• godfather kitabında ve filminde "ailenin" ilk consigliorisi.
  • vito corleone amerikaya ilk geldiğinde çalıştığı bakkal tarzı yerin sahibinin oğlu. ölünce tom hagen sicilyalı olmamasına rağmen consigliori görevini ondan devralmıştır.
  • 1946'da hikayenin başladığı zamanlar kansere yenik düşüp ölen ailenin danışmanı.*
  • the godfather part ii filminde frank sivero tarafından canlandırıldı.
  • ölmek istemediğini babaya iletip. azrail'e red edemeyeceği bir teklif yapmasını isteyen konsilyere.
  • the godfather filminde silinen bir sahnesi olan, corleone ailesinin ilk consigliorisi. connie corleone'nin düğün günü hastaneden genco'nun ailesine telefon gelir ve genco'nun artık ölüme beş kaldığı haberi verilir. bu haber hemen tom hagen'a uçurulur, hagen da don vito corleone'ye durumu bildirir. don, genco'nun bir gün daha onu bekleyeceğini söyler ve ertesi gün yani düğün gününden bir gün sonra ziyaret edeceğini ima eder. bir gün sonra don vito corleone ve bütün çocukları -johnny fontane dahil- ölüm döşeğinde olan bu arkadaşı ziyarete giderler. aralarında şu konuşma geçer: (kesilen film sahnesinden, kitaptan değil) -genco kanserden o kadar hastadır ki o günü düğün günü sanar, don'un onu kurtaracağından emindir çünkü o gün godfather'in kızının düğünü vardır. ayrıca azrailin de don'dan korkacağını düşünür-

--- spoiler ---

don vito corleone: don
    genco abbandando: genco

don: genco, i've brought my sons to pay their respects. and look, even johnny fontane, all the way from hollywood. (genco bütün çocuklarımı sana saygılarını sunması icin getirdim. johnny fontane bile hollywood'tan kalkıp geldi.)
    genco: godfather, godfather, it's your daughter's wedding day, you cannot refuse me. cure me, you have the power. (godfather, bugün kızının düğünü var. beni reddedemezsin. iyileştir beni. senin gücün var...)
    don: i have no such power... but genco, don't fear death. (öyle bir gücüm yok... ölümden korkma genco.)
    genco: it's been arranged, then? (azraille anlaştın demek?)
    don: you blaspheme. resign yourself. (-şakayla karışık- seni gidi şımarık hin. bırak kendini artık..)
    genco: you need your old consigliere. who will replace me? stay with me godfather. help me meet death. if he sees you, he will be frightened and leave me in peace. you can say a word, pull a few strings, eh? we'll outwit that bastard as we outwitted all those others. godfather, don't betray me. (consigliere'ne ihtiyacın var. yerimi kim alabilir? benimle kal godfather. ölümü karşılamama yardım et. hem azrail seni görürse korkar ve beni öldürmekten vazgeçer. ufak tefek ayarlamalar yaparsın, birkaç kişiyi ipte sallandırırsın. o piçi de diğerlerini kandırıp alt ettiğimiz gibi alt ederiz birlikte. bana ihanet etme godfather.)

don vito corleone hariç herkes dışarı çıkar. genco ölene dek don onun elini bırakmaz ve eski arkadaşını ve consiglıorisini azrailin kollarına bırakır..
    --- spoiler ---

sonradan akla gelen edit: genco birçok kez savaş zamanı consigliori'si olarak anılmıştır. sonny corleone, godfather vurulduktan sonra tom hagen'a şöyle demiştir:

--- spoiler ---

"if i had a wartime consigliere, a sicilian, i wouldn't be in this shape. pop had genco, look what i got." ("yanımda şu an sicilyalı gerçek bir savaş zamanı consigliori'si olsaydı bu durumda olmazdım. babam(don vito corleone)'inki genco'ydu, benimkine bak.")
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap