şükela:  tümü | bugün soru sor
 • penguende son 1-2 aydır yayınlanan sönmez karakurt ve servet gürbüzün hazırladığı öykü.evet hangimiz birer genco değiliz ki...belki hepimiz belki hiç birimiz*
 • kareleri çok akıcı şekilde takip edilemiyor. çünkü, zaman akışı sıralı da olsa, karelerdeki anlar fazla derinlemesine işleniyor. okla işaret edilen tespit yazıları da girince işin içine durağanlık artıyor. ancak, "hepimiz birer genco'yuz" hissini yaratıp insanı kendine güldürüyor, orası ayrı.
  edit: insan giderek ısınıyor, bir de derginin şıp diye bitmemesini sağlıyor. en sona bırakılıp ağır ağır okunuyor.
 • onceleri gazetedeki* tek karelik karikaturleri gibi olsa daha iyi olacagına inandıgım seri.
 • zaman zaman kendimden de bişeyler bulduğum penguende yayınlanan köşe.
  (bkz: eziklik abidesi)
 • sönmez karakurt ve servet gürbüzün ortak çalışması olan köşe. yoksa servet sönmez diye biri yok...
 • kisa zamanda benim ve bircok insanin daha en cok sevdigi penguen kosesi olabilmis sey. super badak genco'nun maceralari duzenli takip ettiginiz takdirde inanilmaz eglenceli geliyor, zira cizerlerinin** gozlem yetenegi kusursuz. her ne kadar -cok sukur- tamamen farkli dunyalarin insanlari olsak da genco'nun zavalliliklari zaman zaman beni bile bunaltabiliyor. adam cidden trajikomik, okurken kendi kendinize uzuluyorsunuz kankasi muzo'nun koydugu satislara, hicbi kizin donup bakmamasina, akraba dugununde dustugu hallere, katlanilamaz ebeveynlerine vs. her allahin gunune vize konulmus haftanin tam ortasinda aksamin bi vakti vapurda ve bas agrisiyla okudugunuz takdirde gulmek yerine depresyona girebilirsiniz ya da 3. sinif bi dugun salonunda tavandan sarkan bi disko topu icin yapilmis "sen nesiiin? ustundeki aynalari kim yapistirdiii?" yorumu butun gunu alakali alakasiz yerlerde yediklerinizi puskurte puskurte gulerek gecirmenizi saglayabilir. tek kelimeyle sukela.
 • karakteri oldukça saplantılı bir seri. sürekli olarak kişisel problemleri dışa vuruluyor ve bu resmen "ulan senin psikolojik danışmanlığını mı yapıyoruz." dedirtiyor insana.. hayır okumaktan bıkmıyorsunuz orası doğru. ilgi çekiyor.. ama hani.. şey gibi.. benimle evlenir misin programını türkiyede kimsenin izlemeyip, hangi kızla hangi çocuğun evleneceğini herkesin bilmesi gibi..

  edit: evlenicek kız bulmamız lazım bu çocuğa.. acilen.. tamam lan ayrıca, okuyorum hastasıyım.. allah allah..
 • konuyla alakasız sokakta gezen bir köpek figürüne ok çıkarıp "dost musun düşman mısın" esprisiyle gülünmeyecek yerde sona doğru yarmıştır.
 • (bkz: oversoul)
 • çok tatlı, gerçekçi penguen köşesi. herkesin yaşadığı ama kimsenin konuşmadığı kişisel kuruntuları, sevinçleri, pişmanlıkları, kararları, kararsızlıkları inceden yansıtıyor. genco bildiğin insan. senin benim gibi. acayip takıntıları var; etraf ne der düşüncesiyle atıyor adımlarını. bazen kendi kendine yok yere havaya giriyor abaza genco. bazen de yerine getiremeyeceği önemli kararlar alarak hayatına dair pişmanlığına bir süreliğine sünger çekiyor.
  yalnız eski dergileri karıştırırken şöyle bir nokta gözüme çarptı. genco isimli arkadaşın hikayesinde tutarsızlıklar var. şöyle ki mesela muzo'yu tatile çıkarsam mı diye düşünürken onun karısı bırakmaz ki diye düşünüyor genco. e sonra bakıyoruz ki muzo gayet bekar bir kişi. başka bir sayıda genco arkadaş eski anne eşyalarıyla dolu bekar evini yenilemeyi aklından geçiriyor. sonra bakıyoruz ki bu adam zaten ana babasıyla yaşayan bir tip. ha bu kadar kusur kadı kızında da olur diye düşünebilirsiniz ama ben herhangi bir kadı kızının superman veya batman mertebesine erişebildiğini hatırlamıyorum. yani süper ikili genco'yu -fason da olsa- bir kahraman şeklinde yaratmak istiyorlarsa bu tip açıkları vermemeleri lazım.
  neticede iyisiyle kötüsüyle severek takip ettiğimiz bir penguen parçası.