şükela:  tümü | bugün
 • cinsel ayrim, egilim:
  her tur ortamda bir cinsin digerinden ustun tutulmasi, gozlenmesi, gozetlenmesi bidbidbid*
 • ornek icin (bkz: erkekler aglamaz)
 • cinsiyet yanlılığı anlamına gelir. örneğin, kadınların daha az sigara içtiğini düşünerek sigara içme sıklığı ile ilgili yapılacak olan bir çalışmaya kadınların dahil edilmemesi gibi.

  ya da bir tedavinin kadın hastalarda daha iyi yanıt verdiği biliniyorsa, hasta grubunu
  kadın ağırlıklı oluşturmak genel popülasyon hakkında fikir veremeyebilir

  yine örneğin travma sonrası stres bozukluğu olan hastalarda yapılan bir çalışmada prognozu ve uygulanan tedavinin etkililiğini ölçmek için oluşturulan gruplardan kadınlar grubunda tecavüz mağdurları, erkekler grubunda ise savaş sonrası tssb li kişiler varsa burada pek çok karıştırıcı değişken olacağı gibi aynı zamanda sosyal destek anlamında da cinsiyet yanlılığı olacaktır. bakıldığında her iki örnekleminde semptomları çok benzer olabilir ancak savaş gazilerine toplumun ve ailenin desteği çok yoğun olacağı gibi bunun ek bir iyileştirici yanı olacaktır. ancak tecavüz mağdurunun bu durumu kimse ile paylaşamaması, toplum tarafından yaftalanması tedavi sürecini olumsuz etkileyen bir duruma bile dönüşecektir. bu durum performansta cinsiyet yanlılığı anlamında bir taraf tutma vardır.

  ya da yapılan bir çalışmanın sonuçlarını yorumlarken cinsiyet bakımından yanlı davranmak gibi. örnekse çalışan insanların depresyon oranlarına bakılan bir çalışmada kadınlarda erkeklere oranla daha fazla depresyon bulgulayan bir araştırmacının kadınların çalışmalarının depresyona neden olabilme olasılığı üzerinden iş hayatının kadınları olumsuz etkilediğini iddia etmesi de buna girebilir. pek çok karıştırıcının da olabileceği gibi boylamsal bir çalışma yapılmadan bu konuda bir fikir beyan etmek doğru/yeterli olmayacaktır.

  bir ilacın piyasaya sürülmesinden önce yalnızca erkekler üzerinde deneyler yapmak kadınların ilaca vereceği reaksiyon ve yan etkileri gözlemleyememeye ve piyasaya sürüldüğünde de kullanan kadınlar için büyük riskler barındırmasına neden olabilir.

  örnekler çoğaltılabilir zira çoktur da, aklıma gelenler şimdilik bunlar…
 • (bkz: #101740784)
hesabın var mı? giriş yap