şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 90'lı yılların başlarında doğan nesildir. misal ben 10 yaşındayken akp iktidara geldi. 23 yaşına geldim, yine iktidar. en iyi ihtimalle 27 yaşına kadar da böyle sürecek ki ondan sonrası için de umudum yok açıkçası. ecevit'i falan hayal mayal hatırlıyorum lan başbakanken. ne lanetli döneme denk geldik birader.
 • şaka maka kısmen içinde olduğum 13+4 yıllık kesim
 • "bu memlekette hangi nesil şanslı olmuş ki bunlar olsun" diye sormak istediğim nesil. bir önceki gelenler de çok farklı aktörlerle bambaşka konular etrafında dönüp durmadı, bu memleketin sorunları cumhuriyetin kuruluşundan bu yana aynı. ecevit mesela, son yıllarında adamcağıza da az küfretmemişlerdi. insanlar öbür tarafa göç edince kalplerimizde bir yumuşama kendini hissettiriyor, artık neyin korkusu bilmem ama belki de ecevit'in tek farkı, hakkında şu an 'adamcağız' diye bahsedebiliyor oluşumdur. bugünkülerle ilgili ilerde dilimin bu şekilde sürçeceğini bile tahmin etmem, basarım küfrü. ama mesela bu küfür hikayesinin değiştiğini asla göremezsin, bu ülkenin siyasi kültürünün can damarıdır, ideoloji biter küfür bitmez, zaten genellikle de ideolojinin sıfırlandığı ve argüman üretmekten aciz kaldığın anlarda sarılırsın küfre. biz, bizden önceki nesilden böyle öğrendik, sonrakiler de bizden böyle gördü sağ olsunlar.
 • doksanların başında değil tam 1986'da doğan kişilerdir.

  akp iktidara geldiğinde ergenliği bitirmek üzere olarak 16 yaşındadır ve şu an 31'i görmek üzeredir.
 • 1985 doğumlu olan bendenizin de dahil olduğu, acılar içindeki grup.
 • umarım sadece gençliklerinde kalır. umarım yıllar sonra 'kara günler' olarak anılır. umarım...
 • super nesil. 96'liyim, yigirmi yasindayim. akp iktidara geldiginde 6 yasindaydim, resmen gozumu actim acali akp altindayim. bu gidisle baska bir hukumet de gormeyecegiz gibi. kisfmet.

  edit: "siz eski turkiyeyi bilmiyorsunuz"cu akplileri okumak can sikici. bu yaklasimda iki temel sorun var. birincisi the road not taken meselesi. her ne kadar ayni anda sadece bir iktidar olabildigi icin potansiyel ve reel iki iktidari direkt karsilastirma sansimiz olmasa da a) kendi kategorimizdeki (gelismekte olan) ulkelerle b) gelismis ulkelerin kurumsal yapilarina bakarak bir alternatif tarih portresi kabataslak da olsa cekilebilir.

  a kisminda meseleler sunlar; akpliler turkiyedeki ekonomik gelismeyi akp'ye atfetseler de zaten gelismekte olan ulkeler globalizme katilma doneminde hizli buyume egilimi gosterir. (simdi mobil oldugum icin bulamayacagim bir makalede kuresel ticarete gec katilan ulkelerin bu ticaretten daha az kar ettigini gosteriliyordu. yani global ekonomiye ne kadar kati ve erken katilinirsa o kadar iyi) bakarsaniz latin amerika'nin ulkeleri akp iktidariyla ayni donemde benzer oranlarda buyume gosterdiler her ne kadar politik olarak bircok sorunlari olsa da. akp'nin asil buyume donemi 2002-2009/10 arasi cunku ekonomik ve politik liberalizasyonlar bu zamanda yapildi, aynisi diger ulkelerde de gecerliydi. fakat akp 2010'dan sonra hem ekonomide hem politikada illiberalizasyon donemine girdiler. son 6 senedir kisi basina gsmh ayniydi bizim kategorimizde olan ve reformlara dokunmayan ulkelerinki gelisirken, bu sene ilk ceyrekteki kuculmeyle birlikte bizde kisi basina dusen gelirde gerileme yasandi. kendini disariya kapatmayan tum ulkeler gelisiyor zaten, akpliler bize sanki kuresel ticaret kendi basarilariymis gibi kakalamaya calisiyor ama o is oyle degil. belki ilk 6-7 sene. burada bizim road not taken'imiz sili olabilir, su anki yolumuz arjantin gibi. sili 80'lerden itibaren hem ekonomik hem politik kurumlarini dislayicidan kapsayiciya cevirerek stabil bir buyume yakaladilar, kuresel ticaretin nimetlerinden de bizden iyi faydalaniyorlar. bir benzeri mart laark altinda post-sovyet estonyasi olabilir. bizim sectigimiz yol da arjantin'i 70-90 arasinda denizin dibine batiran ekonomik, sosyal ve politik kosullar; ekonomide korumacilik+politikada populizm+diktatorluge yakinsarlik vs. su anda ulke cok daha iyi durumda olabilirdi eger akp ulkenin direksiyonunu illiberal demokrasiye kirmasaydi.

  ikincisi de, "ee yani?" sirf eskiden daha kotuyduk diye su boktan halimize sukretmemiz mi gerekiyor? goz gore gore ulke de jure diktaya gidiyor, tum ozgurluk ve haklar keyfi imtiyazlara donusmus durumda, ekonominin makro gostergeleri insanin yuzunu kizartiyor. saka gibi insanlar tarafindan yonetiliyoruz. dis politikada nasilsa siklemezler diye sallayip sallayip duruyoruz sonra o hurmalar kis gelince karnimizi agritiyor. sanssiziz tabi, cok mu sansliyiz aq?!
 • akpli değilse tecavüze uğramış kişilerdir. rızası varsa zevk alıyordur. şanslıdır.
 • adamlar "utanmazsan unutmam" şarkısında bu konuya çok güzel değinmiştir:

  "ömrümüzün en güzel yıllarına patlayanın,
  ne evinde ayna var ne içinde bir yürek,
  gençliği haybeye yenmiş yorgun ve yalnız nesil,
  birbirini buldukça,
  düşmedi,
  düşmeyecek.."

  bu kadar güzel anlatılır..

  @okur okumaz 'ın klavyesinden son anda almışım :)