*

şükela:  tümü | bugün
 • gözünüzün önüne tbmm'yi getirin, oturma düzenini, takım elbiseli erkekleri, kadınları sonra milletvekilleri yerine genclik meclisinin üyelerini koyun, işte böyle hiyerarşik bir kuruluş bu genclik meclisi. tanıtımlarını yapmaya başladıkları ilk dakika direkt hükümetten yardım aldıklarını ve akp sempatizanı olduklarını belli ediyorlar. zaten mühim olan da bu değil, bir siyasi partiye bağımlı olmaları. chp, mhp veya shp farketmez, bağımsız değiller.
  üyelerinin sayısı da 367. genclik meclisi, 367 falan neler çağrıştırıyor??
  368. üyeye izin yok. gönüllü olunabilen bir organizasyon da değil, çünkü herkese açık değil. 368. ve sonrası etkinliklere yardım eder ama söz sahibi olamaz.
  finansal olarak da istanbul büyükşehir belediyesi gençlik ve spor müdürlüğüne bağlı. şahsi fikrim, işe yaramaz oldukları.
 • kurulduğu şehrin belediyesine bağlı, gençler ile ilgili projeler yapmak amacıyla yola çıkan bir organizasyon yapısı.tbmm tarzını andıran sistemi dışarıdan etkiye kapalı olmasına rağmen (partilerin gençlik kollarında yer alıyorsanız veya bu tarz biryer de etkili bir kişi iseniz durum değişir tabii ) organizasyona insan kaynağı sağlamak adına çok geniş çalışmalar yürütüyorlar.

  bir kısım gençliğe destek sağlamaya çalışırken, bir kısmını zor durumda bırakabilen; kar amacı gütmeden birşeyler yapmaya çalışan fakat sonunda yine de "kar"ı sorgulayan bir oluşum.

  bazı durumlarda işe yaradıkları (gençler için düzenlenen ücretsiz eğitimler,konserler vb. ) su götürmez olsa da işlerine gelmeyen durumlarda karmaşık tavırlar sergileyebilen enteresan insanları bünyesinde barındıran topluluk.
 • bu yıl ilk defa ilk defa bolu gazeteciler cemiyeti'ne bağlı olarak, 30 yaş altı üyelerin katıldığı ve genç gazetecilerin yönetimde söz sahibi olmasını, fikirlerini beyan etmesini amaçlayan oluşum. ayrıca türkiye'de ilk defa gazeteciler arasında oluşturulan bir meclis özelliği taşır.
 • istanbul büyük şehir belediyesi'nin gençlik meclisi için şuraya bakılabilir.

  gün itibari ile sayfanın tepesindeki temsili istanbul gençliği resmindeki dikelmiş topluluğun %99'unun erkeklerden oluşması ve %1'i ifade eden iki hatun arkadaşın türbanlı olması ilgi çekici bir ayrıntı olmuş. şimdi tekrar baktım, sol köşede yarım bir ablamız daha var, hımm.
 • 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı belediye kanununun 76 ncı maddesine dayanılarak hazırlanan "kent konseyi yönetmeliği"ne göre kurulan kent konseyleri çatışı altında, kadın meclisi ile birlikte kurulması zorunlu olan meclistir. kent konseyinin görev alanlarında, yönetişim anlayışına dayalı ve sürdürülebilir kalkınma içinde çeşitli toplum kesimlerinin kent yönetimine katkıda bulunmalarını, kaliteli ve yaşanabilir bir kentin yönetiminde aktif rol almalarını hedefleyen ve gönüllülük esasında oluşmuş ortak yapılardır.

  görevi gençlerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamaktır.

  yerel gündem 21 ile birlikte 96 yılından itibaren kurulmaya başlayan meclisler, 2009 yılında belediyeler kanunu kent konseyleri yönetmeliği ile birlikte tam olmasa da yasal bir hale gelmişlerdir.

  eğer gençlik meclisi bir karar alırsa, bu karar önce kent konseyi yürütme kurulunda onaylanır. ardından belediye meclisinde ilk sıradan görüşülmek zorundadır!

  nüfusu 5bin'i geçen her belediyenin kent konseyi kurması zorunludur. bu kent konseyi'nin altında kadın ve gençlik meclisleri de kurulmalıdır. gençlik meclisi kurulurken "seçimli genel kurul" yapılır ve yerelde yer alan tüm gençlik kuruluşları, öğrenci temsilcileri, üniversite topluluk temsilcileri, siyasi parti gençlik kolları temsilcileri yer alarak meclis üyelerini belirler. henüz gençlik derneklerinin yaygın olmaması sebebiyle sadece kurumsal üyelere değil, bireysel üyelere de sahiptir. ilk örnekleri bursa, denizli ve diyarbakır'dır.

  çoğu yerelde zorunluluktan belediye başkanının mensubu olduğu siyasi partinin gençlik kolları tarafından kurulur. bir ilimizde gençlik meclisi başkanı'nın makam odası ve aracı vardır! onun dışında gençleri gönüllü işlere sevkeden, avrupa birliği gençlik projeleri ile uğraşan, aktif ve katılımcı gençlerden oluşurlar.

  en önemlisi meclisler hiçbir kişinin, zümrenin yeri değildir. başkan, eş başkan ya da yürütme kurulu sıfatları sadece gönüllülük tecrübesinden gelir. bu sıfatlar asla ast üst ilişkisinde kullanılmamalıdır!

  örnekler:
  http://www.ibbgenclikmeclisi.com/
  http://www.bursagenclikmeclisi.org/
  http://www.izmirkentkonseyi.org.tr/…k-meclisi-sayfa
  http://www.nilufergenclikmeclisi.org/
  http://kentkonseyi.denizli.bel.tr/…=genclik-meclisi
 • (bkz: #21877170)