*

şükela:  tümü | bugün
 • ankara 'da bir donem eslerin gezebildigi guzide mekan, ankara yukari dogru kaymaya basladikca (tunaliya dooru gelisimin artmasi) kalitesi dustu, asker mekani oldu. eglencelik yer.
 • icinde lunapark olan yer.
 • gölet gibi bişiyi vardı,kayıklara binen çinçin bebeleri özellikle fiskeyenin altından geçerlerdi,ıslak saçlar arka cepten çıkan sarı-yeşil tarakla tarandıktan sonra lunapark kısmına geçip bilimum çarpışan arabalarda göğüsleri hop hop eden kızlara bakıp ortalığı maltepe kokusuna boğarlardı.ankaradaki her çoçuğun illaki gidipde bileğine balon bağlattığı yer.
 • ankaraguclulerin beraber "takıldıkları" mekanlardan birisi.
 • her türlü olumsuzluğuna rağmen, yinede semaverden çay içmesi çok zevklidir.
 • (bkz: central park) (bkz: lincoln park) (bkz: smiley)
 • ankara'nın en şahane gezi-oyun dünyası...
  gençlik parkının en neşeli oyun birimleri artık yoktur.
  modern teknolojiyle üretilmiş; "at beni", "havaya uçuyoruz","yılan gibi slalom yapalım" ve benzeri aletler, çocukluğumuzda yaşadığımız o unutulmaz hazları vermemektedirler.
  her şeyden önce,artık çay bahçeleri kung-fu filmleri oynatmamaktadır.
  hani, "oto pista" adlı minyatür araba parkuru?
  hani,brandadan yapılmış,üstüne birbirinden eğri büğrü hayvan resimleri çizilmiş o hedefe,iğrenç, çıtadan yapılmış yaylarla ok atmak?
  hani,içinde bi motosikletlinin, türk bayrağı açarak,merkezkaç kuvveti yardımıyla yatay turlar attığı üstüvane?
  ne anladık biz böyle uçmadan;zıplamadan??
 • bazı ankara'lıların küçümseyerek "gençlik parkı mı, adımımı atmadım" dedikleri yer
 • (bkz: amele) (bkz: amele mıknatısı)
 • ortaokul ve lise boyunca gotu kaybetme pahasina defalarca gittigimiz bir mekandir genclik parkinin lunaparki. hicbir sekilde kiz arkadaslarla gidilmemesi gereken bir mekandir ayni zamanda. crazy dance, galaxy, tagada, korku tuneli, explorer, gondol, carpisan arabalar gibi eglenceler gencligimizi, aklimizi ve paramizi somurmustur uzun zaman. daha lunapark'a girerken eglence baslar, giriste para ustunu verirken kivrak bir hareketle alttan paranin bir kismini ceken elemanlar lunapark efsanesidir. abi para ustu eksik diyince allah allah hede hodo diyip geri verseler de iceri kisimlarda bu replik sonrasi dayak yemisligimiz coktur(siktir lan hirsiz mi diyon cotaa!). mekanik oyuncaklarin yanisira bol bol para tuzagi hileli oyun da bulunmaktadir bu mekanda. sabanci sponsorumuz diyen at hirsizi tipler malboro'suna oyunlar oynatmaktadir. havali tufek, boks, halka atma, sigara devirme, carki felek, olta, kutu kutu(ki tam rezalettir) gibi bir ton akla zarar oyun parasini yatiracak keklikler beklemektedir. basta turlu laf ebeligiyle goz boyayan bu cakallar kaybedilmesi elzem olan oyun sonrasinda inanilmaz derecede cirkeflesirler. bunlar disinda bir de atari, bilardo ve langirt salonlari vardir ki dunyada esi benzeri yoktur diye tahmin ediyorum. kestaneyi cizdirme olasiliginiz yuzde binbesyuzdur bu mekanlarda. her ankaralinin hayatinda bir sekilde yer etmistir genclik parki. gencligimizi yemistir o ayri.