şükela:  tümü | bugün
 • 1921 de dogdu
  vietnam gazisi
  senaryo yazarı
  star trek'i yaratan ve star trek'in 25.yıldönümünde aramızdan(maalesef)ayrılan insan
  ayrıca onun notlarından yararlanılarak 2 bilimkurgu dizisi daha ortaya cıkmıştır(earth:final conflict ve andromeda)
 • gene roddenberry' nin renkli ve heyecanlı hayatı, 19 ağustos 1921' de texas-el paso' da başladı. çocukluğu los angeles' ta geçti. liseyi burada okudu. ardından ilgisi havacılık mühendisliğine yöneldi ve pilot lisansı aldı. 1941 sonbaharında, birleşik devletler hava kuvvetleri' ne katılmak için başvurdu ve savaş başladığı sırada, bir harp okulu eğitimine başlamış oldu.
  texas' taki kelly field askeri üssünden teğmen rütbesiyle mezun olduktan sonra, güney pasifik' e gönderildi. burada toplam 89 görev ve sortiye katıldı. başarıları sayesinde "distinguished flying cross" ve havacılık madalyası sahibi oldu.
  güney pasifik' teyken yazmaya da başlamıştı. uçak dergileri için yazılar yazmaktaydı, daha sonra da aralarında the new york times' ın da bulunduğu çeşitli yayınlara şirirler yolladı. savaştaki görevi sona erince, washington' daki hava kuvvetleri' nde sorun giderici olarak çalışmaya başladı: uçak kazalarının sebeplerini araştırıyordu. savaşın sonunda, pan american hava yolları' na girdi. bu sırada bir yandan da columbia üniversitesi' nde edebiyat dersleri alıyordu
 • kalküta' dan yola çıktığı bir uçuşunda, uçağı iki motorunu kaybetti ve alev alarak suriye çöllerine çakıldı. uçaktan mucize eseri sağ olarak kurtulan roddenberry, kurtulan tek kıdemli memur olduğundan kurtarma çalışmaları için büyük çaba sarfetti. daha sonra kendisine bu gayretlerinden dolayı bir ödül de verildi.

  roddenberry bir süre daha uçmaya devam etti ve daha sonra bu işi bıraktı. televizyonla o sıralarda çalıştı. bu yeni aletin parlak geleceğini doğru tahmin ederek hollywood' a gitti, ancak tek bulduğu hayal kırıklığıydı. çünkü o sıralar yeni yeni yerleşen tlevizyon dünyasında yeni yazarlar için çok az imkan vardı. bu yüzden, bir arkadaşının tavsiyesiyle los angeles polisi' ne katıldı. zaten polis bir aileden geldiği için bu pek da anormal değildi.

  polis departmanındaki bir dizi tesadüfler sonucu, özellikle de los angeles polisi' ni tanıtmaya yönelik bir program sayesinde, tv dünyasında yazarlığa adım attı. çavuş rütbesine terfi ettiği sıralar, "goodyear theater", "dragnet", "four star theater" gibi şovlara senaryolar yazıyordu. bir süre sonra, iki işi birlikte yürütemeyeceğini anladı ve istemeyerek de olsa polisliği bırakmak zorunda kaldı. böylece artık tüm gün çalışan bir yazar olmuştu. "have gun, will travel" dizisinde yazarlık yaptı. kendi yaratıp yapımcılığını üstlendiği "the lieutenant" dizisini hazırladı.
 • ve ardından star trek geldi (1966-69). star trek için çekilen ilk pilot bölüm olan "the cage" nbc tarafından geri çevrildi. ancak, oliver katz' ın da yardımıyla yetkilileri ikna etti ve kanal ikinci bir pilot bölüm isteyerek "tarihe geçti". ancak tabi ki dizi bir kere yayına girdikten sonra büyük bir başarı elde etti...

  1986 yılında hayranları ona hollywood ünlüler caddesinde bir yıldız hediye etti ve böylece bu onura erişen ik yazar/yapımcı oldu.

  24 ekim 1991' de, gene roddenberry aramızdan ayrıldı. ölümünden bir yıl sonra, külleri columbia mekiğiyle uzaya yollandı ve bir simge olarak hala gezegenimizin yörüngesinde dönmekteler...
 • star trek ne zaman yayından kalkmalı? sorusuna şu cevabı veren insan:

  " şu anda değil. demek istediğim şu: star trek için en iyi olay, yayından kalkmasıdır. ne yazık ki şu an zamanı değil. ama artık ona gerek kalmayınca, bir gerçek haline geldiğinde, izlemek yerine onu yaşamaya başladığımızda yayında kalması için sebep de olmayacak. bunu çok isterdim. bu, bir rüyanın gerçekleşmesi olurdu..."
 • cocuklugunda sinif arkadaslarinin rottenberry diye dalga gectigi kisi
 • nickimin dolaylı olarak babası.
 • majel barrett ile evli olan star trek evreninin peygamberi. ölümüne kadar star trek ile ilgili her olayın sorumlu yapımcılığını yaptı. her hikaye, her senaryo onun onayından geçerdi. önüne gelen senaryolara hem star trek evrenine uygunluk açısından onay verirdi, hem de dizinin konseptine uygunluk açısından. george lucas star wars için ne ise bir eksik iki fazla star trek için oydu. ölümünden sonra star trek evrenindeki sorumlu yapımcılık sandalyesine rick berman geçti.
 • "unutmamaliyiz ki yarinin vaatleri kolaylikla gercekle$meyecek. hayallerimizin meyvesini vermesi icin yaraticilik, bilgelik ve bir cok bireyin zorlu cali$masi kadar uluslarimizin toplu destegine de ihtiyac var. bir bakima, enterprise ve onun yer aldigi iyimser gelecek, eger denersek elde edeceklerimizi bize hatirlatan bir du$unce olabilirler."
hesabın var mı? giriş yap