şükela:  tümü | bugün
 • ulu önder, hayatının belki en önemli vasiyeti olan gençliğe hitabe'nin daha ilk cümlesinde laiklik vurgusu yapar diye bekliyorsun ama o ilk cümlede "birinci vazifen, türk istiklâlini, türk cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir" diyor. öyle ya, atatürk'ü en çok kendilerinin sevdiğini söyleyenlerin ağzından laiklik düşmüyor? daha da ilginci, vasiyetin geri kalanında da laiklik namına, islam namına tek kelime vurgu olmaması. oysa atatürkçülüğü kimselere kaptırmayanlar, cumhuriyeti yıkma maksatlı kurulmuş terör örgütünün siyasi kanadına oy verirken "çünkü onlar laik!" bahanesini öne sürüyor? ulu önderin "ilk vazifen laikliği değil cumhuriyeti korumak" vasiyetine karşılık bizim sözde atatürkçüler, "cumhuriyetin yıkılmaması umurumda değil, özgürce içki içebileyim yeter!" mi demek istiyorlar, anlamıyorum ki?

  son not: atatürk'ün gençliğe vasiyeti'nin tamamı buradan okunabilir. sevgili attila ilhan'ın sözüyle bitirelim: laiklik batı'nın ülkemize attığı en büyük kazıktır. yıllardır bu kazığı çıkartamadık. türkiye cumhuriyeti 1937'ye kadar laik değildir.
 • bazı sığ beyinlileri rahatsız etmiştir. kimsenin kimliğinde de bu orospu çocuğudur diye yazmıyor fakat bu bazılarının orospu çocuğu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
 • cumhuriyeti kurar kurmaz hilafeti kaldıran, 1928 yılındaki değişiklikle milletvekili yeminlerindeki ''vallahi'' kelimesini kaldıran, 1937 yılında cumhuriyetin temel niteliklerine laikliği ekleyen, tevhid-i tedrisat kanunu ile çağdaş ve laik eğitimin önünü açan, yine kılık kıyafet düzenlemeleriyle, harf devrimi ile, takvim düzenlemeleri ile dini etkilerden uzak hamleler yapan kişi hakkında tek bir hitabesine bakarak yapılan saptama.

  ''artık türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar.''

  ''arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. en doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.''
  bu cümleleri de sanırım attila ilhan kurdu. atatürk değil. yersen.

  peki bu başlığı açmanın amacı ne? ben söyleyim: atatürk için ayyaş dendi, dersim olayları ile alakalı gündem yaratıldı, din düşmanı ilan edildi. çok değil 3-5 sene önce yapıldı bunlar. tutmadı. özellikle son 2 yıldır atatürkçülük deyim yerindeyse moda oldu. peki yeni yöntem ne? atatürk'e saldırmak yerine onun tasvirini değiştirmek. yani ''laiklikten'' çok bahsetmezdi, aslında devletçi de çok değildi sadece konjonktüre göre öyle davrandı denilerek atatürk'ün sadece şimdiki ''yerli ve milli'' çizgiye uygun hareketleri ön plana çıkarılıyor. atatürk'ün tek ilkesi milliyetçilikmiş gibi görmemiz isteniyor. şeker fabrikaları satılırken atatürk ve onun ''devletçilik'' ilkesi kimsenin aklına gelmiyor. cumhuriyet kutlamaları sırasında hastalanan devlet büyüklerinin aklına ''cumhuriyetçilik'' ilkesi gelmiyor. atatürk'ü sadece iktidarın istediği şekilde görmemiz isteniyor.
 • cumhuriyetin tanımı laikliği de kapsamaktadır.
 • bahsedilmesi mi gerekiyordu diye düşündüren nankör sözü.

  gençliğe hitabeyi okumuşsun belli laiklik kelimesini bulamamışsın, ctrl+f5 yapmadıysan. keşke sindire sindire, anlaya anlaya okusaydın. yazının laiklikle ne alakası var ki olmadığını belirtme ihtiyacı duyup bir de atatürkçülere saldırdın nankör?

  aç bir kere daha oku, her satırında gençlere vatanını içten ve dıştan gelecek tehlikelere karşı koru diyen atam'ın sözlerini. bahsi geçen iç tehdit sen ve senin gibiler.
 • 3 mart 1924 tarihinde yapılan devrimler ( tevhid-i tedrisat kanunu,halifeliğin kaldırılması, evkaf ve şeriye vekaletinin kaldırılması ve yerine diyanet işleri başkanlığının,vakıflar genel müdürlüğünün kurulması ) türk laik devlet sisteminin yapı taşıdır.laiklik zaten yeni türk devletinin ruhudur.dolayısıyla her belgede bahsedilmesi çok gerekli değildir.paşa gerçekçi adamdı, hayal kurmazdı,kağıtta bırakmaz uygulardı.
  edit:imlâ
 • türkiye cumhuriyeti’nin temel nitelikleri anayasalarımızda yer almıştır. 1982 anayasası’nda belirtildiği şekilde cumhuriyetimizin temel nitelikleri şöyle sıralanmaktadır:

  1) egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

  2) milli birlik ve beraberlik,

  3) insan haklarına bağlılık,

  4) milli devlet olmak, türk milliyetçiliğine bağlı olmak,

  5) atatürk ilke ve inkılâplarına bağlılık,

  6) devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, resmi dilin türkçe olması ve başkentin ankara olması,

  7) lâiklik,

  8) demokratik sosyal hukuk devleti,

  9) kuvvetler ayrımı.
 • gençliğe hitabe, okunması bile 36 saat sürmüş olan nutuk'un sonunda bulunur.
  nutuk içerisinde atatürk'ün laiklik hakkındaki görüşleri özetle “laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılması demek değildir. bütün yurttaşların, vicdan, ibadet ve din hürriyetlerini tekeffül etmektir.” cümlesiyle anlaşılabilir.

  ayrıca ey türk gençliği diye başlamadan önceki giriş de ayrıca okunmalıdır diye düşünüyorum.

  “muhterem efendiler, sizi günlerce işgal eden uzun ve teferruatlı beyanatım, en nihayet mazi olmuş bir devrin hikâyesidir. bunda milletim için ve gelecekteki evlâtlarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek bazı noktaları belirtebilmiş isem, kendimi bahtiyar sayacağım.

  efendiler, bu beyanatımla, millî varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin istiklâlini nasıl kazandığını, ilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan millî ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.

  bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen millî felâketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.

  bu sonucu, türk gençliğine emanet ediyorum.”
 • "o kadarını da anlarlar herhalde" düşüncesiyle yapılmış hareket.

  maalesef hecelemeden anlayamıyor bazıları.
 • (bkz: gençliğe hitabe'de rüşvetten ve kadrolaşmadan hiç bahsedilmemesi)