şükela:  tümü | bugün
 • anestezi denilince anlasilan budur, tamamen bilinc kaybolur. son duydugunuz sey "duyuyor musun sesimi, gozlerini acmaya calis..." olur, ama gozler acilmamakta inatcidir. ne kadar uzun sure genel anestezi etkisinde kalirsaniz kalin, size bir kac saniye gecmis gibi gelecektir. tabii uyandiginizda bulanik bir surat yuzunuze bakmaktadir. genel anestezi yapildiysa tam olarak uyandiginizdan ve anestezinin etkisinden kurtuldugunuzdan emin olmadan agri kesici yapmazlar, ameliyatin butun acisini o an hissedersiniz. bi de bogazinizda bir klor kokusu vardir ki, sonrasinda uzun sure klor kokan havuzlar midenizi bulandirir.
 • yanlis yapilirsa fena olan, ameliyata giren hastayi bayiltma.
  (bkz: yanlis yapilan anestezi)
 • beni,cesitli operasyonlara girmis insanlardan alinan duyumlarla, hic bir zaman ve surette bi insanin kafasinin bu olaydaki kadar leyla olamayacagi varsayimina ulastiran olay.
 • tum vucutta agri duyusunun kaybi, bilinçsizlik hali ve kas gevsemesinden olusan durum; agri duyusunu ortadan kaldirmak icin analjezik gazlar (azot protoksit) veya analjezik ilaclar (morfin, fentanil, alfentanil, vs); bilinç kaybı icin intravenöz (diprivan, ketamin, pentobarbital, vs) veya inhalasyon ile (halotan, enfluran, isofluran, sevofluran, vs) uygulanan maddeler; kas gevsemesi icinde kisa (listhenon) ya da uzun etkili (tracrium, norcuron, pavulon, vs) kas gevseticiler kullanilir.
 • çok ilginç bir deneyim. elinize takilmis seruma "tamam; basliyorum." tarzi bir komuttan sonra siringadan gerekli ilaci vermeye baslarlar. genel anestezi alan bircok insan gibi ilk birkac saniye "hayir beni uyutamazsiniz" dersiniz, sonra siringa takili eliniz yavas, yavas karincalanmaya baslar. akabinde duyumsadiginiz sesin kalitesi giderek azalmaya baslar(böyle cızırtılı duymaya baslarsınız, belli bir süre sonra ses de azalmaya baslar). ve görüntü kalitesi.. o da giderek azalir, ve bu olurken etraf kararmaya başlar ve bilincinizin kalitesi* de giderek düşer, sonra farkinda olmadan uyursunuz.

  [bu sırada ameliyatinizi yaparlar, hiçbir şey hissetmezsiniz.]

  sonra ayılma faslı.. iste burasi biraz kötü. çünkü ayılırken, her sabah uyandiginiz gibi kendinize geleceginizi zannetmeyin. ameliyathanenin yeterince soguk ortami, anestezide kullanilan maddenin vücüdunuza etkisi, vs.. gibi etkenlerden ötürü boğazlarınız ağrıyor bir şekilde kalkarsınız bir kere. tabi tekrar "online" olan beyninizin, adaptasyon sürecinde yaşadığı kasılmaları atlamamak gerek. bir kere ilk birkaç saniye aşırı sarhoş bir haliniz oluyor, öyle doğru düzgün pek birsey algilayamiyorsunuz. yavas yavas kendinize geliyorsunuz(işte boğaz ağrısı burada hissedilebiliyor.). sonra ameliyatli yerinizin acı ve ağrısını hissetmeye başlıyorsunuz. tabi hala iğrenç bir şekilde sarhoşsunuz..

  daha önce genel anestezi almis kisilerden duydugunuz "olm, 3 ay kendime gelemedim, cos30 nedir düşünmem gerekti" tarzı laflar yalan değildir. fakat bu kesin olacak diye birşey de yok.. şahsen bu tür birşey oldugunu önceden bildiğim için, ayıldıktan sonra bir-iki dakika icinde, ameliyat öncesi süreci kafamda kronolojik olarak canlandirabiliyor muyum, bazi basit matematik işlemlerini hizlica yapabiliyor muyum, hastaneye yatmadan önceki yaşantım hakkında yaptigim genel kültür yarismasinda basarili olabiliyor muyum, vs.. tarzı testleri yaptim; çok şükür bir değişiklik yoktu.

  genel anestezi ayrıca bana çok önemli bir gerçeği de yaşatmış oldu: the matrix, total recall gibi filmlerden "yaşam" dediğimiz şeyin, tamamen beyinde yaşanan algılar bütünü olduğunu biliyordum. fakat bunun nasıl olduğunu deneysel olarak da görmek istiyordum. işte g.a. bu açıdan benim için çok önemli bir deneyimdi. serumdan gelen ilacın birkaç saniye içinde kolunuzdaki sinirler vasitasiyla beyninize etki etmesiyle, yaşam dediğiniz algılarınızı teker-teker ve yavaş-yavaş kalitesizleşmeye, azalmaya başladı. bir süre sonra tamamen "offline" oldunuz. sonra beyninizi tekrar uyardılar, bu sefer aradan sanki hiçbir süre geçmemiş gibi yaşantınıza ameliyat olmus bir sekilde algiladiginiz bedeninizle devam ediyordunuz.. çok ilginç..
 • cos30 u hatırlayamama tarzı şeylerin doğruluğunu teyit edercesine genel anesteziden çıkalı 3,5 gün olmasına rağmen arada bir ben nerdeyim ulan diyip filmin koptuğunu hissedebiliyorum.
  ek olarakta ameliyat öncesini, çıktıktan sonra başkalarına anlatmakta bir o kadar yanlış geliyor bana. zira benim hatırladığım, koluma serum takıp kıçımdan bişeyler enjekte edene kadar gayet normaldim ve hasta odasından ameliyathaneye gidene kadar arada geçen 3 dakika ve tavandaki lambalardanmıdır nedir, şıpır şıpır gözümün önünden aktı. incik cincik bütün ayrıntıları kaçırmamak adına içimden saniyeler mi saymadım, insanları mı fişlemedim, renklerine göremi ayırmadım vs vs. sonuç olarak hatırladığım sıra ile olması ve muhtemel sıra arasında dünyalar fark var.
  işin en güzel tarafı ise yoğun bakım odasında ayılma faslı. 1-1,5 saat kadar sağa sola eblek eblek perde gözlerle bakıyorsunuz, takriben 10 dakika bir hemşireler gelip bişiler not alıyor ve makas alıp gidiyor.
  bi bakıyorsun ağzında oksijen maskesi var. bilincin yerine yavaş yavaş geldikçe, oksijenin manyak kafa yaptığını bildiğin için asılıyosun derin derin. git gel git gel derken aslında aradan saatler geçtiğinin farkına varmaya başlıyosun.

  süper bir deneyim, bıçak altına yatmadan yaşanması gerek.
 • din
 • biyolojiyi yenemessiniz
  fizyolojim gereği dalarım birazdan
  ruhunuz bile duymayacak uykuya dalarken
  bir bardak suyla başucumda
  kana kana su içip uyuyacam ya
  yine de içim yana yana uyanacam
  ve ruhunuz bile duymayacak
  ben çekip giderken
 • (bkz: gaz vermek)
hesabın var mı? giriş yap