• haracın "faizinin" affıdır.

bu nasıl iş gerçekten anlamıyorum... isviçre'de falanız da benim mi haberi yok?

ülkede 70 küsür milyon insan var. sgk verilerine göre bunların 22 milyonu çalışıyor. zaten bu 22 milyonun da 10 milyonu kayıt dışı çalışıyormuş. çocukları,emeklileri,öğrencileri falan çıkarsan, bu parayı vermesi gereken nerden baksan 30 milyon insan vardır.

1-bunlardan kaçının her ay borçlandığından ve borcuna faiz işlediğinden haberi var?
    2-bunlardan kaçı bir geliri olmadığı halde bu hava parasını her ay devlete sektirmeden verecek?
    3-madem borcumuz var, neden çarşaf çarşaf radyolarda televizyonlarda ilan edilmiyor, herkese tek tek resmi tebligat yapılmıyor? hadi sıkıyorsa yapsanıza?
    4-türkiye sadece ist-ank-izm'den ibaret değil... örneğin doğu illerinde harcadığı elektriğin bile parasını vermeyen insanlardan bu paranın alınabileceğine inanıyor musunuz? ya da orta anadolu'nun bilmem ne köyündeki mehmet ağa'dan bu parayı alabilecek misiniz?
    5-aynı hizmet/şey için birinin 40 lira vermesi, diğerinin 200 küsür lira vermesi adil mi?

velhasıl robin hood akp'miz zenginden alıp, fakire vermeye devam ediyor. bordrolu çalışanların her ay maaşından vergi kesilmesi, aldıkları benzinin %65'inin devlete gitmesi, cep telefonu faturalarındaki kesintiler, trt vergisi vs. vs. gibi saçmalıklar yetmiyor, bu defa da kanunlara uygun yaşamaya çalışan işssizlere darbe vuruluyor. "istesen de istemesen de çalışacaksın, piyasada ucuz iş gücü oluşturacaksın, sen de bordrolu olup, bana para getireceksin, yoksa haraç keserim" diyor. sıkıyorsa da çalışma...
  • ilk genel seçime doğru gündeme gelecek ve seçim öncesi, imar affı, sgk prim affı v.b. aflarla birlikte uygulaması yapılacak olan aftır. şu an gss sistemi gebelik dönemini yaşamaktadır, kısa süre sonrada genel af doğumunu yapacaktır. elektrik faturasını düzenli olarak ödemesi bile mümkün olmayan insanlardan ömür boyu düzenli olarak her ay 35, 100, 213 tl ne kopardıysanız ödemesini beklemeniz mümkün değildir. dolayısıyla bu ödeme mecburen kendisine dayatıldığından şu an sessizce ödeyen bu kesim ister istemez bir süre sonra ödeyemeyecek ve sistem patlayacak. sonunda seçim önceleri prim afları ve kanun hükmünde kararname değişiklikleri gibi yöntemlerle sistemin (kazık fazla acıtınca tepkisi mecburen yükselen kesim) gazı alınarak uygulamanın devamı sağlanmaya çalışılacaktır.
  • borcunu, primini ödeyene nanik yapılacağını gösteren düzenleme. aslında bu yasanının toptan kaldırılması lazım ve bu yasa sebebiyle borcunu primini ödeyen vatandaşa ödediği meblağın geri ödenmesi lazım. bunun olması zor ama imkansız değil. her şey oy sandığının ucu ve onun yarattığı tedirginlikte.
  • özeti şu olan yasadır: önceden test yaptırıp aylık prim tutarını hesaplatanlara bir şey yok. 2 yıldır kaymakamlığın yolunu bilmeyen televizyon izlemeyen internette komik video izleyen yani kısacası gss' den haberi olmayanlara geriye doğru yani iki senelik borçlandırma yapılıp sadece faiz alınmayacağıdır. aylık 40 lira nedir ki deyip sevinmeyin. çünkü çoğu kişi 40 tl değil 130 tl üzerinden borçlandırılacaktır.

yani bu sözde af neticesinde 2 yıldır bu işten haberi olmayan üniversite mezunu işsize 24 x 130= 3120 tl gibi bir borç çıkarılacaktır. olay sadece faiz ödenmeyecek olmasıdır. ha bir de taksit imkanı var.

hadi hayırlı tıraşlar.

edit: yahu şimdi bir baktımda, yahu adam işsiz. üniversiteyi bitirmiş iş bulamamış. birde bu adamın önüne devlet olarak havadan 3000 tl borç daya, ve bu borç işbulamadığın sürece her ay prim borcu eklenerek katlansın. almadığın hizmetin parasını öde. ödemezsen ananın babanın bankadaki parasına emekli aylığına elektronik haciz getiririm de. ulan nasıl bir memlekette yaşıyoruz aklım almıyor.
  • ülkedeki alışılagelmiş yönetim anlayışı örneği. önce kendi kafana göre saçma sapan bir alacak kalemi uydur, sonra affettim sizi; öyle de yüce gönüllüyüm ayağına yat.
  • sen işsiz adama bir de aylık 300 lira borç çıkar, sonra da "affediyoruz" diye dezenformasyon yapmaya kalk.

muhtemelen binlerce liralık borcu olan adamları seçime kadar uyutmak için yapılmıştır.
  • bir keriz olarak ödediğim için yararlanamadığım af. evime tebligat geldiğinde arkadaşlar ödeme, bekle, af çıkar demişlerdi; uğraşamam demiştim bir şey olur falan. usule uygun davranınca devlet seni cezalandırıyor, olaya bak.
  • ödenmemesi gereken 'borçtur'. ben bu parayı hastaneye gitmeme pahasına ödemiyorum siz de ödemeyin.
  • 4000 liradan fazla borcum oldu. ne gelir tespiti yaptırdım ne de başka bişey. hangi akla hizmetle böyle bir uygulama başlatıldı yıllardır anlayamadım.

ödersem ...ler
  • gss'nin son derece keyfi ve mantıksız bir uygulama olmasının üzerine gitmek ve bu sebeple uygulanmasının zaten mümkün olmadığını ve keza uygulanamadığını ve uygulanamayacağını vurgulamak yerine chp'nin, bir kereliğine borçların silinmesini falan teklif ederek lütüfta bulunduğu af. işte bu yüzden akp yıllardır iktidar işte bu yüzden chp yıllardır muhalefet...
hesabın var mı? giriş yap