şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ali fuat basgil kitabi. birkac dile de cevrildigini hatirliyorum.
  "auf eine wört die junge leute" olabilir hatta almancasi.

  (duzeltme icin daha'ya tesekkurler)
 • milli eğitim bakanlığı'nın 100 temel eser arasına dahil ettiği ali fuat başgil eseri.

  http://www.meb.gov.tr/…00temeleser/100temeleser.htm

  bir dönem bilim ve teknik dergisinde tefrika halinde yayınlanmıştı.
 • prof. ali fuad başgil'in kitabı.

  kitabın arka kapağından bir cümle;
  öyle zannediyorum ki gençlerimizin bir çoğunun usanıp bezmesinin, cesaretinin kırılıp ruhi perişanlığa düşmesinin sebeblerinden biri ve belki başlıcası yol göstericiden mahrum oluşlarıdır.
 • ordinaryüs profesör ali fuat başgil'in gençlere adeta bir baba gibi tavsiyelerde bulunduğu kitap. ''gerek kendi şahsın, gerek aziz ailen, büyük milletin ve cihanşümul insanlık için hayırlı ve faydalı bir surette yetişip muvaffak olmanın en esaslı şartlarını göstermeye başlıyorum'' diyor ve sıralıyor. ''aman ha'' diyor, ''tembellik etmeyin, kötü arkadaşlıklar edinmeyin. bunlar muvaffakiyetin baş düşmanlarıdır.kötü huylar edinmeyin. verimli çalışın.'' falan.

  kitabın dili o kadar samimi ki, sanki her an ali fuad başgil kitap sayfalarından fırlayacak ve karşısındaki gençlerin başlarını okşayarak ''he mi evladım? hadi bakalım, allah zihin açıklığı versin'' diyecek.

  bir de o kadar mütevazi ki, kitabının başında gençlere yok göstereceğini düşündüğü birkaç yerli ve yabancı eser sıraladıktan sonra ''itiraf edeyim ki bu kitap, yukarıda sıraladığım eserler gibi bir ihtisas kitabı değildir. sadece fikri çalışma atölyesinin genç ve tecrübesiz çırakları için faydalı olabilecek bir rehberdir.''

  ali fuat başgil, gençliğinde bir papaz'ın kendisine tavsiye ettiği kitaptan çok etkilenmiş, ''keşke bu kitabı 18-19 yaşlarında okuyabilseydim'' demiş. bundan yola çıkarak, o dönemde türkiye'de gençlere hedeflerine ulaşmada ışık tutacak, onlara verimli çalışmanın yollarını gösterecek bir kitabın eksikliğini hissedip tecrübelerini ve tavsiyelerini yazmış.

  kitap o kadar çok tutmuş ki ali fuad başgil 1960 yılında, 3.baskının önsözüne şunları yazmış: ''bu eserciğin ikinci baskısı üzerinden henüz beş ay bile geçmeden nüshası kalmadı. hergün artan talep karşısında yeniden gözden geçirmeye vakit bulamadan üçüncü baskısını veriyoruz. bahtiyarız çünkü pek küçük olmasına rağmen ,eserimiz istenip aranmaktadır. bir müellif için bundan büyük bahtiyarlık olamaz.'' kitap öyle muazzam bir başyapıt değil. zaten öyle bir iddiası da yok. sadece bir baba nasihatı gibi. iyiniyetli, samimi, babacan, naif.

  http://birazkitap.blogspot.com/…clerle-basbasa.html
 • "çalış, genç arkadaşım çalış!
  namerde muhtaç olmak, ölmekten beterdir" tespiti ile daha ilk sayfada birkaç yaş büyüten esercik.
 • lise yıllarımda ergenlik uğruna abuk subuk şeylerin peşine bağlanmaktan beni koruyan nadide eserlerden birisi. nedense çok samimi hissetmiştim yazılanları. karşımda beni seven, beni önemseyen birisi konuşuyor gibiydi. kendini boşlukta hisseden, motivasyona ihtiyacı olan genç arkadaşlarıma tavsiye ederim. özellikle lise yıllarında insana güzel bir doğrultu veriyor ve bunu herhangi bir ideolojiyle sınırlandırmadan yapıyor. 1949'da yazılmış olmasına rağmen güncelliğini koruyan bir eser.
 • bambi cafe tarafından dağıtılan kitap. 20 li yaşlarda okunmalı.
 • ali fuat başgil'in samimi dili ile öne çıkan kitabı. kitabın son sayfalarındaki öğütler bir hayli önemli. hayatta bir derdi olmuş insanların söyledikleri hep değerli zaten. bu kitap iki yayınevi tarafından basılıyor. orijinal dil olanı alın. kubbealtı yayınlarıydı galiba o da.

  edit: içeriği ve özeti hakkında: http://tespitmeclisi.com/…basgil-genclerle-basbasa/
 • hayatınızı düzene sokmak isteyenlerin kesinlikle okuması gereken kitap.
 • ali fuad başgil'in biz gençler için yazdığı çok samimi bir kitap. evet bu kitap için samimi diyorum çünkü yalnızca öğüt içerdiğini düşünmüyorum, içinde büyük bir tecrübe var.

  kitabı inceleyecek ilme sahip değilim ancak beni çokça etkileyen bazı alıntıları paylaşmak istiyorum:

  --- spoiler ---

  ilim maalesef ameli müstelzim değildir. -14-
  gençlerimizin birçoğunun usanıp bezmesinin, cesaretinin kırılıp ruhi perişanlığa düşmesinin sebeplerinden biri ve belki başlıcası budur. yani bir taraftan çalışıp öğrenmenin yolunu ve usulünü bilmemezlik, diğer taraftan da manevi destekten mahrumluktur. -16-

  gerçi muvaffak olmak mesut olmak değildir. insan muvaffak olur, cemiyet içinde özlediği yerin daha üstününü bile alır da mesut olmayabilir. -17-

  --- spoiler ---

  aslında beni etkileyen epey şey oldu bu kitapta ancak ben bir zaman sonra alıntıları not etmemeye başladığım için burada yazamıyorum. bu alıntıları yazmama sebebim, kitabın baştan sona etkileyici bir içerik taşımasından aslında. kitabın içinde olan her sözün kıymeti benim için oldukça fazla.

  yalnız şu söylediğiyle beni sanırım daha fazla içine aldı:

  "arkadaşın kötüsü emin ol ki, bir gencin başına gelebilecek kötülüklerin en kötüsüdür." -20-

  bu minvalde çok sevdiğim bir başka söz var :

  "bence şu dâr-ı dünyada en kıymettar şey, sıddık bir dosttur." barla lahikası -65- bediüzzaman said nursi.

  okuyun, bende çok fazla işe yaramadı ama ruh boşluğu yaşamıyorsanız, iyi bir güdüleyici ya da belki sizin için bir pekiştireç olabilir.