şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilk genel seçime doğru gündeme gelecek ve seçim öncesi, imar affı, sgk prim affı v.b. aflarla birlikte uygulaması yapılacak olan aftır. şu an gss sistemi gebelik dönemini yaşamaktadır, kısa süre sonrada genel af doğumunu yapacaktır. elektrik faturasını düzenli olarak ödemesi bile mümkün olmayan insanlardan ömür boyu düzenli olarak her ay 35, 100, 213 tl ne kopardıysanız ödemesini beklemeniz mümkün değildir. dolayısıyla bu ödeme mecburen kendisine dayatıldığından şu an sessizce ödeyen bu kesim ister istemez bir süre sonra ödeyemeyecek ve sistem patlayacak. sonunda seçim önceleri prim afları ve kanun hükmünde kararname değişiklikleri gibi yöntemlerle sistemin (kazık fazla acıtınca tepkisi mecburen yükselen kesim) gazı alınarak uygulamanın devamı sağlanmaya çalışılacaktır.
  • ilk genel seçimi geçtim, ilk belediye seçimlerinde, yani muhtemelen seneye gündeme gelecek olan konu.

biliyorsunuz 2011 seçimlerinden önceki 1 sene boyunca doktora muayene ücretsiz, ilaç farkı az, eczanede reçete başına ekstra ücret istenmiyordu. seçimlerden sonra haşırt diye soktular bu genel sağlık sigortası ve yanındaki diğer uygulamaları. bizim saf vatandaşımız da verdi oyunu "bak akp sağlıkta devrim yaptı" diye. yaptı tabi amk, yaptı. senin anandan babandan aldığın 3 kuruş yardıma, kıyıda köşede biriktirdiğin paraya göz dikerek sağlıkta devrim yaptı.
  • er ya da geç çıkartılacak olan af.

hastanenin önünden geçmeden, haberim bile olmadan bana 2000 tl borç çıkartan devlet, eğer bunu ödememi bekliyorsa büyük bir yanılgı içinde. evden, anneanne ve diğer akrabalardan utanarak aldığım paralarla sosyalleşebilirken, kredi kartı borçlarımı ucu ucuna* ödeyebiliyorken; şimdi hiçbir şey yapmayıp, bulabildiğim tüm parayı prim ödemeye mi ayıracağım?

millet 35 lira'dan şikayetçi; bana her ay 100-200 geçiriyormuş ahlaklılar...
  • 25 yaş üstü üniversiteyi halen bitirememiş erkek öğrencilerden biri olarak benim de çıkmasını beklediğim af.

belirli bir gelirim olmadığı halde üniversitede kaldığım evde ikameti olan tek kişi ben olduğum için devlet kirayı, faturaları benim ödediğimi varsayarak bana zorla prim ödettiriyorsa, üstelik hastaneye her gidişimde ödediğim prim harici bir de muayene parası ödüyorsam ben napayım?
  • şu an itibariyle 5200tl borçlu olduğum sigortanın acaba çıkar mı diye kara kara düşündüğüm affı. evet it gibi çalışıyorum ama primim 17 gün yatıyor.
  • çalışmalara başlandığı haberleri gazetelere düşen aftır.

(bkz: #37881300)

haberdeki bir ayrıntı ilginç. aftan 5 milyon kişi yararlanacak denmiş ki bu rakam çok olmasın rağmen bariz az. gss şartlarına uyan kişiler içinde haberi olmayan, olupta ödeyemeyen/ödemeyen sayısı 5 milyondan fazla olmalı.

http://www.takvim.com.tr/…3/11/04/prim-affi-geliyor

paraya bak paraya...
  • öncelikle, (bkz: allah razı olsun böyle bir başbakanımız var)

sonra da genel sağlık sigortası prim affının maliyetini karşılayabilmek için bileziklerini bozduran emine hanımefendi'ye de çok teşekkürler.

bizim iyiliğimiz için, bizim istifademiz için her şeyi ceplerinden karşılıyorlar, marmaray, duble yolların geliş yönü, duble yolların gidiş yönü, üst geçitler, alt geçitler, köprülü kavşaklar, tünelli kavşaklar, kaldırım bordürleri, fışkiyeler.. bunların hepsi onların sayesinde. minnettarız.

.
  • ödemeyenlerin benim gibi -ki şu an çalışıyorum- zaten ödemeyeceği, ödeyenlerin ise çitlembik yerine konduğu af. asıl garibi bu aftan sonra ne olacak, bu primler işlemeye devam edecek mi? hayır, bir de af getirdik diye yarın övünüp duracaklar. boşuna dememiş ragıp paşa "şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler".