şükela:  tümü | bugün soru sor
  • google veritabanında 50 trilyon satır veri var. hepsini biliyor musun? en basit kütüphanede 7.5 ton kitap olur. hepsini okudun mu? her saniyede 30 haber ajanslara düşüyor. hepsini takip edebildin mi? genel kültür kadar saçma ölçülemez tanımlanamaz bir şey yok. mantıklı bir açıklaması da yok. neye göre kime göre genel? genelin sınırı kapsadığı ve kapsamadığı ne?

    hayret yani bu konuda yarışmalar sınavlar düzenleniyor. sonuç bana göre keyfi.
  • zeka gibi sayılarla ifade edilmese de en azından kategorik olarak düzenlenebilir.
    misal müzik tarihi göreceli değildir belli başlı dönemlere damga vuran şarkıcılar, bestekarlar unutulmaz biliyorsan biliyorsundur.
    sanat da öyle tiyatro, opera, şiir, hikaye deyince çok geniş bir alan gibi gelse de temeli denebilecek bilgiler her daim vardır türkiye’de yaşayan birinin genel kültürü uganda şiiriyle ölçülmez ya da nepal inanışları sizin tarihinize uzaktır ama orta asya’dan bu yana gelen türk gelenekleri türk genel kültürünün tarih boyutunu oluşturur kuvvetle muhtemel.
    benim aklıma genel kültür deyince genelde bu ikisi gelir ama spor kültürü diye bir şey de var, sporların doğuşu şekillenişi en önemli isimleri gibi şeyler öyle bir gecede öğrenilmez. yani genel kültür denen şey geniş bir zamanda oluşturulan bir kültür birikimidir. ölçülmesi de zaten burada ortaya çıkar iddia edildiği gibi güncel bilgiler pek fazla etkilememeli genel kültür kavramını sebebi ise kısa süreli siyasetler hiçkimseye bir şey katmaz yanılmıyorsam en az 20 yıl geçmeli ki o şeyin gerçekliği üzerine konuşabiliriz diye bir söz vardı güncel yorumlar zaman persfektifini aşmakta yetersiz kaldığı için buraya dahil edilmez. neyse şimdi özetlemek gerekirse bir insanın kafka’yı bilmemesi kültürsüz olduğu anlamına gelmez, tek başına şekspir’i de bilmeyebilir, muhammet ali’yi de bilmeyebilir ama kafka’yı bilmediği gibi yazın dünyasından birkaç kişi bile bilmiyorsa kültürsüz olduğu anlamına gelir o alanda. elbette 100 üzerinden 80 diye ölçülmez genel kültür ölçüsü daha ziyade oldukça kültürlü, kültürlü, orta, az kültürlü, oldukça kültürsüz gibi likert tipi ölçeğe gerekli çalışmalarla indirgenebilir.