şükela:  tümü | bugün
 • sözlerini kelebeğin hayat sırları kitabından alan nil karaibrahimgil'in keyifli ve farklı bir çalışması...
  öğüt veren tarzı ve içeriği baz luhrmann'ın kült parçası everybody's free to wear sunscreen'le çok yakın gibi...

  https://www.youtube.com/watch?v=-yycl5s2qi0 ...
  https://www.youtube.com/watch?v=stj7azbijoi ...
 • yalan olmasin; her dinledigimde beni aglatan bir edebi dil calismasi. aglamak istemiyorsaniz surayi dinlemeyin ya da okumayin:

  ''karanlık günler olacak. düşeceksin de. yaralar da açılacak. o zamanlarda şunu unutma; tünel bitecek. kalkacaksın da, kabuk da bağlayacaksın. sevdiklerine bakıp usanmadan "seni seviyorum. seni çok seviyorum" de.''
 • discover weeklymde olmasından hicab duyduğum şarkımsı. bu ne demek şimdi ben böyle kişisel gelişim kitapları okuyan, gün boyu pembiş panjurlu evinde kocişini bekleme hayali kuran kadınlardan mıyım ya hu?
 • erkekler guzellikten, edaden veeee (kisa bir bekleme) huzurdan hoslanir diyerek erkeklere alt metinden cigerinizi biliyoruz ipneler mesaji cakan nil karaibrahimgil sarkisidir. aferim nilcim, iyi anlamissin bizleri :)
 • genel olarak çok tatlı bi çalışma ama beni en çok sonu etkiledi.
  "her gün, bir yazar tarafından hayatının hikayelendirildiğini düşün ve dinle. böyle bir kahraman olmak ister miydin?
  istiyorsan başarıyorsun. ne mutlu sana"
  çok basit görünebilir ama kendime bunu gerçekten her gün sorsam belki daha sağlıklı kararlar alabilir, kendimle daha çok gurur duyabilirdim.
 • "zaman makinesi olsaydı ve kendi gençliğime, mesela 17 yaşıma dönseydim, kendime şunları söylerdim" diyerek başlayıp, nil karaibrahimgil'in kızlara öğütlerini içeren çalışması. kendisinin gerçek bir feminist olduğunu söylesem yanılmış olmam.

  spotify'da türkçe müzik listelerinden birini açtığımda bu eser çalmaya başlamış. işimi yaparken bir süre sonra dikkatimi çekti şarkı sözleri, baştan sona tekrar dinledim. canımın da sıkkın olduğu bir andı, o anda içimi ısıttığını söyleyebilirim. sanırım doğru zamanda denk geldiğinde insanı iyi hissettirme özelliğine sahip nadir eserlerden.
 • her gun bir defa mutlaka dinlenilmesi gerekir. iyi bir insan olma yolunda birebirdir. lutfen dinleyiniz.
 • (bkz: umut)
 • "böbürlenme. kibirlenme. köpürme.
  abart. çoğalt. parlat "

  abartıyorum , sorumluluk kabul etmiyorum.
 • bence çok tatlı ve samimi olmuş bir nil çalışması. bu kadından hayatın sırrını açıklamasını beklemiyoruz sonuçta. seviyorum ben bu kadını. dinliyoruz:

  zaman makinası olsaydı ve kendi geçliğime, mesela 17 yaşıma dönseydim kendime şunları söylerdim;

  en önemli şey aşk onu doya doya yaşa, bu bir.

  ne yapmayı sevdiğini bul ve sonra o sevdiğin şeyi yapabiliyor musun ona bak. yapamıyorsan boşuna enerjini tüketme, yapabilenler yapsın.

  yapıyorsan, dünyanın en şanslı insanlarından birisin, dilini ısır kimseye söyleme.

  sevdiğin insanlar bul, işlerini onlarla yapmanın yollarına bak. hayat yap, et, çalış, başarla geçiyor. ve bu maroton çok sevdiklerinle geçerse iş yapmamış, sürekli aşk yapmış olursun.

  bi kaç kişinin elini sıkı sıkı tut. onların dertleriyle dertlen, mutluluklarıyla uç, dediklerine kulak ver. onları kaybetme. her şey değiştiğinde senin en orijinal halini bilip sevenlere ihtiyacın olucak.

  kendini onunla bununla karşılaştırma. başkalarının kriterlerine göre seçim yapma! o zaman başkalarının gideceği yerlere gidersin. oralarda ne işin var, senin yolun başka, yokuşların başka!

  konu komşu ne der diye dinleme. komşu senin hayatın hakkında topu topu 15 dakika konuşacak, sense ölene dek onu yaşıcaksın.

  hareket et, hergün hareket etmeyi alışkanlık haline getir. bi spora kafayı tak, dansa kafayı tak, satrança kafayı tak. kafaya taktıkların ilerde yaldız olup üzerine yağacak, yaldız olup üzerine yağacak.

  hergün oku, her seyi oku. ağaç olamak nasıldır, van gogh olmak nasıldır, ikinci dünya savaşına katılmış olamak nasıldır, öğren! bi gün hepsi yapboz gibi yapışıp sana inanılmaz gerçekleri göstericek.

  kızlar; zekadan, çalışıp ba?arandan, ve espiriden hoşlanır. erkekler; güzellikten, edadan ve huzurdan hoşlanır.

  hayat alışkanlıklıklarla yürüyo. bişeyi iyi yapmak istiyorsan hemen alışkanlık haline getir. alışkanlıksa tekrarla oluyo. beyin böyle programlanıyo. bişeyi sürekli yaparsan başka şeyi düşünmüyo, onu hep öyle yapıyo. o yüzden alışkanlıklarına çok dikkat et! neyi alışkanlık yaparsan hayatın ondan oluşacak unutma.

  erken kalkmak kulağa berbat geliyo, biliyorum ama erken kalkan yol alır hayatımda duyduğum en doğru şey. bazen saat 8:30 da üç şey bitirmiş oluyosun ve inanamıyosun zamanın göreceliğine.

  dedikodu yapma! dekikodu nasıl bişey biliyomusun, böyle evinin içine çöp boşaltmışsın gibi. ağzını, içini, evini kokutuyo. rahatlatır sanıyosun ama pisletiyo insanı. gül geç. hem dedikodu yapanların başına mutlaka ayıpladıkları, beğenmedikleri, çekiştirip durdukları şey gelir unutma. hayatın mizah anlayışı böyle.

  kızlar güzel mi güzel bi kadın olduğunuzda kendi atınız olsun. kendi paranızı kendiniz kazanın, onu şakır şakır harcayın. böylece ayrılıklarla ve boşanmalarla attan inip eşeğe binmezsiniz. atınızi kimse altınızdan alamaz. dört nala başka yere gidebilirsiniz.

  erkekler; yakışıklı mı yakışıklı bir erkek olduğunuzda kadınlara çocuklara ve hatta birbirinize asla el kaldırmayın. o güç, güç değil! kaba kuvvet o. korkudan kaynaklanır. kaybetme korkusundan. ve kimseyi avucunuzda sıkarak elinizde tutamazsınız. tam tersi avucu apaçık bırakıcaksınız. kimseyi suçlama suçlamak; nasıl diyim, zehirli bi duygu. insanı frenler, insanı kurban piskolojisine sokar. atıl bırakır. hatta şimdiden duvara "kendimi suçlu hissetmiyorum" yaz.

  "kendimi suçlu hissetmiyorum. kendimi suçlu hissetmiyorum. kendimi suçlu hissetmiyorum" yaz. çok faydasını görüceksin.

  ceplerden, bilgisayarlardan, televizyonlardan uzak bi saat ayır kendine. kendinle sosyalleş yoksa unutursun nasıl biri olduğunu. hayatın, sana başkaları tarafından yansıtılmayan bi aslı var. onu dinle deniz kabuğu dinler gibi. yalnızlığını kimseye verme. yalnızlığın hariç her şeyi paylaş. çünkü hayat paylaşınca güzel.

  hergün şükret! teşekkürü dualarından asla eksik etme. teşekkür kadar insana iyi gelen bişey yoktur. bişeyi istemekten dilemekten bile iyidir. sıcacık yapar ruhunu. bendeki bana yeter, hatta artar bile dünyanın en güzel felsefesinidir. birinden bişey isteme onun yerine birine bişey ver, bak neler olucak seyret sonra.

  karanlık günler olucak. düşeceksin de. yaralar da açılacak. o zamanlarda şunu unutma; tünel biticek. kalkacaksın da, kabuk da bağlayacaksın. sevdiklerine bakıp usanmadan "seni seviyorum. seni çok seviyorum" de. hatta " sen ne yaparsan yap, kim olursan ol sevicem" de.

  korkmaktan korkma. ödün bile kopsun. sonra kapa gözünü bas karanlığına. belki biri taş döşemiştir, kim bilir...

  böbürlenme, kibirlenme, köpürme. abart, çoğalt, parlat. böbürlenme, kibirlenme, köpürme. abart, çoğalt, parlat.

  her gün bi yazar tarafından hayatının hikayelendirildiğini düşün ve dinle. böyle bi kahraman olmak ister miydin? istiyorsan başarıyorsun. ne mutlu sana.