• cumhuriyetin tanımı laikliği de kapsamaktadır.
  • bahsedilmesi mi gerekiyordu diye düşündüren nankör sözü.

gençliğe hitabeyi okumuşsun belli laiklik kelimesini bulamamışsın, ctrl+f5 yapmadıysan. keşke sindire sindire, anlaya anlaya okusaydın. yazının laiklikle ne alakası var ki olmadığını belirtme ihtiyacı duyup bir de atatürkçülere saldırdın nankör?

aç bir kere daha oku, her satırında gençlere vatanını içten ve dıştan gelecek tehlikelere karşı koru diyen atam'ın sözlerini. bahsi geçen iç tehdit sen ve senin gibiler.
  • kadın hakların dan da bahsetmiyor çünkü amacı ve söylenmek istenen neyse onu söylüyor. laiklik anayasal bir hükümdür tavsiye ve öğüt değildir.
  • "o kadarını da anlarlar herhalde" düşüncesiyle yapılmış hareket.

maalesef hecelemeden anlayamıyor bazıları.
  • link vermeye gerek yok hababam sınıfı da olsak atamızın gençliğe hitabesi'ni ezbere... pardon kendimi kaptırdım.
  • bazı sığ beyinlileri rahatsız etmiştir. kimsenin kimliğinde de bu orospu çocuğudur diye yazmıyor fakat bu bazılarının orospu çocuğu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
  • türkiye cumhuriyeti’nin temel nitelikleri anayasalarımızda yer almıştır. 1982 anayasası’nda belirtildiği şekilde cumhuriyetimizin temel nitelikleri şöyle sıralanmaktadır:

1) egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

2) milli birlik ve beraberlik,

3) insan haklarına bağlılık,

4) milli devlet olmak, türk milliyetçiliğine bağlı olmak,

5) atatürk ilke ve inkılâplarına bağlılık,

6) devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, resmi dilin türkçe olması ve başkentin ankara olması,

7) lâiklik,

8) demokratik sosyal hukuk devleti,

9) kuvvetler ayrımı.
  • 3 mart 1924 tarihinde yapılan devrimler ( tevhid-i tedrisat kanunu,halifeliğin kaldırılması, evkaf ve şeriye vekaletinin kaldırılması ve yerine diyanet işleri başkanlığının,vakıflar genel müdürlüğünün kurulması ) türk laik devlet sisteminin yapı taşıdır.laiklik zaten yeni türk devletinin ruhudur.dolayısıyla her belgede bahsedilmesi çok gerekli değildir.paşa gerçekçi adamdı, hayal kurmazdı,kağıtta bırakmaz uygulardı.
    edit:imlâ
  • gençliğe hitabe, okunması bile 36 saat sürmüş olan nutuk'un sonunda bulunur.
    nutuk içerisinde atatürk'ün laiklik hakkındaki görüşleri özetle “laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin birbirinden ayrılması demek değildir. bütün yurttaşların, vicdan, ibadet ve din hürriyetlerini tekeffül etmektir.” cümlesiyle anlaşılabilir.

ayrıca ey türk gençliği diye başlamadan önceki giriş de ayrıca okunmalıdır diye düşünüyorum.

“muhterem efendiler, sizi günlerce işgal eden uzun ve teferruatlı beyanatım, en nihayet mazi olmuş bir devrin hikâyesidir. bunda milletim için ve gelecekteki evlâtlarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek bazı noktaları belirtebilmiş isem, kendimi bahtiyar sayacağım.

efendiler, bu beyanatımla, millî varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin istiklâlini nasıl kazandığını, ilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan millî ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.

bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri çekilen millî felâketlerin yarattığı uyanıklığın eseri ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir.

bu sonucu, türk gençliğine emanet ediyorum.”
  • islam halifeliğini hz. muhammed'in ailesi haşimilerin elinden kan dökerek alan emevilerin peşinden hala koşturan mini çakalların cin fikirlerinden nadide bir kuple.
hesabın var mı? giriş yap