şükela:  tümü | bugün
 • bir hollywood yıldızıydı. tam adı, gene eliza tierney. 1920 yılında brooklyn'de doğdu. fırtınalı bir hayat sürdü. bir kez oscar'a aday gösterildi. 1940- 1954 yılları arasında 32 filmde rol aldı. iki kez intihar girişiminde bulundu. 1955 yılında çevirdiği, "the left hand of god" isimli filmden sonra düştüğü bunalım neticesinde akıl hastanesine yatırıldı. 60'ların başında yeniden hollywood'a döndü. 1991 yılında houston'da öldü.

  http://www.leninimports.com/…_tierney_gallery_5.jpg
 • 1944 tarihli laura filmindeki guzelligi ile insani buyuleyen aktris
 • olağandışı güzelliği için yazılmış bir metni ve fotograflarını görmek isteyenler için:
  http://silverscreensirens.com/essaygt.htm
 • güzel kadın. çok güzel kadın.

  şöyle ki:
  http://i53.tinypic.com/2ym884g.jpg
 • sinir bozucu derecede güzel, evet.
 • çok beğendiğim ve bakışlarını megan fox ile çok benzettiğim güzel aktris.
 • dünya üzerinden geçmiş en güzel insanlardan biridir, şarısınlarda grace kelly ne ise kumrallarda odur. kendisi bir prensle olmasa da oleg cassini ile evlemiş o güzelliğe bir de cassini'nin tuvali olmuş şansı vermiştir.
 • kendisi için denildiği gibi herhalde dünyanın en şanssız, şanslı kızıdır.
 • çok güzel kadın saf masalsı masum bir güzellik. karşısına geçtiğiniz zaman dünyanın ve hayatı mucizevi bir yer olduğunu düşünürsünüz.
 • modacı oleg cassini'yle 11 sene evli kalmıs, bu evlilikten iki çocukları olmustur. ilk kızı daria'ya hamileyken bir hayranından kızamıkçık kapmıs, bebek premature, gorme ve zihin engelli dogmus.

  agatha christie the mirror crack'd from side to side romanında tierney'nin hikayesinden esinlenmistir. gerçi bunu yıllarca itiraf etmemis, tierney otobiyografisi, self-portrait'de anlatınca, kabul etmistir. yine de christie'nin ana karakteri tam olarak tierney canlandırması degildir, oyuncunun trajedisi ana hatlarıyla bir esin kaynagı olmustur.

  kızının bakım masraflarını arkadası howard hughes karsılmıs, oyuncu ona hep minnet duymustur.

  hughes iyi bir dosta donusmeden once genç ve guzel kadını zenginligiyle etkileyip, ona bolca kur yapmıs ama tierney onu kibarca reddetmis, omur boyu dost kalmıslar.

  cassini ve tierney 1946'da ayrımıslar, bosanma 1948'de gerçeklesmis. tierney arada produktor charles k. feldman'la, genç ve bekar john f. kennedy ve kirk douglas'la flort etmis olsa da, 1948'de bosanma ilanından hemen once cassini'yle tekrar barısmıs, bu barısmadan christina adlı kızları dunyaya gelmistir.
  iki kızı da su an hayatta degildir.

  esasında kennedy'yle iliskileri surebilirmis ama jfk politik beklentileri yuzunden asla onunla evlenemeyecegini açıkça soylemis.

  nihayetinde 1948'de bosanma ilanından sonra tekrar cassini'yle evlenmemistir, ama omur boyu dost kalmıslar.

  rita hayworth'un eski kocası prens ali kahn'la romantik bir iliskileri olmus, hatta evlilige gidiyormus, ne var ki adamın babası bu evlilik planına karsı çıkınca ayrılmıslar.

  aktris hedy lamarr'ın petrol kralı kocası howard lee'yle flort etmeye baslamıs, lamarr ve lee çekismeli bir sekilde iki senede bosanınca, 1960 senesinde evlenmisler. 1981'de lee yasamını yitirene dek de evli kalmıslar. teksas'da yasarken hollywood'dan gelen teklifleri de kaçırmamaya çalısıyormus. yine de kariyerinin son doneminde tv dunyasında daha aktif olmustur.

  doneminin starlarına gore epey az evlilik yapmıstır, zira o zaman starlar flort etmek yerine direkt evleniyormus.