şükela:  tümü | bugün
 • kötü bir olayda insanın bunla baş edemeyeceği ve artık zihnen veya davranışsal olarak eski iyi haline dönemeyeceği düşüncesidir.

  bu düşünceyi ekşisözlük'te de günlük hayatımızda da çokça görmekteyiz. örneğin bir çocuk küçük yaşta fiziksel, cinsel veya duygusal bir istismara veya ihmale uğramışsa, bir kadın tecavüze uğramışsa, bir insan iç savaşın ortasında bulunmuşsa veya herhangi bir kişi herhangi bir travmatik olay yaşamışsa bu olayın o kişide asla onarılamayacak zihinsel veya davranışsal bozukluklar meydana getireceğine inanıyoruz. bir çocuk dediğim gibi küçük yaşta istismara uğramışsa onun etkilerini hayatı boyunca taşıyacağına ve düzelemeyeceğine vurgu yapıyoruz.

  oysa bu yaklaşım psikoloji bilimi açısından yanlıştır ve artık terk edilmektedir. zira yapılan çalışmalar göstermiştir ki dünyada birçok insan hayatının bir döneminde travmatik olaylar yaşamaktadır ama buna rağmen bu insanların sadece pek azı bu olayların olumsuz etkisiyle baş edememekte ve psikolojik hastalığa yakalanmaktadır. yani aslında insanların çoğunda travmatik olaylarla baş edebilme mekanizmaları var. bunlara "koruyucu faktörler" diyoruz. bu faktörler destekleyici bir aile veya arkadaş ortamı olabilir, rol modeli olarak benimsediği insanlar olabilir, kendi kişilik özellikleri ve karakteri olabilir. bireysel, çevresel veya fizyolojik düzeyde onlarca koruyucu faktör var ve bir travma anında herhangi biri senin o travmayı atlatmana faydalı olabiliyor. ve bu koruyucu faktör sayısı ne kadar azsa da atlatma ihtimalin o kadar azalıyor. yani iş bir nevi bu faktörlerde bitiyor.

  işte kişinin kendisini bu şekilde toparlama gücüne "resilience" diyoruz (bkz: resilience). günümüzde travma veya gelişim konusunda psikolojik araştırmalar artık bu kavrama yoğunlaşmış durumdadır zira "insanın travma sonrasında geliştireceği psikolojik hastalığını iyileştirme" meselesi "insanın travma sonrasında bunun etkilerini azaltabilecek koruyucu faktörleri bulma ve bu faktörleri insana sağlama" meselesinden daha ikinci plandadır. son senelere kadar hep ilkine yoğunlaşıldı çünkü insan çok kırılgan ve zayıf olarak biliniyordu, bu yüzden de bir travma sonrasında hastalık geliştireceğine kesin gözüyle bakılıyordu. ama son senelerdeki çalışmalar "resilience" denen bir olgunun varlığını bizlere gösterdi. psikologlar "madem ki insanın en kötü travmayı dahi atlatmasını sağlayabilecek koruyucu faktörler bulunmakta, neden biz travma sonrasındaki hastalıklara yoğunlaşıyoruz da o hastalıkların hiç ortaya çıkmamasını sağlamaya çalışmıyoruz?" diye düşünmeye başladı (ha tabii bir de en temelde insanın hiçbir travma yaşamamasını sağlama var, yani istismarlar olmasın, savaşlar olmasın, tecavüz olmasın vesaire ama bu tabii devletin görevi daha çok ve gerçekçi olmak gerekirse de bu tarz şeyler daima olacaktır).

  bunları şu yüzden yazdım. travmalardan sonra kişinin kesin bir hastalık geliştireceği ve bunun kaçınılmaz olduğu düşüncesi bilimsel olarak yanlış olduğu gibi bizlere de hiçbir fayda sağlamaz. "x olayını yaşamak ölümden daha beterdir" diye düşünmek yerine o olayı yaşayan kişiyi travmatik etkilerden koruyacak koruyucu faktörleri ona sağlamak gerekir çünkü insan öldükten sonra artık yaşama geri dönemez ama bu faktörler sayesinde travmatik olay yaşayan kişi eski yaşamına geri dönebilir. elbette bazı izler kalır ama bunlar büyük oranda kapanan yaralar gibidir, kişiye artık bir zarar vermez. hatta kişiler travmatik olaylardan sonra topluma eski hayatından daha faydalı bir birey dahi olabilirler. tecavüze uğrayan kadın tecavüz olayına karşı savaşan bir aktiviste dönüşebilir. iç savaştan kurtulmuş çocuk ileride barış çalışmaları yapabileceği yüksek lisans, doktora programlarına girebilir. işte bunlar hep bu koruyucu faktörler sayesindedir.

  bundan dolayı bence ekşisözlük'te de, etrafımızda bu tarz travmatik olaylar yaşamış insanlara bizzat yaklaşımımızda da yıkıcı olan "bunun hayatı artık mahvoldu, hiçbir zaman eskisi gibi olamayacak" düşüncesi yerine her insanın içinde zihinsel dayanıklılığın (resilience) bulunduğu ve bu dayanıklılığın çeşitli faktörlerle arttırılabildiği düşüncesini benimseyip o faktörleri kişiye sunmaya çalışmalıyız.