıl okuduktan sonra istediğini yapamamak daha kötüsü.yani mesleğinle ilgili kendini geliştirmek istiyorsun ama bu ülkemizde çok zor. adam gibi olanak yok pek çok şey için,ne yazık ki... gereksiz insanlar yüzünden gereksiz bir ülke olmak biz de istemeyiz tabi ama bu ülkede siyasi görüşüne uymadığın insanlar yüzünden hayat çekilmez oluyor fikrimce.